Je USB-C lepší konektor ako Lightning? A prečo sa Apple nechce vzdať svojho riešenia?

USB-C sa už čoskoro stane jediným štandardom pre nabíjanie v Európskej Únii. Je však skutočne lepší ako Lightning konektor?

usb-1281034_1280_opt
Zdroj: Pixabay

O možnosti nabíjania a nabíjacích konektoroch sa v priebehu posledných mesiacov rozprávalo viac ako obyčajne. Dôvodom bola nová regulácia zo strany Európskej Únie, ktorá prikazuje všetkým výrobcom pre smartfóny a drobnej elektroniky využívať nový štandard USB-C od roku 2024. Najviac problémovým pre toto pravidlo bol zrejme americký Apple, ktorý už dlhodobo využíva vlastnú alternatívu v podobe Lightning konektoru. Prečo si toľko Apple zakladá na svojej alternatíve pre nabíjanie a nevyužije konektor, ktorý nájdeme vo väčšine Android smartfónov? A je nový USB-C skutočne lepší ako Lightning konektor? Odpoveď na naše otázky nám prináša portál makeuseof.com a my sa na ňu pozrieme teraz spoločne.

Čo je USB-C a aké výhody so sebou prináša?

Ak vlastníte novší Android smartfón, s najväčšou pravdepodobnosťou v ňom nájdete konektor pre nabíjanie a prenos dát známy aj ako USB-C. Tento konektor však nie je úplnou novinkou. Prvá verzia „céčka“ prišla na trh už v roku 2014 a postupom času sa stala najobľúbenejším spôsobom pre nabíjanie a prenos dát. Populárny konektor má 24 pinov, teda 12 na každej strane. 16 pinov slúži pre prenos dát, 4 piny pre dodávanie energie a zvyšné 4 slúžia pre uzemnenie. Tento konektor má symetrický dizajn, čím sa líši od svojich predchodcov z radu USB konektorov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Konektor ako je USB-C ponúka možnosť nabíjania pokojne pri rýchlosti 100W a viac. Navyše je jeho prednosťou aj možnosť prenosu dát pri rýchlosti 40Gbps ak ide o novšie typy USB ako USB4, či Thunderbolt 3. Tým, že sa nachádza vo väčšine Android smartfónov so sebou prináša veľkú výhodu v kompatibilite, pričom môžeme pokojne využívať jeden nabíjací kábel naprieč viacerými zariadeniami. Stále však nejde o úplne štandardizovaný typ kábla, nakoľko rôzne spoločnosti dokážu používať vlastné a prispôsobené káble s USB-C koncovkou. Práve v tomto prípade však narážame snáď na jedinú nevýhodu tzv. „céčka“.

iPhone 12 Pro_with USB C_2

Lightning vyhráva tam, kde je konkurentova slabina

Vzhľadom k dobrej integrácii USB-C konektorov sa Európska Únia rozhodla využiť práve tento konektor na úkor Lightning konektoru. Ten dnes nájdeme takmer vo väčšine zariadení od spoločnosti Apple, pričom je hlavným konektorom pre iPhony. Prvý iPhone s týmto konektorom bol iPhone 5, ktorý bol predstavený v roku 2012. Dnes Lightning konektor zvláda nabíjanie s výkonom 12W a vyššie, pričom väčšina iPhonov rýchlejšie nabíjanie ani nevyužíva. Prenosová rýchlosť dát je na úrovni len 480Mbps pri štandarde USB 2.0, čo je v porovnaní s USB-C oveľa menej.

Aj napriek tomu, že má Lightning niekoľko nevýhod v porovnaní s „céčkom“, oproti svojmu konkurentovi je kábel s takýmto konektorom univerzálny pre všetky iPhony. To sa ale nedá povedať o USB-C kábli vzhľadom na jeho rôzne vlastnosti a generácie. Jeden kábel je teda kompatibilný s viacerými smartfónmi a nenájdeme medzi nimi žiadne rozdiely. Ako sme však vyššie spomenuli, medzi USB-C káblami môžu nastať rozdiely. Inými slovami, zatiaľ čo v prípade USB-C kábla sa môžete popáliť, napríklad nebude podporovať požadovanú rýchlosť nabíjanie, tak v prípade riešenia od Apple, sa vám to nestane.

Lightning konektor Apple
Zdroj: flickr.com (frankieleon)

Je pochopiteľné, že spoločnosť Apple sa nechce vzdať svojho konektoru. Núti používateľov iPhonov kupovať si ich kábel, pričom ho aj sami vyrobia (alebo licencujú spoločnosti, aby ho mohli vyrábať) a generujú z toho príjem. V prípade, že by Apple prešiel na USB-C konektor, mohlo by prísť k tomu, že by si používatelia kupovali lacnejšie káble od konkurencie. S Lightningom Apple rovnako pracuje už dlhé roky. Prechod na USB-C by ich rovnako stálo veľa úsilia a tiež aj výdajov.

Na ktorej strane konektorov ste vy? Ste tím USB-C či tím Lightning? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre