AKTUÁLNE: Pozor, toto nie je súťaž banky, hoci to tak vyzerá. Ide o podvod, pri ktorom môžete prísť o peniaze!

Facebook zaplavili ďalšie podvodné súťaže.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Internetoví podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor nič netušiacich obetí. Častokrát za týmto zneužívajú dôverčivosť ľudí a musíme smutne konštatovať, že sa im to darí.

V minulosti sme upozorňovali na viacero podvodných súťaží vrátane toho, ako môžete rozpoznať, že ide o podvod. Vo väčšine prípadov organizátor sľubuje hodnotné ceny, napríklad peniaze alebo drahý tovar, pričom požaduje, aby ste vykonali minimálnu aktivitu. Môže ísť o zdieľanie príspevku či jeho komentovanie. Tieto súťaže častokrát vznikajú pod hlavičkou nejakej známej firmy či organizácie s cieľom, aby vzbudili u obetí dôveru a zvýšili tak šancu, že útok vykonajú úspešne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Modus operandi takéhoto útoku spočíva v tom, že ako sa súťažiaci zapojí do súťaže, tak útočník mu neskôr oznámi, že sa stal výhercom vecnej ceny. V ďalšom kroku mu najčastejšie pošle URL adresu na podvodný web, prostredníctvom ktorého žiada vyplnenie kontaktných údajov, aby mu mohla byť doručená výhra. No medzi informáciami, ktoré požaduje, sú aj údaje z platobnej karty, čo mu umožňuje ju zneužiť. Prípadne požaduje overenie identity pomocou SMS správy, ktorá je zväčša spoplatnená. Rovnako treba povedať, že tieto údaje požaduje vyplniť obratom, inak výhra prepadá. Cieľom je, aby človek v domnienke, že vyhral, konal v eufórii a zdieľal s útočníkom citlivé informácie.

Pozor, toto nie je súťaž, ktorú organizuje banka

Najnovší podvod, na ktorý upozorňuje polícia SR na sociálnej sieti prebieha veľmi podobne. Organizátor sľubuje finančnú odmenu, ak používateľ označí príspevok, že sa mu páči vrátane fanúšikovskej stránky a do komentára napíše, či je alebo nie je klientom banky Raiffeisen. Následne kontaktuje výhercov, od ktorých požaduje neskôr citlivé informácie, ktoré majú vyplniť na podvodnej stránke.

 

„Aj v tomto prípade (ako v každom inom) platí, že banka nikdy v súťažiach od súťažiacich nepýta osobné prístupové dáta do účtu, internet bankingu či ku karte.“, prízvukuje banka.

Rovnaký rukopis, no iný príbeh

Podľa rukopisu útočníka nejde o prvý pokus o podvod. Podobné súťaže, no s iným príbehom, organizovali v minulosti aj ďalšie facebookové stránky. V tomto prípade sa ale najčastejšie súťažilo o neexistujúce automobily.

Rovnako treba povedať, že Facebook stránka KiaSlovakiaauto, ktorá organizovala podvodné súťaže o automobily, vo veľkom zdieľa aj ďalšie súťaže z iných stránok, ktoré sa tvária ako oficiálne a známe obchody, napríklad na domáce spotrebiče. Zdá sa preto, že ide o toho istého podvodníka, resp. o jednu organizovanú skupinu útočníkov, ktorí vyčíňajú na slovenskom Facebooku.

Buďte preto obozretní a ak sa rozhodnete zapojiť do súťaže, tak si najprv overte, kto je jej organizátorom a či skutočne ide o vierohodný profil, na ktorom sa objavila.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre