Viete, ako správne nabíjať smartfón? Ak chcete dopriať vašej batérii dlhší život, tak toto dodržujte
Správne nabíjanie smartfónu nie je len o tom, že do neho zasunieme kábel a čakáme. Je to oveľa zložitejšie, ak chceme dopriať našej batérii dlhší život.
Naše smartfóny podliehajú plynúcim časom opotrebovaniu. Najviac to vidieť ale na batérii, ktorá degraduje a častokrát rýchlejšie, než by mala. Možno ste to nevedeli, ale batéria stráca na kapacite aj v prípade, ak máte telefón odložený v zásuvke stola a nič s ním nerobíte.
Mnohým sa môže zdať, že nabíjanie batérie smartfónu je jednoduché a nemá žiadne pravidlá, aby sme predĺžili jej životnosť. No nie je to celkom tak. Nesprávnym nabíjaním dochádza totiž k strate výkonu batérie rýchlejšie, ako je normálne. Môžu za to chemické procesy, ktoré prebiehajú vo vnútri batérie, a ktoré sú ovplyvnené spôsobom nabíjania.
Čo ovplyvňuje rýchlosť degradácie batérie: Toto sú základné premenné
Keď príde reč na degradáciu batérie, tak existujú dve hlavné premenné, ktoré vplývajú na to, ako rýchlo batéria stráca na kapacite. Prvou z nich je teplota. Batéria nemá rada ako nízku, tak ani vysokú teplotu. Dôvodom je, že nevhodné teplota urýchľuje chemické reakcie, ktoré prebiehajú vo vnútri batérie. Druhou premennou je vysoké alebo príliš nízke napätie, ktoré rovnako ovplyvňuje rýchlosť degradácie batérie.
Ako správne nabíjať teda batériu?
Funkciu rýchleho nabíjania nepoužívajte, ak ju nepotrebujete
Funkcia rýchleho nabíjania je skvelým pomocníkom, ak sa niekam ponáhľate. No ak telefón nabíjate napríklad počas pracovnej doby, tak je zbytočné, aby ste ho nabíjali rýchlo, keď sedíte len za stolom a je vám vo svojej podstate jedno, či sa telefón nabíja 30 minút alebo hodinu a pol. Dôvodom, prečo by ste mali funkciu deaktivovať, ak ju nepotrebujete, je, že pri nej vzniká neprimerané teplo, ktoré môže poškodiť batériu. Túto možnosť zväčša nájdete v nastaveniach batérie.
Občas dovoľte úplné vybitie a nabitie
Raz za pár mesiacov je dobré nechať batériu úplne vybiť a potom ju úplne nabiť. Toto pomôže kalibrovať indikátor kapacity batérie a zároveň batériu udrží v optimálnom stave.
Neprehliadni
Nepoužívajte bezdrôtové nabíjanie
Ďalšou častou chybou je, že používame bezdrôtové nabíjanie. Pravdou je, že je to komfortné, no na druhej strane bezdrôtové nabíjanie je menej účinné a vzniká pri ňom oveľa viac tepla, ako keď nabíjate mobil cez kábel.
Udržuje ideálny stav nabitia
Ako sme si povedali vyššie, tak stav napätia v batérii vplýva na jej životnosť. A preto by ste nemali nabíjať telefón na 100% a vybíjať ho pod 20%. Odporúčajú to takmer všetci výrobcovia. Kde sa rozchádzajú je, že niekto odporúča nabíjať len na 85%, druhý zas na 80% a podobne. Ak budete udržiavať stav nabitia približne na 80%, resp. 20% percentách, tak batéria sa vám poďakuje. Mimochodom, viacero výrobcov telefónov ponúka funkciu, pomocou ktorej nastavíte, aby ste obmedzili nabíjanie telefónu, keď dosiahnete odporúčanú hodnotu.
Nabíjajte radšej častejšie ako jedenkrát na plno
Možno ste to nevedeli, ale frekvencia cyklov nemá vplyv na rýchlosť degradácie Li-ion batérie. Znamená to, že môžete nabíjať telefón aj po kúskoch, teda napríklad, že ho nabijete na 60%, vybije sa vám na 30% a potom nabijete smartfón na 80% a podobne. No vyhnite sa plnému nabitiu, resp. vybitiu zariadenia. Jeden nabíjací cyklus je od 0% do 100% a telefón by mal zväčša počas životnosti batérie zvládnuť okolo 400 až 600 cyklov, kým nestratí kapacitu natoľko, že používanie mobilu bude nekomfortné.
Vyhnite sa neoriginálnemu príslušenstvo
Ďalším frekventovaným problémom je, že používatelia častokrát používajú nekompatibilné nabíjačky a nabíjacie káble. Existuje viacero nabíjacích protokolov, ktoré si nemusia správne rozumieť s protokolom nabíjania vášho mobilu. To má za následok, že sa vám môže nabíjať telefón nielen pomalšie, ale môže dochádzať aj prehrievaniu zariadenia či jeho poškodeniu. V tých najextrémnejších prípadov, kedy nabíjačka je nevhodnou na používanie, môže nastať skrat, čo môže mať za dôsledok, že vás kopne elektrina alebo vznikne požiar.
Nenabíjajte smartfón cez noc
Ak nabíjate smartfón cez noc, tak si môžete poškodiť batériu. Dôvodom je, že batéria neustále kolíše medzi 100% a 98%, čo núti nabíjačku dodávať energiu. Okrem problému s napätím, vzniká aj teplo, ktoré sa násobí,..
Článok pokračuje na druhej strane.
Komentáre