BezpečnosťSpravodajstvo

Pozor na tieto SMS správy. Vyzerajú ako od Slovenskej pošty, no nie sú! Útočníci mierne pozmenili aj taktiku!

Útočníci znova zneužívajú meno Slovenskej pošty. Tentokrát prišli ale s mierne odlišným príbehom. Na tieto SMS správy si dajte pozor, ide o podvod!

Internetoví podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor nič netušiacich obetí. Často sa nás za týmto účelom snažia dostať na rôzne podvodné internetové stránky alebo nám telefonujú s falošnými ponukami. Dnes nie je ale ničím výnimočným, ak narazíme aj na podvodný e-shop, ktorý buď tovar vôbec nedoručí alebo doručí falzifikát.

No čoraz častejšie sa môžeme stretnúť s SMS podvodmi. Tento kanál je medzi útočník mi nesmierne populárny. Dôvodom je, že na SMS reagujeme okamžite a často aj bez toho, aby sme sa riadne zamysleli, čo je obsahom správy. Nie je tomu inak ani dnes, hlási Slovenská pošta. Tá konkrétne upozorňuje na rozmáhajúci sa podvod, v ktorom sa útočníci schovávajú za logo a meno pošty. Okrem iného útočníci vytvorili aj vernú kópiu webovej stránky, ktorá na prvý pohľad vyzerá, ako by ju vytvorila Slovenská pošta.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor na tieto SMS, ide o podvod

Slovenská pošta hovorí, že mobily Slovákov začali zaplavovať na prvý pohľad nevinné SMS správy, v ktorých útočník tvrdí, že vám nemohol byť doručený balík. Doposiaľ pri tomto type správ sme sa mohli stretnúť s tým, že je potrebné uhradiť mierny poplatok, aby mohol byť balík doručený. No tentokrát útočníci mierne pozmenili taktiku. Podvodník v správe vyzýva, aby ste aktualizovali adresu doručenia. No tam to nekončí. V ďalších krokoch požadujú aj vyplnenie údajov z bankovej karty, aby ste ju overili. Ak tak spravíte, tak tieto citlivé údaje odovzdáte útočníkovi, ktorý ich môže zneužiť.

Na tomto útoku je okrem iného nebezpečné i to, že falošná stránka vyzerá na prvý pohľad akoby ju vytvorila Slovenská pošta. Rovnako môžete sledovať aj stav zásielky, čo pridáva na dôveryhodnosti podvodu. No v skutočnosti ide o dobre spracovaný podvrh. Veď posúďte nižšie sami.

„Podvodníci opäť zneužívajú meno Slovenskej pošty, najnovšie v súvislosti s vyžiadaním si aktualizácie adresných údajov, aby kuriér mohol klientovi doručiť zásielku. Po vypísaní požadovaných informácií o adrese je klient vyzvaný zadať údaje o svojej platobnej karte. Slovenská pošta preto občanov opakovane vyzýva k ostražitosti a najmä, aby nezadávali údaje o platobných kartách či bankových účtoch, ktoré môžu byť zneužité, a občania tak môžu prísť o peniaze.“, upozorňuje Slovenská pošta.

Aké sú základné znaky pôdvodnej SMS?

Vo všeobecnosti sa podvodníci snažia vyvolať v obeti pocit naliehavosti, aby konala ihneď. Robia to za účelom, že človek v zhone koná často impulzívne bez toho, aby riadne premýšľal nad tým, čo práve robí.

Rovnako sa treba pozerať aj na URL adresu, kam smeruje odkaz. Podvodníci často odkazujú na webové stránky, ktoré sú hosťované na adresách, ktoré majú väčšinou preklep v doméne, prípadne doména vôbec nesúvisí so službou, za ktorú sa vydávajú.

Spozornieť by sme mali aj v situácii, kedy útočník od nás požaduje vyplnenie citlivých údajov. Môže ísť napríklad o meno, adresu či platobné údaje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close