Čína prichádza s technológiou, ktorá nás môže zachrániť pred zrážkou so smrteľným asteroidom

Technologický inštitút v Pekingu začal so stavbou veľkého radarového systému, ktorý bude odrážať signály od blízkych kozmických objektov.

Čína buduje sieť teleskopov, ktoré pomôžu sledovať rizikové objekty
Zdroj: Unsplash (Daniel Olah), Flickr (Mary Madigan), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Čínsky inštitút Beijing Institute of Technology začal s konštrukciou viac ako 20 rádiových antén. Prostredníctvom nich chcú sledovať asteroidy, ktoré by mohli pre našu planétu predstavovať hrozbu, informuje portál Space.

Projekt nesie názov China Fuyan a fungovať bude na princípe odrážania rádiových signálov od objektov, ktoré sa nachádzajú v rádiuse 150 miliónov km. Odrazený signál pomôže vedcom asteroid sledovať a vyhodnotiť riziko jeho kolízie so Zemou. Zatiaľ inštitút postavil dve antény nachádzajúce sa neďaleko mesta Chongqing na juhu Číny. Vedci antény otestujú a okolo septembra sa spustia naostro. Do budúcnosti budú pribúdať ďalšie antény, pričom dokopy by ich malo byť viac ako 20. Jedna rádiová anténa má priemer od 25 do 30 metrov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa čínskeho spravodajstva ide o radarový systém s najväčším rozsahom, no zverejnené zatiaľ neboli žiadne špecifické informácie. Prezident inštitútu v Pekingu, Long Teng tvrdí, že radarový systém splní požiadavky krajiny pre ochranu pred asteroidmi v blízkosti Zeme. Zároveň však poskytne vedcom jedinečné informácie o ich vzniku. Existuje ale aj možnosť, že sa bude môcť systém využiť aj na sledovanie vesmírneho odpadu na obežnej dráhe Zeme.

Riziko vesmírneho odpadu

Situácia s vesmírnym odpadom sa neustále zhoršuje a dostávame sa do momentu, kedy by mohli drobné úlomky na obežnej dráhe Zeme predstavovať vážny problém. V apríli musela Medzinárodná vesmírna stanica podstúpiť úhybný manéver práve kvôli možnému stretu s vesmírnym odpadom. Riziko predstavujú aj drobné úlomky kvôli ich vysokej rýchlosti.

Čím viac vesmírneho odpadu poletuje vo vesmíre, tým je vyššia šanca že sa dva úlomky zrazia. Ak je orbita zaplnená odpadom, len jedna kolízia môže spustiť reťazovú reakciu ďalších kolízií a doslova zaplaviť okolie planéty mimoriadne nebezpečnými šrapnelmi. Niektorí astronómovia varujú, že ak sa problém vesmírneho odpadu nevyrieši, ľudstvu by sa mohol v budúcnosti zablokovať prístup do vesmíru.

Nebezpečné asteroidy

Čína už v apríli oznámila svoje plány planetárnej ochrany. Nielenže postaví systém antén, no o pár rokov sa pokúsi o misiu, ktorej cieľom bude odklonenie asteroidu. Ide o podobný koncept ako misia DART, ktorú odštartovala americká NASA. Vedci chcú vedieť, či by bolo v budúcnosti možné pozmeniť dráhu asteroidu, ktorý by sa nachádzal na kolíznom kurze s našou planétou.

Odkloniť potenciálne rizikový asteroid je jedna vec no na to, aby mohli vedci uspieť potrebujú odhaliť nebezpečný asteroid v čo najväčšom predstihu. Podľa americkej Národnej akadémie vied inžinierstva a medicíny by pozemné radary mohli byť tou najlepšou metódou, ako odhaliť potenciálne rizikový asteroid. Dnes poznáme viac ako dvetisíc asteroidov, ktoré by pre nás mohli v budúcnosti predstavovať riziko. Všetky starostlivo monitoruje americká NASA.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre