V zahraničí lomcuje cez WhatsApp podvod „syn v tiesni“: Pozrite sa, ako prebieha, aby ste nenaleteli, keď útočníci udrú u nás

Útočníci prichádzajú s novými príbehmi, ktorými sa snažia oklamať svoje obete.

aktualna tema SMS
Zdroj: unsplash.com (Katka Pavlickova), úprava Vosveteit.sk

V súčasnosti nie je vôbec náročné natrafiť na online podvod. Len pár dní sme upozorňovali na najčastejšie podvody, s ktorými sa môžeme stretnúť v kybernetickom priestore. Ide napríklad o podvodné SMS správy či telefonáty, v ktorých sa útočníci vydávajú napríklad za policajtov či zamestnancov rôznych finančných inštitúcií a podobne.

Dnes by sme vám chceli dať do pozornosti ďalší podvod, ktorý je aktuálne aktívny v zahraničí. Upozorňuje na neho portál andro4all.com odvolávajúc sa na miestnu políciu, ktorej sa podarilo chytiť dvoch podvodníkov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podvod so synom v tiesni

Miestna polícia upozorňuje na to, že útočníci sa snažia prostredníctvom WhatsAppu oklamať potenciálnu obeť, že jej syn, resp. dcéra je v tiesni. A hoci sa môže zdať, že tento podvod je už na prvý pohľad ľahko odhaliteľný, tak pravdou je, že mnoho ľudí na neho naletí. Najviac ohrozenou skupinou ľudí, sú staršie ročníky, ktoré majú menej digitálnych zručností.

Pravdepodobne ste sa už stretli s tým, že vám písal falošný bankár či iná finančná inštitúcia. Tento typ podvodu je pomerne častým a ľudia sú čoraz obozretnejší, a preto útočníci hľadajú nové spôsoby, ako oklamať potenciálnu obeť. Tentokrát sa útočníci schovávajú za identitu dieťaťa obete. Tí, ktorí nemajú deti, tak rýchlo zistia, že ide o podvod. No ľudia, ktorí majú deti, prinajmenšom začnú s útočníkom v nevedomosti komunikovať.

Zväčša tento podvod začína správou podobnej ako „Mamaaaa, potrebujem pomoc“. Útočník následne adresátovi správy naliehavým tónom vysvetľuje, že ide o syna, kto s ňou komunikuje. Podvodník hovorí, že jeho staré číslo bolo poškodené, resp. stratil mobil, a teraz píše z nového. Niektorí útočníci tento útok vyšperkujú natoľko, že útok cieľa na konkrétnu osobu, u ktorej sú presvedčení, že uspejú. Za týmto účelom si zistia aj informácie o dieťati, ku ktorým sa dopátrajú cez sociálne siete obete. Po veľmi krátkom rozhovore, príde kľúčová požiadavka útočníka, kedy by mal každý zbystrieť. Požiada o peniaze.

Údajný syn obeti vysvetľuje, že potrebuje súrne uhradiť peniaze, napríklad pokutu či kauciu, no nemá pri sebe kartu, a preto požaduje, aby rodič poslal peniaze na účet, ktorý mu podvodník pošle. Samozrejme, účet nepatrí synovi a ani žiadnej inštitúcii, ktorá sa nárokuje platbu, ale podvodníkovi.

Pozor aj na ďalšie podvody

Ako môžete vidieť, tak útočníci sa stávajú čoraz vynaliezavejší a prichádzajú s novými príbehmi. Čoraz častejšie sa pritom neboja nás kontaktovať priamo a aktívne s nami komunikovať. Preto by sme mali byť obozretní a overovať si tvrdenia odosielateľa správy, ak máme podozrenie, hoci sa môže zdať, že nám ich hovoria aj príbuzní.

V každom prípade, netreba zabúdať, že nejde o jediný typ podvodu, s ktorým sa môžeme stretnúť. V minulosti sme mohli natrafiť napríklad na WhatsApp Pink, čo bola falošná aplikácia WhatsAppu, ktorá ponúkala pokročilé funkcie, ktoré originálnej aplikácii chýbali. No spolu s novými funkciami, kradla zo zariadenia citlivé údaje. Prípadne môžeme spomenúť aj falošné súťaže, pomocou ktorých sa útočníci snažili získať údaje z bankových kariet.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre