NávodyTECHNOLÓGIE

Svoj smartfón ste pravdepodobne nabíjali celú dobu zle: Tomuto by ste sa mali vyhnúť, ak ho nechcete poškodiť!

Pozrite sa, ako môžete správne nabíjať svoj smartfón a vyhnúť sa tak riziku poškodenia kábla alebo dokonca konektoru.

Nabíjanie smartfónov sa môže síce zdať jednoduchým úkonom, ktorý musíme vykonávať všetci. Napriek tomu počas nabíjania môžeme vykonať toľko chýb, ktoré môžu poškodiť ako našu batériu, tak aj iné súčasti. A ak by ste sa aj snažili vyhnúť sa všetkým chybám, ktoré môžete popri nabíjaní vykonať, tak na niečo môžete predsa zabudnúť. Zamyslite sa aj vy napríklad nad tým, ako pripájate nabíjací kábel k vášmu telefónu. Dávate najskôr adaptér nabíjania do zásuvky alebo pripájate kábel k smartfónu? Aj na tomto pri nabíjaní záleží a preto by sme radi podotkli, že aj vy možno svoj smartfón pripájate k nabíjačke zle. Ako by ste to mali robiť nám objasnil portál andro4all.com.

Akým spôsobom pripájate svoj smartfón k nabíjačke?

Aj pripájanie smartfónu k nabíjačke by malo mať svoj postup, no mnohí si to pravdepodobne ani len neuvedomujú. Ak by ste však svoj smartfón chceli nabíjať bezpečne a správne, mali by ste dodržiavať korektný postup. Ten spočíva aj z toho, že najskôr by ste mali svoju nabíjačku pripojiť do zásuvky, teda nabíjací adaptér. Až potom by ste mali pripojiť svoj telefón ku káblu a začať tak nabíjanie. Prečo to tak je a prečo by sme to nemali robiť naopak? Dôvod je jednoduchý, no pri bežnom nabíjaní nám ani len nenapadne.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
rychle nabijanie smartfonu
Zdroj: Lord Beard / shutterstock.com

Dôvodom je práve to, že vzduch vedie elektrický prúd a to môže spôsobiť, že blízke vodiče vytvoria iskru. Táto iskra pôsobením kyslíka môže spôsobiť oxidáciu a koróziu na nabíjacích kábloch, no dokonca aj na nabíjacom konektore, ktorý obsahuje aj váš smartfón. A aj keď sa nabíjacie káble dajú vymeniť, tak nabíjací konektor len tak jednoducho nevymeníte a v horšom prípade budete musieť rovno navštíviť servis. Vo výsledku môže poškodený konektor zapríčiniť aj to, že sa váš smartfón nebude vedieť nabiť. Toto pravidlo platí najmä pri smartfónoch od spoločnosti Apple a všetkých zariadeniach, ktoré využívajú lightning konektor. Nemali by ste však naň zabúdať ani pri nabíjaní zariadenia s konektorom typu USB-C aj keď tento problém už nie je taký bežný v ich prípade.

Tieto pravidlá by ste mali pri nabíjaní dodržiavať taktiež

Pri nabíjaní vášho smartfónu no aj iného zariadenia by ste mali myslieť aj na ďalšie pravidlá. Vďaka nim docielite menšie riziko poškodenia vášho zariadenia či degradáciu batérie. Ak chcete teda svoj smartfón alebo inú elektroniku nabíjať správne, dbajte aj na tieto praktiky.

  • Snažte sa využívať rýchle nabíjanie len v prípadoch, kedy ho skutočne potrebujete. Inými slovami, funkciu rýchleho nabíjania vypínajte. Rýchle nabíjanie totiž generuje viac tepla, čo spôsobuje rýchlejšiu degradáciu batérie. Ak ste teda v práci a nabíjate si svoj telefón, radšej ho nabíjajte dlhšie, no šetrnejšie.
  • Využívajte len kvalitné príslušenstvo k nabíjaniu, teda kvalitný adaptér či kábel. V ideálnom prípade používajte originálne alebo certifikované príslušenstvo. Ak používate nabíjačku, ktorá nebola navrhnutá ani upravená pre váš smartfón, môže dôjsť k doručovaniu nevhodného množstva energie do vášho zariadenia. To môže viesť k prehriatiu zariadenia alebo dokonca k skratu.
  • Pokúšajte sa batériu svojho zariadenia udržiavať medzi 20% a 80% nabitia. Dôvodom, prečo by ste tak mali robiť, sú chemické reakcie, ktoré prebiehajú vo vnútri batérie. Ak totiž nabijete smartfón na 100%, resp. ho vybijete na 0%, tak v batérii nie je zachované ideálne napätie, čo vedie k rýchlejšej degradácii batérie.
  • Počas nabíjania svoj smartfón či inú elektroniku nevyužívajte a nechajte ho pokojne nabiť. To má súvis hlavne s tým, že ak nabíjate telefón, tak ten sa zahrieva. Ak počas jeho nabíjania budete hrať i hry, tak teplota zariadenia sa bude násobiť, čo môže poškodiť nielen batériu telefónu, ale aj jeho ďalšie komponenty.

Dodržiavate ešte nejaké iné tipy k nabíjaniu vášho smartfónu? A ako ste doteraz zapájali svoj smartfón k nabíjačke? Podeľte sa s nami v komentároch!

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close