AKTUÁLNE: Pozor, táto SMS správa, ktorá zaplavuje mobily Slovákov, je podvod. Nereagujte na ňu, hlási polícia

Mobily Slovákov zaplavuje nový SMS podvod.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Internetoví podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor bežných ľudí. Najčastejšie za týmto účelom vytvárajú falošné webové stránky, cez ktoré sa snažia získať citlivé údaje, napríklad údaje z bankových kariet. V priebehu včerajšieho dňa Slovenská pošta upozorňovala na masívnu kampaň podvodníkov, ktorí sa vydávali za poštu. Rozosielali ľuďom SMS správy, v ktorých ich žiadali, aby upresnili adresu doručenia balíka, lebo im nemohol byť doručený. No zároveň požadovali aj vyplnenie údajov z bankovej karty.

Tentokrát tu máme ďalší podobný podvod, hlási polícia SR na sociálnej sieti Facebook.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor, toto nie je váš nový zostatok na účte

Muži zákona upozorňujú na to, že mobily Slovákov začala zaplavovať správa o novom zostatku na bankovom účte. Tentokrát ale peniaze potenciálnym obetiam neodišli, ako býva častokrát pri tomto type útoku zvykom, ale prišli.

Podvodníci sa snažia presvedčiť potenciálnu obeť, že na jej súkromný účet bol prevedený veľký obnos peňazí. Útočníci zároveň prikladajú v texte správy aj URL adresu, cez ktorú si adresát SMS môže overiť nový zostatok v internet bankingu. No v skutočnosti ide o falošnú webovú stránku, ktorá slúži na odcudzenie prihlasovacích údajov k vášmu bankovému účtu.

„Textové schránky Slovákov zaplavili tisícky SMS správ vygenerovaných botom. Už to nie sú len falošné platby za CLO či tovar od kuriéra. Po novom vám takýmto spôsobom oznámia miliónový zostatok na účte, ktorý ste nikdy nevlastnili, na ktorý ste nikdy nevložili ani euro a čo je najpodstatnejšie – ktorý ani neexistuje.“, hovoria muži zákona.

Policajti vysvetľujú, že táto podvodná metóda sa volá odborne smishing. Dopĺňajú, že ide o techniku, kedy útočníci využívajú na útok mobilné textové správy. Ak sa vám zdá táto technika podobnou k phishingu, tak máte pravdu. Vo svojej podstate ide o rovnaký typ útoku, no jeho prevedenie je odlišné. Neprebieha totiž cez e-mailové správy ale cez SMS.

„V rámci tohto variantu phishingu sú obete oklamané tak, aby poskytli citlivé informácie zamaskovanému útočníkovi. Podvodník sa skrýva za náhodne vygenerovaným číslom alebo menom. Aj keď sa na prvý pohľad tvári, že osobné údaje poskytuje on vám, v skutočnosti len chce, aby ste sa prihlásili na jeho platformu.“, vysvetľujú policajti.

Ako zistiť, že prijatá SMS správa je podvod?

V prípade, ak ste obdržali takúto správu, tak najlepšie je na ňu nereagovať a odstrániť ju z mobilu. To, že ide o podvod môžete zistiť potom, ako sa pozriete na číslo odosielateľa. To býva často náhodným zhľukom čísiel. Rovnako by ste mali sledovať aj URL adresu, na ktorú sa dostanete cez odkaz v SMS správe. Zväčša ide o web, ktorý síce vyzerá ako oficiálna webová stránka inštitúcie, no v skutočnosti je hosťovaná na doméne, ktorá nijako nesúvisí s inštitúciou, za ktorú sa útočník vydáva.

Ak ste predsa len reagovali na správu a vyplnili ste napríklad údaje z bankovej karty alebo prihlasovacie údaje, tak obratom kontaktujte banku a informujte ju o vzniknutej situacii, aby zablokovala prístup k vášmu účtu či platobnej karte. Prejdete tak potenciálne strate peňazí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre