SpravodajstvoXiaomi

Máte smartfón od Xiaomi s niektorým z týchto procesorov? Môže vás čakať významná zmena!

Smartfóny od Xiaomi s čipsetom od spoločnosti MediaTek sa možno dočkajú rovnocennej podpory ako modely so Snapdragonom.

Čínska spoločnosť Xiaomi sa už od začiatku spoliehala najmä na čipsety od spoločnosti Qualcomm ako u lacnejších, tak u drahších smartfónov. Aj z toho dôvodu vidíme vo vlajkových modeloch spoločnosti zvyčajne čipsety z radov Snapdragon, no situácia sa pomaly mení. Výnimkou bol tento rok aj model Xiaomi 12 Pro Dimensity Edition, ktorý ponúka čipset MediaTek Dimensity 9000+. Zdražovanie súčiastok a vysoké ceny procesorov od Qualcommu čínskeho giganta donútilo vsadiť aj na čipsety od MediaTeku, ktoré vidíme v smartfónoch čoraz častejšie. A aj napriek ich neslávnej reputácii ich fanúšikovia vyžadujú čoraz viac. Na situáciu reaguje aj známa komunita xiaomi.eu a konkrétne jej zástupca, známy leaker Kacper Skrzypek nás informuje prostredníctvom portálu miuipolska.pl, že nás čakajú významné zmeny.

Známa custom ROM by mala prísť aj pre smartfóny s MediaTekom

Modely s čipsetmi od spoločnosti MediaTek prestali známu xiaomi.eu ROM ponúkať ešte pred dvoma rokmi. Vtedy fanúšikov tejto populárnej ROM čakal na stránke českej a slovenskej verzie odkaz, ktorým vývojári ukončili podporu pre tieto zariadenia. Dôvodom bolo vysoké riziku bricku týchto zariadení, nakoľko pri chybe pri inštalácii ostali smartfóny s čipsetom od MediaTeku zaseknuté v EDL namiesto toho, aby sa vrátili do TWRP alebo Fastbootu. K odblokovaniu takýchto smartfónov bolo potrebné použiť autorizovaný Xiaomi účet, čím by sa inštalácia tejto ROM značne skomplikovala.

Xiaomi eu ROM ukončenie podpory MTK
Zdroj: miuios.cz

Keďže však čínske Xiaomi predstavuje čoraz viac smartfónov s čipsetom od spoločnosti MediaTek, vývojári sa dohadujú na tom, že by podpora pre tieto modely znovu prišla. Samozrejme, že by sa v tomto prípade pokúsili znížiť riziko bricku smartfónu. K tomu by sa však museli využiť iné nástroje. Výroba takejto ROM pre smartfóny s MediaTekom by bola komplikovaná a hlavne nákladná. A s týmto problémom sa aktuálne potýkajú aj vývojári, ktorí žiadajú fanúšikov o pomoc.

Xiaomi komunita zvažuje vývoj aj takejto ROM

Komunita fanúšikov spoločnosti Xiaomi je obrovská a aj to je jeden z dôvodov, prečo je používanie týchto smartfónov také jednoduché. Sami fanúšikovia sa totiž snažia vytvárať rôzne vylepšenia a nástroje preto, aby ich mohli využívať aj ostatní. S rovnakým prípadom sa stretávame aj v prípade xiaomi.eu ROM, ktorá vychádza z čínskej verzie systému. Vývojári ju však oslobodili od rôzneho balastu, ktorý sa nachádza práve v čínskej ROM. Ponúka viac funkcií v porovnaní s oficiálnou ROM a narozdiel od čínskej prináša aj služby Google. Táto ROM pôvodne vznikla prekladom čínskej ROM fanúšikmi, ktorí založili práve českú a slovenskú verziu nadstavby. Neskôr ju začali prekladať pre celý globálny región a aktuálne ponúkajú custom ROM pre všetky Xiaomi, Redmi a Poco smartfóny s čipsetmi od Qualcommu.

ROM dnes už známa ako xiaomi.eu (pôvodne miuios.cz) sa dnes skladá z viacerých vývojárov, ktorí prekladajú čínsku verziu systému. Custom ROM si môžeme stiahnuť a nainštalovať zadarmo, no jej príprava je mierne nákladná. Práve preto sa vývojári obracajú na svojich fanúšikov. Založili si účet na Patreone, kde môžu fanúšikovia vývojárov podporiť a motivovať ich k príprave ROM aj pre zariadenia s MediaTekom. Zdá sa však, že všetko je na dobrej ceste a v priebehu nasledujúcich mesiacov sa populárna ROM dostane aj do týchto modelov.

Vlastníte smartfón s čipsetom od spoločnosti MediaTek? A uvítali by ste podporu pre xiaomi.eu ROM? Podeľte sa s nami v komentároch!

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close