3 základné pravidlá, ako správne nabíjať smartfón. Ak ich nedodržujete, vaša batéria bude degradovať rýchlejšie, než je bežné

Mnohí z nás smartfón nabíjajú halabala, výsledkom čoho je, že batéria v telefóne degraduje rýchlejšie, než je bežné. Dodržujte tieto 3 základné pravidlá a batéria vám vydrží o poznanie dlhšie.

nespravne nabijanie telefonu_titulka
Zdroj: Dejan Dundjerski / shutterstock.com, úprava Vosveteit.sk

Každý to poznáme, ako náhle vlastníme mobil už nejaký ten čas, odráža sa to aj na batérii. Pri iPhone si vieme jednoducho pozrieť ako je na tom naša batéria. Stačí si otvoriť Nastavenia, následne nájsť batériu a kliknúť na Zdravie a nabíjanie batérie. 100% je samozrejme úplne nová batéria keď ste si práve kúpili nový iPhone. V prípade Androidov, to ale nie je také ľahké. Zistiť reálnu kapacitu batérie je o niečo náročnejšie. Akonáhle sa mobil viac používa, batéria sa opotrebováva. To je prirodzené. No ak nabíjame smartfón nesprávne, tak batéria degraduje rýchlejšie, než je bežné. V tomto článku vám však prezradíme, ako si svoj mobil nabiť tak, aby sa batéria na vašom smartfóne neopotrebúvala tak výrazne rýchlo. Stačí dodržiavať niekoľko základných pravidiel.

Ako sa starať o batériu smartfónu, aby degradovala pomalšie?

Nabíjajte batériu len čiastočne

Myslíme si, že každý z nás už aspoň raz počul „smartfón treba úplne nabiť a vybiť, aby fungoval správne“. Toto je názor mnohých ľudí. Avšak, to už nejaký čas neplatí. S nástupom lítium-iónových batérií sa toto zmenilo. Tento typ batérii už nemá pamäťový efekt, ako tomu bolo v minulosti pri type batérie CiCd. Ide o typ batérie, s ktorým sme sa mohli stretnúť v prvých mobiloch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Súčasne batérie môžete nabíjať len čiastočne. Paradoxne, mnoho výrobcov odporúča, aby sme telefón nabíjali radšej viackrát za deň namiesto toho, aby sme ho prebíjali. Batérii takéto nabíjanie po kúskoch vôbec nevadí.

Vyhýbajte sa nabíjaniu batérie na 100% a vybíjaniu na 0%

Lítium – iónové batérie fungujú najlepšie, ak sa ich percentá batérie pohybujú niekde medzi 20% až 80%. Keď sa nachádzajú v inom rozpätí, starnú rýchlejšie. Je to spôsobené chemickými reakciami, ktorá prebiehajú vo vnútri batérie.

Samozrejme, to neznamená, že by ste nemohli z času na čas využiť plný potenciál batérie a nabiť ju na 100% a neskôr vybiť na 0%. Ak tak spravíte z času na čas, nič sa nestane, len to nepreháňajte. Mimochodom, niektorí výrobcovia smartfónov ponúkajú nastavenie, ktoré automaticky vypne nabíjanie, ak dosiahne určitú hodnotu. V prípade Samsung telefónov je to napríklad 85%.

Samsung_ako nastavit funkciu setrenia baterie_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Nevystavujte smartfón neprimeraným teplotám

Neprimerané teplo je neskutočne škodlivé pre zdravie batérie mobilu. Môže dosť zlým spôsobom ovplyvniť životnosť batérie. Dôvodom je, že vysoké teploty akcelerujú chemické reakcie v batérii. Pri nabíjaní mobilu, by ste mali vybrať miesto, ktoré nie je horúce a taktiež by ste mali dávať pozor, aby sa zariadenie počas nabíjania neprehrievalo. Napríklad, smartfón by ste nemali nabíjať, keď je položený na radiátore alebo na palubnej doske auta, keď sú horúčavy. Rovnako sa odporúča, aby ste nepoužívali super rýchle nabíjanie, ak ho nepotrebujete. To totiž generuje teplo.

Teplota baterie smartfonu Xiaomi
Zdroj: Vosveteit.sk, PNG Wing

Pri vysokých teplotách tu je obrovská šanca, že by batéria stratila kapacitu o dosť skôr ako za normálnych podmienok. Rovnako to platí aj pri príliš nízkych teplotách. Majte na pamäti, že smartfónu ako aj batérie v nich, sú navrhnuté tak, aby sme ich používali v teplotách okolo 0°C až 35°C stupňov. Teplota zariadenia by za normálnych okolností mala byť okolo 27°C až 35°C v kľudovom stave.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre