AKTUÁLNE: Pozor, falošní policajti opäť vyčíňajú! Na tento typ správ nereagujte, inak prídete o peniaze!

Muži zákona upozorňujú, že na internete vyčíňajú falošní policajti.

aktualna tema hackeri
Zdroj: Unsplash (Arget, Adnan Khan), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

V posledných týždňoch sa v kybernetickom priestore roztrhlo vrece s podvodmi. Len pár dní dozadu sme tu mali podvodné SMS správy, ktoré sa zobrazovali v oficiálnych konverzáciách s bankou, či hovory od falošného bankára. Pomerne nedávno sme tu mali ale aj telefonáty od falošných policajtov. No zdá sa, že podvodníci chytili druhý dych, hlási Polícia SR prostredníctvom Facebooku.

„Falošní policajti strašia väzbou,..“

Muži zákona prostredníctvom sociálnej siete upozornili na masívnu kampaň online podvodníkov, ktorí rozosielajú falošné predvolanie na súd.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako hovoria policajti, tak internetoví podvodníci strašia väzbou, ak im neodpíšete alebo neskôr nezaplatíte poplatok. Ako môžete vidieť nižšie, tak v ozname, ktorý zaplavuje schránky Slovákov je uvedené, že ste podozrivý zo šírenia detskej pornografie. Zároveň apelujú na adresáta správy, aby okamžite kontaktoval príslušného policajta a to najneskôr do 72 hodín. V inom prípade bude proti vám vznesené obvinenie a zároveň budete  registrovaný ako sexuálny delikvent.

Polícia na sociálnej sieti ďalej vysvetľuje, že cieľom podvodníkov je získať peniaze od nič netušiacich obetí. Zároveň dopĺňa, že polícia nikdy neposiela predvolania e-mailom. Ide o úradnú listinu, ktorú môžete dostať výhradne poštou. Ďalej ale apelujú na to, že ak by vám predsa len skončila podobná správa aj v poštovej schránke, tak odporúčajú, aby si jej pravosť overili na polícii.

Muži zákona dopĺňajú, že polícia nikdy nežiada od ľudí, aby si s ňou vypisovala e-maily. Zároveň nepožaduje ani platby, či údaje z platobnej karty „výmenou“ za nevinu.

„Aj v tomto prípade ide o známy podvod – phishing. Začne sa komunikáciou, pokračuje získaním vašich údajov a môže sa skončiť vybielením vášho účtu. Konkrétne Gmail ponúka už aj možnosť nahlasovať maily za phishing. Po rozkliknutí správy kliknete vpravo na tri bodky a označíte – nahlásiť phising.“, uzatvára polícia príspevok na sociálnej sieti.

Na tento typ správ je najlepšie nereagovať a v ideálnom prípade nahlásiť správu ako phishing. Hoci sa môže zdať, že odhalenie takéhoto podvodu je pomerne jednoduché, tak nie každý v tom strese je schopný reagovať tak, ako by mal. V minulosti sa nachytali ako mladí ľudia, tak aj starší. Spomenúť si môžeme napríklad na prípad 23-ročnej mladej ženy, ktorá falošnému pracovníkovi Europolu odovzdala približne 1,5-tisíc €. Urobila tak po sérii premyslených krokov útočníka, ktorý s ňou začal komunikovať a tvrdil, že nájdená kreditná karta s jej menom bola zneužitá na kúpu zbraní a drog.

Stretli ste sa týmto alebo podobným typom podvodu? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre