Zem horela do niekoľkých minút: Nový výskum približuje katastrofu po dopade asteroidu Chixulub

Pred 66-miliónmi rokov dopadol na povrch Zeme asteroid, ktorý odštartoval apokalypsu. Čo sa dialo krátko po dopade?

Asteroid
Zdroj YouTube (Discovery)

Pred približne 66-miliónmi rokov do Zeme narazil asteroid, ktorý ukončil vládu dinosaurov. Nebol to však len samotný impakt, ale drastické klimatické zmeny, ktoré po dopade asteroidu nastali. V rámci nového výskumu sa vedci z University of Aberdeen zamerali na lesné požiare, ktoré vznikli prakticky okamžite po náraze.

Masové vymieranie života, ktoré po dopade desaťkilometrového asteroidu Chixulub nastalo, pripravilo o život viac ako 75% živočíšnych druhov. Neistotou až donedávna ostávali lesné požiare, presnejšie kedy a ako začali a aký bol ich presný rozsah. V rámci výskumu sa podarilo zistiť, že oheň vypukol najneskôr do niekoľkých minút po dopade a zachvátil všetko v okolí do 2 500 km od krátera.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Asteroid zasiahol polostrov Yucatán a autori výskum sa domnievajú, že požiare v pobrežných oblastiach netrvali dlho. Zmiatla ich totiž obrovská vlna tsunami, ktorá po dopade vznikla. Fosílie stromovej kôry prezrádzajú, že kým sa stromy zmietnuté vlnou dostali späť na breh, ohne v iných častiach planéty už boli v plnom prúde. Spôsobiť ich mohla buď ohnivá guľa gigantických rozmerov alebo dopad žeravých kvapôčok roztavenej horniny.

„Až donedávna nebolo tak úplne jasné, či boli masívne požiare priamym dôsledkom nárazu, alebo nastali až o niečo neskôr, keď sa obloha začiernila sadzami a z neba pršali žeravé kusy hmoty,“ tvrdí profesor Ben Kneller, jeden z autorov štúdie.

Čo sa odohralo po dopade asteroidu?

Vedecká komunita hodnú dobu debatovala o tom, ako sa lesné požiare po dopade asteroidu Chixulub začali, rovnako aj o tom, do akej miery zdevastovali povrch planéty. Rozsiahla analýza pomocou niekoľkých výskumných techník umožnila vedcom zistiť odpoveď. V pobrežných oblastiach vlna tsunami zmiatla do mora stromy, ktoré však už vykazovali známky obhorenia. To potvrdzuje, že oheň začal maximálne do niekoľkých minút po dopade asteroidu.

Krutá rana pre život

Výskum vedcov ponúka lepší obraz katastrofy, ktorá sa na našej planéte odohrala pred 66-miliónmi rokov. Hoci bol dopad 10 km širokého asteroidu devastujúci, odštartoval celý rad ničivých udalostí. Po dopade asteroidu sa do atmosféry uvoľnilo obrovské množstvo síry, ktorá zakryla Slnko a odštartovala niekoľko storočí dlhé obdobie ochladzovania. Zároveň odštartovala obdobie temna, ktoré mohlo trvať približne rok a pol. Počas tohto obdobia bola fotosyntéza nemožná, čo znamenalo ďalšiu ranu pre život na planéte.

Popri tom padali na povrch kyslé dažde, ktoré zmenili chemické zloženie oceánov, čo viedlo k umieraniu morského života, ktorý sa zmene nedokázal prispôsobiť. Teploty mohli poklesnúť až o závratných 8 stupňov Celzia. Živočíchy, ktoré nezahynuli priamo dôsledkom dopadu sa ocitli v prostredí, ktoré ku nim nebolo ani trochu prívetivé. Netrvalo teda dlho a zahynuli aj tie tvory, ktoré mali „šťastie“ a náraz gigantického asteroidu prežili.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre