BezpečnosťSpravodajstvo

AKTUÁLNE: Polícia zadržala telefonické podvodníčky. O toľkoto peňazí chceli okradnúť staršiu žena, našťastie neuspeli!

Ženy sa pokúsili obrať seniorku o celoživotné úspory.

Podvody v kybernetickom priestore pribúdajú ako huby po daždi. Nedávno sme upozorňovali na podvodné SMS správy, ktoré zaplavili mobily Slovákov. V nich sa útočník vydával za partnera, resp. manžela, ktorý tvrdil svojej polovičke, že odcestoval na služobnú cestu a poslal jej prihlasovacie údaje do internet bankingu, aby si na svoj účet previedla peniaze. No v skutočnosti išlo o falošnú stránku, cez ktorú chceli útočníci získať citlivé údaje z bankovej karty adresáta správy. Nešlo ale o ojedinelý pokus o podvod tohto druhu za posledné dni.

Populárne sú ale aj telefonické podvody, v ktorých sa útočníci častokrát vydávajú za políciu či banku alebo iní inštitúciu. Bohužiaľ, mnohokrát ľudia na tento typ podvodu naletia. Obzvlášť staršia generácia je náchylná uveriť podvodnému volajúcemu. Ľudia v strachu a strese spravia aj také veci, ktoré by za normálnych okolností nikdy nespravili. To ale nie je najnovší prípad, na ktorý upozorňujú policajti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Polícia chytila telefonické podvodníčky. Seniorku chceli okradnúť o desaťtisíce €

Muži zákona najnovšie upozorňujú na to, že sa im podarilo prichytiť pri čine dve podvodníčky z Bratislavy, ktoré sa pokúsili v susednom meste okradnúť seniorku. Podvodníčky telefonicky kontaktovali staršiu ženu s tým, že jej volá sudkyňa z miestneho súdu z dôvodu, že jej dcéra bola zadržaná políciou. Sudkyňa sa ale ponúkla, že za 30-tisíc € vybaví jej prepustenie. Aby podvodníčky presvedčili seniorku, tak do hovoru zakomponovali aj plač jej údajnej dcéry a prosby o zaplatenie sumy. Táto taktika podvodníčkam ale nevyšla.

„Podľa výsledkov doterajšieho vyšetrovania kontaktovali ženy seniorku prostredníctvom pevnej linky pod legendou, že jej volá sudkyňa zo súdu. Dôvodom telefonátu malo byť zadržanie dcéry seniorky políciou, avšak „sudkyňa“ vie vybaviť jej prepustenie za sumu  30.000 ,-Eur ktoré seniorka musí odovzdať na vopred dohodnutom mieste. Do telefonického rozhovoru podvodníčky zakomponovali aj plač „údajnej“ dcéry seniorky, ako jej prosby aby peniaze zaplatila.“, hovorí polícia.

Staršia žena našťastie nespanikárila a súhlasila s návrhom (falošnej) sudkyne a dohodla si s ňou stretnutie, kde malo dôjsť k odovzdaniu peňazí. No podvodníčky nečakali, že seniorka zavolá na stretnutie aj políciu, ktorá na dohodnutom mieste zadržala podvodníčky z Bratislavy priamo pri čine.

„Seniorka zareagovala v tomto prípade duchaprítomne, kontaktovala políciu a na vopred dohodnutom mieste, kde prišla odovzdať podľa pokynov peniaze,  prišla s prázdnou igelitkou. Súčasne však obidve ženy – Andreu aj Esmeraldu, zadržali pracovníci kriminálnej polície ktorí ich eskortovali priamo na policajné oddelenie. V prípade dokázania viny hrozí obvineným osobám trest odňatia slobody na 3 až 10 rokov. Na staršiu z obvinených žien vyšetrovateľ spracoval podnet na podanie návrhu na vzatie obvinenej do väzby. O väzobnom stíhaní rozhodne súd.“, píše polícia na sociálnej sieti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close