S týmito podvodmi na WhatsAppe sa môžete stretnúť najčastejšie. Pozrite sa, ako môžete odhaliť podvodníka

Podvodníci a hackeri na vás môžu útočiť aj cez WhatsApp, napríklad cez účet vášho známeho. Na toto si dávajte pozor.

WhatsApp pridáva nové bezpečnostné funkcie
Zdroj: PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Aplikácia WhatsApp je momentálne jednou z najpopulárnejších chatovacích aplikácií s viac ako dvoma miliardami užívateľov. Z praxe vieme že čím populárnejšia aplikácia, tým je väčším lákadlom pre hackerov a výnimkou nie je ani tento prípad.

Užívatelia WhatsAppu sa môžu stretnúť s celou škálou rôznych podvodov, pričom podvodníci využívajú na oklamanie obetí hlavne sociálne inžinierstvo. Častokrát vás môžu kontaktovať naliehavo znejúcou správou a prinútiť vás k unáhlenému rozhodnutiu. Bezpečnostní experti odhalili, že ku koncu minulého roka sa na čiernom trhu nachádzalo viac ako 500-miliónov WhatsApp účtov na predaj. Zároveň podotýkajú, že zneužitie len jedného účtu môže mať závažné dôsledky aj pre ďalších užívateľov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak máte účet na WhatsAppe aj vy sa môžete stať obeťou online podvodu. Nižšie si predstavíme ako sa vás môže podvodník pokúsiť oklamať najčastejšie. Na tému upozornili experti z ESETu.

Verifikačné kódy a smishing

Rozšíreným je podvod s verifikačnými kódmi. Do SMS schránky vám príde správa s nevyžiadaným kódom od Microsoftu, Google alebo WhatsAppu. Mnohí na túto správu nereagujú, no to vôbec nevadí, pretože pointa prichádza v nasledujúcom kroku. Zakrátko vám príde správa od jedného z vašich kontaktov, v ktorej nájdete možno zvláštne znejúci, no naliehavý príbeh. Váš kontakt potrebuje kód ktorý vám prišiel omylom.

Podobným scenárom je, ak vás kontaktuje niekto cudzí a tvrdí, že sa pomýlili v čísle a kód vám taktiež prišiel omylom. V oboch prípadoch ide o rovnaký podvod a nikomu by ste nemali nič dávať. Podvodníci sa pokúšajú ukradnúť váš účet a častokrát na to potrebujú autentifikačný kód, ktorý vám príde do správy. V podstate sa hacker pokúšal prihlásiť do vášho účtu a SMS kód je váš autentifikačný kód. Ak ho útočníkovi dáte, nabúra sa do vášho účtu a môže sa buď vydávať za vás, alebo vám ukradne údaje.

phishing
Zdroj: pixabay.com

„Ahoj mami!“ podvod

Ak ste rodičom, určite viete že vášmu dieťaťu dáte prvé-posledné. Ahoj mami je pomerne rozšírený podvod, v ktorom sa hackeri pokúšajú oklamať rodičov a vytiahnuť z nich peniaze. Tento podvod sa začína jednoduchou správou „Ahoj mami, toto je moje nové číslo…“.

Tu sa však môže scenár líšiť. Netrpezliví hackeri ihneď napíšu, že sa im, ako „vášmu dieťaťu“, pokazil počítač, smartfón alebo majú naliehavé účty, ktoré treba splatiť. Niektorí však najprv s obeťou vytvoria vzťah. Ak obeť neverí novému číslu, môže sa začať pýtať otázky a podvodník odpovedá veľmi všeobecne, čo by sedelo viac menej na každého.

Vaše imaginárne dieťa si následne vypýta nejakú čiastku a po poslaní peňazí sa hacker viac neozve. Ak vám príde podobná správa, obozretnosť je na mieste. Dvakrát si overte či je človek na druhej strane naozaj ten, za ktorého sa vydáva.

Súťaže, prieskumy a iné

Hackeri a podvodníci niekedy nejdú priamo po vašich peniazoch, ale po zisku z predaja vašich osobných dát. Mnohé banky či iné inštitúcie ponúkajú podporu aj cez WhatsApp a nie je prekvapením, ak vás nejaká kontaktuje. Možno je to banka, ktorá vás varuje o novom podvode a žiada vás o okamžité zabezpečenie účtu. V správe prihodia odkaz na stránku, kde musíte vyplniť všetky osobné údaje kvôli ich „overeniu“.

