BezpečnosťSpravodajstvo

AKTUÁLNE: Jeden telefonát a dôchodkyňa prišla o viac ako 15-tisíc €! Pozor na tento typ podvodu!

Podvodné hovory sú čoraz častejšie. Útočníci sú oveľa viac odvážní a strácajú pocit strachu.

Vynaliezavosť podvodníkov nemá hraníc. V minulosti sme upozorňovali napríklad na podvod „falošný bankár“. Išlo o sériu telefonátov, prostredníctvom ktorých útočník presviedčal obeť, že na jeho meno bol spáchaný úverový podvod, no aby ho zastavil, tak musí rýchlo konať.

Nedávno na med podvodníkovi sadla aj mladá žena, ktorá poslala falošnému policajtovi v troch platbách 1,5-tisíc €. Tento typ podvodov je čoraz častejší a útočníci sa už neboja ani priamej interakcie s človekom v reálnom svete. Týka sa to aj najnovšieho podvodu, na ktorý upozorňujú muži zákona.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Staršia žena prišla o viac ako 15-tisíc €

Polícia SR najnovšie hlási ďalší podvod, pri ktorom staršia žena prišla o veľkú sumu peňazí. Konkrétne hovoríme o viac ako 15-tisícoch €, čo nie je málo! Všetko to začalo telefonátom od falošného policajta, ktorý uviedol, že v najbližších chvíľach sa stane obeťou lúpeže, a aby sa vyhla lúpeži, tak má zbaliť svoje cennosti a vyhodiť ich z okna policajtovi. Bohužiaľ, žena v strachu a strese spravila všetko, ako jej hovoril falošný policajt na druhej strane telefónu. To ju stálo nielen úspory, ale aj drahocennosti.

„Podvod prebehol ako cez kopirák: Podvodníci najskôr telefonicky kontaktovali 78-ročnú Boženu ktorá sa zdržiavala v mieste trvalého bydlisku v Humennom a vypytovali sa na jej osobné pomery.

Následne jej neskôr opäť volali, pričom sa jej predstavili ako policajti a uviedli jej, že má byť v najbližších chvíľach okradnutá a teda ak si chce svoje peniaze a šperky zachrániť, nech ich rýchlo dá do tašky a vyhodí z okna osobe, ktorá jej tieto peniaze do zadržania páchateľov postráži a ktorá čaká pod oknom jej bytu, pričom Božena v dôsledku stresu a takto vypätej situácie toto aj urobila, teda zabalila sumu vo výške 15.300,- Eur v rôznych bankovkách spolu s uzamykateľnou pokladničkou a 1 párom svadobných obrúčok zo žltého kovu, 1 párom náušníc zo žltého kovu a 4 pármi náušníc, nezisteného typu a druhu, ktoré slúžili ako bižutéria do látkovej tašky a túto vyhodila z okna krajnej izby svojho bytu von, kde už pod jej oknom čakala osoba ženského pohlavia, ktorá tieto veci zobrala a odišla preč, Božene z Humenného spôsobili škodu vo výške najmenej 15.300- Eur.“, opisuje polícia modus operandi, ako prebiehal podvod.

Ako rozpoznať falošný hovor?

Dovoľte nám, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, ako môžete rozpoznať podvodný hovor. Vo všeobecnosti tento typ telefonátu má niekoľko spoločných menovateľov. No ten najviac bijúci je, že útočník sa snaží vyvolať u obete pocit, že musí konať ihneď. Častými argumentami, aby obeť prinútili bezodkladne, sú tvrdenia, že musia zastaviť odchádzajúcu platbu, verifikovať nejakú transakciu a podobne.

Základnou reakciou na tento typ hovoru je, aby človek nekonal zbrklo a riadne si rozmyslel, čo po ňom človek na druhej strane chce. Rovnako by vám malo v hlave blysnúť, že ak vám napríklad volá banka a pýta sa na vaše osobné údaje, tak niečo nie je v poriadku. Predsa len všetky tieto informácie inštitúcie, ktorých využívame služby, už dávno majú!

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Zobraziť komentáre
Close
Close