Návody

Ako môžete spomaliť rýchle nabíjanie smartfónu? Batéria telefónu sa vám poďakuje!

Rýchle nabíjanie vie byť dobrý sluha ale aj zlý pán. Z dlhodobého hľadiska totiž prispieva k rýchlejšiemu opotrebovanie batérie.

Trend rýchleho nabíjania rastie prakticky neustále. Ľudia si naň samozrejme rovnako rýchlo zvykli, pretože majú smartfón nabitý za oveľa kratší čas. No ultra rýchle nabíjanie škodí batérii, podobne ako v prípade elektromobilov. Nevravíme, že by ste úplne mali prestať využívať rýchle nabíjanie, pretože občas sú situácie, kedy skutočne potrebujeme do mobilu dostať čo najviac energie za čo najkratší čas. Niekedy je ale vhodné trochu spomaliť.

Nabite svoj smartfón pomaly

Ak sa nikam neponáhľate a neplánujete svoj smartfón chvíľu využívať, určite ho vyskúšajte nabiť pomaly. Je ale samozrejme jasné, že to zaberie istý čas, niekedy takmer až dve hodiny. S rýchlosťou nabíjania sa totiž rokmi zväčšovala aj kapacita batérie. No a jej nabitie klasickým pomalým spôsobom si vyžiada svoj čas. Batéria sa vám ale z dlhodobého hľadiska za takýto krok určite poďakuje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aj bez vedeckého výskumu je totiž jasné, že zvýšením napätia a prúdu počas rýchleho nabíjania oveľa viac namáhame vnútorné komponenty batérie. To sa v dlhodobom hľadisku prejaví rýchlejším znížením celkovej kapacity, čo je zrýchlený proces degradácie.

Ako nabíjať smartfón pomalšie?

V prvom rade si na tento krok vyhraďte viac času, než obvykle. Ak nabíjate smartfón cez noc, tak by to nemal byť problém, aj keď ani to nie je pre smartfón to najvhodnejšie. Následne treba obmedziť, respektíve úplne obísť adaptér, ktorý je schopný rýchleho nabíjania. Ten nahraďte adaptérom zo staršieho zariadenia, ktoré nie je schopné rýchleho nabíjania. Použiť môžete aj kábel k staršiemu adaptéru, no ideálne je použiť ten, ktorý ste dostali v krabici smartfónu.

nabíjací adaptér
Zdroj: Unsplash.com
(Markus Winkler)

Spomaliť nabíjanie viete aj prostredníctvom počítača. USB kábel jednoducho zapojíte do notebooku alebo počítača, no v tomto prípade ide skutočne o pomalé nabíjanie, ktoré je výrazne pomalšie, než so starým adaptérom. Počítač taktiež musí ostať zapnutý, preto je toto riešenie skutočne iba v prípade, že nemáte starý adaptér.

Niektoré smartfóny v nastaveniach taktiež ponúkajú možnosť prepnutia rýchlosti nabíjania. V takomto prípade nemusíte robiť nič extra, iba sa porozhliadnuť po nastaveniach svojho smartfónu. Spomalenie nabíjania viete zaistiť aj cez bezdrôtové nabíjanie, no to opotrebováva batériu tým, že zahrieva zariadenie viac, než pri klasickom nabíjaní.

vypnutier rychleho nabijania smartfon
Zdroj: vosveteit.sk

Rýchle nabíjanie samo o sebe nie je zlé, ale spôsobuje rýchlejšie opotrebovanie batérie, ktoré môže byť badateľne pomerne skoro. Závisí to i od toho, ako často a akým štýlom nabíjate a používate telefóne. Na druhej strane nie je vždy potrebné používať rýchle nabíjanie a to hlavne v prípadoch, kedy nemusíte mať zariadenie hneď nabité, aby ste mohli vyraziť do sveta.

Dostupné technológie treba rozhodne používať a preto nechceme, aby ste rýchle nabíjanie úplne zavrhli. Z času na čas ale nie je zlé spomaliť a trochu sa aj postarať o svoje zariadenie. Tomu, ako správne nabíjať svoje zariadenie sme sa venovali v tomto článku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close