Ak je vám tento podvod známy, ide o phishing v jeho učebnicovej forme. Podvodníci sa vás môžu cez WhatsApp pokúsiť nahovoriť aj na rôzne prieskumy alebo častokrát aj výhry. Postup je mimoriadne podobný. Obľúbeným podvodom sú aj falošné správy od kuriérskych spoločností. V nich vás žiadajú o úhradu doteraz nespomenutého poplatku za doručenie.

priklad podvodnej SMS spravy
Zdroj: Polícia SR (Facebook)

Rovnako vám môže prísť správa s fantastickou ponukou, súťažou s bohatou výhrou alebo podobne. V niektorých prípadoch dokonca hackeri imitujú existujúce reklamné kampane, súťaže alebo iné a cez svoje falošné reklamy kradnú údaje, alebo z vás chcú vytiahnuť peniaze. Ak sa nechcete nechať nachytať, neverte ponukám ktoré sú až príliš dobré na to, aby boli pravdivé. Zároveň zbystrite pozornosť, ak si všimnete gramatické chyby či zvláštne znejúce vety. Ďalším spôsobom ochrany je neklikať na odkazy, pokiaľ nemáme istotu, že vieme kam vedú a čo je to za portál.

Podvodna sutaz oznamenie o vyhre
Zdroj: Vosveteit.sk

Podvodná charita

Podvodníci sa pokúšajú získať naše peniaze aj hraním na city. V prípade veľkých katastrof, napríklad prírodných nešťastí alebo vojny, vytvárajú falošné charity na pomoc danému problému. Tieto charity prebiehajú na nezabezpečených a rizikových stránkach a môžu sa šíriť aj cez WhatsApp alebo iné sociálne siete. V tomto prípade však idú vyzbierané peniaze do vrecka útočníkovi.

Prispieť na charitu nie je zlá vec, no veľa zbierok vzniká s nečestným účelom. Ak sa rozhodnete podporiť nejakú charitatívnu zbierku, skontrolujte si kto ju zakladá a aká je reputácia spoločnosti.

Romantické podvody

Ľudia na internete hľadajú všeličo, niekedy aj lásku. Populárnymi sú rôzne zoznamky a okrem našej vysnívanej druhej polovičky, sa na nich častokrát môžeme stretnúť aj s podvodníkmi. Podvodníci vytvárajú atraktívne falošné profily a so svojimi obeťami vytvoria nejaké puto ešte predtým, ako prejdú k podvodu.

Romantické podvody trvajú niekoľko dní až týždňov a konverzácie sa stávajú čoraz intímnejšie. V tomto bode by vás ani len nenapadlo, že môže ísť o podvod, dokým vás druhá strana nepožiada o láskavosť. Možno potrebuje peniaze na letenku za vami, možno sa pokazilo auto a nemôže ísť do práce. Príbehov je veľa a ich hlavnou myšlienkou je vyvolať súcit obete. Keď zamilovaný človek pošle peniaze, neuvidí ani tie, a ani osobu, s ktorou si písal.

romanticky podvod online scam
Zdroj: Pixabay.com (WORSTWANTED a GDJ)

Falošná podpora WhatsAppu

Podvody s falošnou technickou podporou sú rozšírené a útočníci sa vydávajú aj za podporu WhatsApp. Svoje obete sa pokúšajú oklamať prostredníctvom fajky, ktorá má symbolizovať overený účet. Oficiálne účty WhatsAppu používajú logo platformy a vedľa ich mena nájdete zelenú fajočku a ich info.

Podvodníci ale tento overovací symbol umiestnia napríklad na profilovú fotku. To znamená, že sa vás niekto snaží oklamať. Ako vždy platí nereagovať na podozrivé správy.

Podvodné predaje

Rovnako ako aj ostatné podvody, aj tento začína nevyžiadanou správou z cudzieho čísla. Podvodník vám chce ponúknuť tovar za mimoriadne výhodnú cenu, pričom po zaslaní platby neuvidíte ani tovar, ani peniaze. Ak sa útočníka na podozrivú správu opýtate, kľudne môže predstierať že vám to poslal omylom. Mnohí z nás neodolajú lákavej ponuke, no ak je niečo príliš dobré na to, aby to bola pravda, obyčajne to tak skutočne je.

Nakupovať by ste mali len cez bazáre s dobrou reputáciou, alebo ak kupujete od iného človeka, neposielať platbu vopred.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre