AKTUÁLNE: „Stačí vložiť 200€ a zisk bude,..“ Pozor! Veľká banka upozorňuje na masívny online podvod. Na toto si dajte pozor!

Jedna z najväčších slovenských bánk upozorňuje svojich klientov na rozmáhajúci sa online podvod.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Pravdepodobne ste už čítali o online podvodoch a mnohokrát ste krútili hlavou, ako sa mohol niekto nechať nachytať, veď to na prvý pohľad vyzerá ako podvod. No pravdou je, že v stresovej situácii mnohí konajú impulzívne a spravia aj také veci, ktoré by inak nespravili. Je to prirodzená reakcia väčšiny ľudí a naučiť sa ju ovládať, je pomerne náročne. Predstavte si situáciu, že vám volá podvodník a na obrazovke smartfónu vidíte, že vám volá vaša banka a osoba na druhej strane tvrdí, že vám odchádzajú peniaze z účtu. Neurobili by ste všetko preto, aby ste to zastavili?

Internet je priestorom, ktorý nám slúži na prístup k informáciám, no málokto si uvedomuje, že rovnako je aj miestom, ktoré je plné ľudí, ktorí  sa nás snažia okradnúť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Veľká banka upozorňuje na masívny online podvod

Najnovšie jedna z najväčších slovenských bánk upozorňuje na masívny internetový podvod. Tatra banka na svojich stránkach poukazuje na rozmáhajúci sa trend podvodných internetových reklám, ktoré vábia ľudí, aby investovali do kryptomien či iných aktív.

„Reklama sa šíri na sociálnych sieťach, ako je YouTube, Facebook či Instagram. Obľúbená celebrita sľubuje rozprávkové bohatstvo, ak sa rozhodnete rovnako ako ona investovať do kryptomien. Pritom daná osoba ani netuší, že sa stála tvárou podvodného biznisu.“, uvádza Tatra banka vo svojom blogu.

Banka vysvetľuje, že ako podvodníci dostanú na svoj web potenciálnu obeť, tak jej často ukážu príbehy ľudí, ktorí zbohatli prostredníctvom ich platformy. No v skutočnosti sú príbehy vymyslené.

„Samozrejme, ide o platených hercov a videa zdieľajú podvodníci cez falošné účty.“

Zväčša tieto platformy pôsobia vierohodne. Banka vysvetľuje, že potom, ako sa používateľ registruje do platformy, tak útočníci ukážu obeti reálne grafy z kryptomenovej burzy, aby vás nalákali na investovanie. Tieto grafy pritom väčšinou ukazujú ako rastie investície. Od obeti zväčša požadujú pomerne malú investíciu vo výške 200 až 250€. Ide o objem peňazí, ktorý ak by ste na konci dňa stratili, tak to oželiete. Následne tieto peniaze útočníci preperú cez viacero účtov, aby zamaskovali, kto je ich konečným príjemcom.

„Peniaze obratom putujú na rôzne účty fyzických osôb – bielych koní. Prečo? Aby podvodníci čo najviac znemožnili trasovanie finančných prevodov. Za podvodom totiž môže stáť reálna firma registrovaná v niektorom z daňových rajov.“

„250€ sa im máli, chcú viac“

Tento podvod nekončí pri pár stovkách €. Banka vysvetľuje, že ide o beh na dlhú trať. Útočníci sú pri tomto type podvodu trpezlivými. Znova sa môžu ozvať o pár dní, týždňov či mesiacov. Zväčša sa ozvu s príbehom, že sa im podarilo zhodnotiť ich peniaze. Má to však jeden háčik, hovorí banka.

„Pre svoju obeť majú pozitívne správy: jej vklad sa podarilo zhodnotiť a aktuálne má na krypto účte niekoľko tisícok eur.

Má to však podmienku: ak sa chce dostať k peniazom, musí „spoločnosti“ poskytnúť svoje prihlasovacie údaje do elektronického bankovníctva alebo nainštalovať si vzdialený prístup (Anydesk, Anyconnect, Quicksupport, Supremo Mobile Assist, Teamviewer a pod.).“

No ako im obeť v domnienke, že sa dostane k peniazom, nechá voľnú ruku a umožním im nainštalovať do ich zariadenia aplikáciu, alebo s ním zdieľa prihlasovacie údaje do internet bankingu a podobne, tak mu útočník vybieli účet. Obeti následne zostanú oči pre plač.

Banka v závere radí, aby ste nikdy s nikým nezdieľali citlivé údaje z platobnej karty či prihlasovacie údaje do internet bankingu. Rovnako prízvukuje, aby sme útočníkovi nedovolili do zariadenia nainštalovať žiaden softvér. Ten mu môže totiž poslúžiť na to, aby prevzal kontrolu nad smartfónom či počítačom. Ak máte podozrenie, že ste sa stali obeťou podvodu, tak obratom kontaktujte svoju banku, aby vám pomohla zmenšiť následky podvodu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre