SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Teleskop Jamesa Webba pracuje naplno: Najnovšia várka záberov naráža na hranicu jeho možností

Okrem ďalších záberov Jupitera NASA publikovala aj krátke video asteroidu svištiaceho naprieč Slnečnou sústavou.

Vesmírny teleskop Jamesa Webba sa podelil o prvé dychberúce zábery vesmíru. Medzi publikovanými fotkami nájdete nielen najhlbší záber vesmíru, aký máme momentálne k dispozícii, no pokochať sa môžete aj farebnými hmlovinami alebo päticou galaxií na kolíznom kurze.

Hoci prvotné zábery teleskopu ukazujú hlavne vzdialený vesmír, tí pozornejší si všimli, že v správe, vyhodnocujúcej výkon teleskopu, sa objavili aj fotografie Jupitera, najväčšej planéty Slnečnej sústavy. Webb sa totiž pozrie nielen do tých najvzdialenejších kútov vesmíru, no svoje oči obráti aj k objektom v Slnečnej sústave. Jupiter bol totiž len jedným z niekoľkých cieľov, ktoré teleskop zachytil. V tomto prípade bolo jeho úlohou zistiť, či dokáže sledovať aj rýchlo sa pohybujúce objekty. Jupiter bol v tomto prípade najväčším a najpomalším cieľom, aký vesmírny teleskop sledoval.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Teleskop Jamesa Webba ponúka ešte viac záberov z našej sústavy.
Záber Jupitera z kamery NIRCam. Zdroj: NASA

Objavil sa aj nový záber z kamery NIRCam, na ktorej si možno všimnúť nenápadné prstence plynného obra.

Okrem plynného obra zachytil Webb aj niekoľko asteroidov, píše portál NASA. Vesmírna agentúra teraz publikovala aj ďalšie fotografie, ktoré počas tohto testu vznikli. V správe sa potvrdila schopnosť vesmírneho teleskopu sledovať aj drobné objekty pohybujúce sa naprieč sústavou obrovskými rýchlosťami. Vedci v nej píšu, že teleskop podal výkon presahujúci všetky očakávania a sú si istí, že zvládne priniesť objavy, s ktorými vedci počítali už od prvých konceptov.

„Hlboké zábery vesmíru nám spolu s fotografiami Jupitera dokazujú, že Webb dokáže zachytiť nielen objekty na okraji vesmíru, no vie zaznamenať aj objekty, ktoré môžete vidieť voľným okom z vášho dvora,“ vyjadril sa Bryan Holler, ktorý pomáhal plánovať pozorovania Jupitera.

Na pokraj možností

Keďže bol Jupiter najpomalším z testovacej várky, aké rýchle objekty dokáže Webb naozaj sledovať? Vedci sa to rozhodli otestovať na asteroide 6481 Tenzing, ktorý sa nachádza v asteroidovom páse medzi Marsom a Jupiterom.

Teleskop Jamesa Webba ponúka ešte viac záberov z našej sústavy.
Asteroid 6481 Tenzing. Zdroj: NASA

Webb bol navrhnutý tak, aby dokázal sledovať objekty rýchle ako Mars. Počas testovania však vedci zistili, že sa objekt môže pohybovať viac ako dvojnásobnou rýchlosťou a vesmírny teleskop stále dokáže zachytiť cenné vedecké dáta. Asteroid sa mu podarilo zachytiť a na videu ho môžete vidieť ako malú bodku, kvôli jeho malým rozmerom.

Jupiter a hŕstka drobných asteroidov však boli len akousi „ochutnávkou“ toho, čo teleskop naozaj dokáže. V neďalekej budúcnosti sa otočí smerom k našej sústave a prinesie detailné pozorovania ďalších planét, či vzdialených kozmických objektov. Fotografia Jupitera bola testom, čo znamená že nie je až tak ostrá ako ďalšie zábery, ktoré vesmírna agentúra publikovala. Aj na nich však jasne vidno, na čo sa môžeme tešiť. Rovnaké a s najväčšou pravdepodobnosťou ešte väčšie rozlíšenie môžeme očakávať aj pri záberoch objektov z okraja Slnečnej sústavy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close