Aké znaky má typický podvodný hovor, ktorého cieľom je vybieliť vám účet?

Podvodný hovor je druh kyberzločinu, ktorý sa na Slovenku odohráva mimoriadne často. Na toto si dajte pozor, ak nechcete naletieť zločincovi.

telemarketing
Zdroj: unsplash.com (Hassan OUAJBIR), Vosveteit.sk

Nie je to tak dávno čo sme informovali o tom, ako by mala vyzerať typická SMS správa, ktorou sa vás podvodníci pokúšajú pripraviť o osobné informácie alebo peniaze. Okrem toho sú však v poslednej dobe mimoriadne rozšírené aj podvodné hovory, a to nielen vo svete ale aj na Slovensku.

V mnohých prípadoch tieto typy podvodov nesú podobné charakteristiky ako podvody s SMS správami, no telefonát je svoje vlastné médium, ktoré funguje o niečo inak a podvodníci môžu uplatniť inú sadu taktík na oklamanie svojich potenciálnych obetí. Odhaliť podvodný telefonát nie je žiadna veda, no zároveň by ste nikdy tieto typy útokov nemali podceňovať. Dôležité je vedieť charakteristické znaky podvodu, obzvlášť pri jednej novej a mimoriadne nebezpečnej taktike, ktorú útočníci začínajú postupne uplatňovať. Aké sú teda špecifické znaky podvodného telefonátu?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Volá vám zvláštne číslo

Dnes už nie je pre útočníkov problém maskovať telefónne číslo a vydávať sa za niekoho iného. Napriek tomu sa objavuje stále veľa prípadov, kedy podvodníci zavolajú z cudzieho čísla. Možno vám volá niekto z inej krajiny, alebo číslo ktoré vidíte na obrazovke vyzerá zvláštne. Pri akomkoľvek takomto hovore je dôležité zbystriť pozornosť, obzvlášť ak viete, že za hranicami nemáte nikoho známeho, kto by vám mohol zavolať. No opatrní by sme mali byť aj pri na prvý pohľad vierohodnom čísle.

podvodny hovor a podvodna SMS sprava
Zdroj: wisely / shutterstock.com

Robotický hlas

Pri mnohých podvodoch ako prvé počujete strojoví hlas. Mnohí podvodníci túto možnosť využívajú, no zároveň nejde vždy o podvod. Robotické odpovede môžete počuť aj pri rôznych marketingových hovoroch. Dôležité je však zbystriť pozornosť a počúvať čo bude nasledovať. Ak nemáte záujem o prieskumy, hovor radšej rovno zrušte.

Vážna situácia

Keď útočník volá potenciálnej obeti, používa aj taktiku, ktorá je typickou a neoddeliteľnou súčasťou všetkých phishingových podvodov. Kyberzločinci dobre vedia, že človek môže konať zbrklo pod tlakom, preto začnú s jedným z veľkého množstva príbehov. Niektoré vás majú vystrašiť, ako napríklad podvody s falošným policajtom alebo bankárom. Pri týchto typoch podvodu sa vás snaží útočník presvedčiť že z vášho účtu odchádzajú peniaze, či už kvôli zločinu alebo nejakej chybe. Následne od vás ťahá osobné a platobné údaje. No nemenej častým podvodom je aj „syn v tiesni„, kedy sa útočník predstaví, že je váš syn alebo rodinný príslušník a potrebuje náhle vašu pomoc. Zväčša tlačí na to, aby ste zaplatili napríklad pokutu alebo poplatok za zdravotnícke ošetrenie a podobne.

V iných prípadoch sa vás môže pokúsiť nadchnúť, napríklad mimoriadne výhodnou, no limitovanou ponukou. V tomto prípade oznámi, že ak nebudete konať, premeškáte lákavú kúpu, úver, investíciu alebo niečo podobné. Rovnako sa vás touto cestou pokúsi pripraviť o osobné alebo platobné údaje.

Scenáre majú jednu spoločnú charakteristiku a to, že musíte konať okamžite. V takýchto prípadoch zbystrite pozornosť, pretože takmer vždy ide o podvod.

Titulka falošný bankár
Zdroj: Unsplash (Arget, Adnan Khan), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Vydávanie sa za oficiálne inštitúcie

Hoci sme na začiatku spomenuli, že útočník môže volať z cudzieho čísla, čoraz častejšie sa objavuje takzvaný spoofing. Kyberzločinci môžu napodobniť číslo vašej banky a na telefóne sa vám môže objaviť, že vám volá uložený kontakt. V takýchto prípadoch je jednoduché naletieť, no pamätajte na jedno. Banka alebo iné inštitúcie nikdy nepožadujú citlivé informácie cez telefón, pretože ich už majú. Ak by vám volal údajný pracovník banky a chcel od vás tieto informácie, je to rovnaké ako keby vám zavolala matka a pýtala sa ako sa voláte.

Softvérová podporu vám nikdy nebude volať

Rovnako treba povedať, že častým typom podvodu je, že vám volá softvérová podpora s tým, že máte napríklad vírus v telefóne. Prípadne, na číslo zavoláte vy s tým, že vám vyskočilo upozornenie na obrazovke smartfónu či počítači. Následne pomocou premyslených krokov vás podvodník navedie, aby ste si do zariadenia nainštalovali softvér, pomocou ktorého ho ovládne.

Falosna podpora_scam
Zdroj: Youtube (Jim Browning)

Pozor na hlasové klony

S postupom technológie sa začínajú objavovať podvody, kedy vám zavolá niekto, koho už roky poznáte. Háčik je v tom, že nejde o skutočného človeka ale klon hlasu, ktorý vytvorili útočníci pomocou umelej inteligencie a krátkeho audiozáznamu. Kvalita výsledného falošného hlasu sa môže prudko líšiť, no objavujú sa aj naozaj presvedčivé podvody.

Tento trik oklame aj tých najostrieľanejších, hlavne ak sa spojí so spoofingom. Opäť však prebieha podľa typického scenára. Kyberzločinec zavolá a snaží sa vzbudiť u obete dojem, že niečo nie je v poriadku. Napríklad rodičovi volá znepokojené dieťa, že potrebuje okamžite peniaze, lebo sa nemá ako dostať domov alebo má problémy.

Ak by ste mali čo i len najmenšie podozrenie že niečo nie je v poriadku, hovor zrušte a zavolajte dieťaťu alebo známemu znova. Tu sa potvrdí či bol hovor predtým skutočný, alebo sa vás niekto snažil oklamať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre