Spravodajstvo

Bill Gates pomaly, ale isto zmizne z rebríčka najbohatších ľudí: Za týmto odvážnym krokom stojí šľachetná myšlienka

Nedávno sa multimiliardár a piaty najbohatší človek planéty rozhodol, že sa vzdá časti svojho majetku.

Zoznam najbohatších ľudí planéty bude možno už čoskoro menší o jedného človeka. Multimiliardár a spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft sa prednedávnom vyjadril, že chce rozdať väčšinu svojho majetku pre dobročinné účely, informuje portál IFL Science.

„Pozerám sa do budúcnosti a plánujem rozdať celý svoj majetok. Postupne budem klesať a nakoniec asi aj vypadnem zo zoznamu najbohatších ľudí sveta,“ vyjadril sa Gates na sociálnej sieti Twitter v stredu, 13. júla.

Majetok jedného z najbohatších ľudí momentálne presahuje hodnotu 100-miliárd dolárov a v zozname najbohatších ľudí sa Bill Gates drží na 5. mieste. Na začiatok sa multimiliardár zaviazal darovať 20 miliárd dolárov nadácii, ktorú založil so svojou bývalou ženou Melindou. Bill & Melinda Gates Foundation má hlavný cieľ zvýšiť kvalitu zdravia a obmedziť prípady extrémnej chudoby po celom svete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Gates priznáva, že väčšina dotácií pre nadáciu pochádza z vrecka Warrena Buffetta, 8. najbohatšieho človeka planéty. Čo sa týka plánov do budúcna, do roku 2026 by Gates chcel, aby jeho nadácia poskytovala až 9-miliárd dolárov ročne na dobročinné účely. Gates verí, že v posledných rokoch sa situácia vo svete čoraz viac zhoršuje. Medzi výrazné problémy radí pandémiu COVID-19, ale aj prebiehajúcu inváziu na Ukrajine.

„Tieto udalosti výrazne ovplyvnili pokrok ľudstva a je dôležité si pamätať, že sa zomleli v kontexte dvadsiatich rokov historického progresu. Verím, že je možné zvrátiť škody ktoré napáchali a vrátiť sa späť k progresu, ktorý svet zažíval ešte pred nimi,“ píše Bill Gates na svojom blogu.

Pomoc spoločnosti

Spoluzakladateľ Microsoftu je aktívny aj na Twitteri, kde v posledných príspevkoch popisuje činnosť nadácie, ktorú vytvoril so svojou vtedajšou manželkou. Nadácia hrala dôležitú úlohu aj pri boji s pandémiou, nedostatkom jedla, globálnym otepľovaním a znižovaní počtu úmrtí detí. S výraznou finančnou pomocou multimiliardára by sa nadácia mohla venovať zlepšeniu globálnej situácie ešte do väčšej miery.

Lenže čo vedie Gatesa k rozdaniu celého svojho majetku? Ako píše na sociálnej sieti, cíti záväzok vrátiť všetky svoje zdroje spoločnosti spôsobom, ktorý by čo najpozitívnejšie ovplyvnil život na planéte. Zároveň dúfa, že aj ostatní, ktorí majú prístup k obrovskému bohatstvu, budú jeho kroky nasledovať a pomôžu v týchto ťažkých časoch.

Bill & Melinda Gates Foundation v súčasnosti míňa približne 6 miliárd dolárov ročne na pomoc v rôznych sektoroch. Ako už bolo spomenuté, do roku 2026 chce Bill Gates rozšíriť rozpočet nadácie až na 9-miliárd ročne. Zameranie sa nemení, no s väčším rozpočtom bude môcť nadácia poskytovať pomoc oveľa rýchlejšie, napríklad investovaním väčšieho množstva prostriedkov do oblastí, kde už teraz intenzívne pracujú. Aby sa tento plán mohol stať realitou, už tento mesiac Gates prispeje nadácií sumou 20 miliárd dolárov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close