SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Najmladšia galaxia, akú sme zatiaľ objavili: Pozorovania teleskopu ALMA priniesli viac otázok, ako odpovedí

Normálne ju nevidno, no galaxia MACS1149-JD1 sa považuje za jednu z najmladších galaxií, akú astronómovia objavili.

Všetky galaxie rotujú spravidla obrovskými rýchlosťami. Príkladom môže byť aj Mliečna dráha, ktorá rotuje rýchlosťou približne 200 km/s. Záhadou v tomto prípade ostáva, ako presne galaxie dokážu rotovať tak rýchlo. Odpoveďou by mohla byť najmladšia galaxia, akú astronómovia odhalili, píše Science Alert.

Pomocou teleskopu ALMA (Pozn. redakcie: Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) vedci pozorovali extrémne vzdialenú galaxiu MACS1149-JD1, ktorá je za normálnych okolností príliš tmavá na to, aby ju dokázali vedci pozorovať. Svetlo z galaxie však prechádza cez galaktickú kopu, ktorej enormná gravitácia vytvára takzvanú gravitačnú šošovku. Svetlo vychádzajúce z najmladšej objavenej galaxie prechádza cez skupinu galaxií a gravitácia jeho dráhu dokáže ohnúť. Vďaka tomu ju dokázali astronómovia pozorovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astronómovia predpokladajú, že galaxia mohla vzniknúť približne 500-miliónov rokov po veľkom tresku a bola jedna z prvých galaxií, ktoré v mladom vesmíre vznikli. Vedci využili teleskop ALMA na to, aby študovali dvojito ionizovaný kyslík, nachádzajúci sa v disku galaxie. Podľa pozorovaní neskôr dokázali vytvoriť model popisujúci veľkosť a rýchlosť rotácie disku.

Model im pomohol určiť že galaxia má priemer len 3-tisíc svetelných rokov, čo je na galaxiu mimoriadne málo. Pre porovnanie, Mliečna dráha má priemer 100-tisíc svetelných rokov. Galaxia zároveň rotuje rýchlosťou len 50 km/s, čo je v porovnaní s našou galaxiou tiež výrazne pomalšie.

„Rýchlosť rotácie galaxie MACS1149-JD1 je oveľa menšia, než pri galaxiách v neskorších štádiách vývoja. Predpokladáme, že je v prvotných bodoch vývoja svojej rotácie,“ vysvetľuje Akio K. Inoue, jeden z autorov štúdie.

Evolúcia galaxií

Výsledky práce vedcov naznačujú, že galaxie začínajú v malom a rotujú pomalšie. Postupom času v rozmedzí niekoľkých miliárd rokov, naberajú hmotu a ich rotácia sa zrýchľuje. Galaxie naberajú novú hmotu prostredníctvom kozmických kolízií, kedy sa buď stretnú s rovnako veľkou galaxiou, alebo pohlcujú menšie trpasličie galaxie. Aj naša Mliečna dráha v minulosti pohltila niekoľko podobných štruktúr a predpokladá sa, že v ďalekej budúcnosti sa zrazí aj s galaxiou Andromeda.

Kolízia galaxií môže byť turbulentný proces, počas ktorého sa naprieč vesmírom šíri chaos. Ten však môže napríklad narušiť molekulárne oblaky, ktoré sa vplyvom nestability zrútia a dochádza ku vzniku nových hviezd. Viaceré oblasti kde došlo k stretu dvoch galaxií, sú zároveň oblasti, kde nájdeme mladé hviezdy.

Evolúcia galaxií je však zatiaľ zahalená rúškom tajomstva. Na to, aby dokázali astronómovia povedať ako sa galaxie vyvíjajú, potrebujú získať viac informácií z rôznych období vesmíru. Vďaka tomu by mohli vytvoriť mapu galaktickej evolúcie.

Viac informácií by mohol priniesť aj Vesmírny teleskop Jamesa Webba, ktorý len pred pár dňami začal svoju vedeckú misiu. Jeho úlohou bude skúmať vývoj galaxií na počiatku vesmíru, no pozrie sa aj na zloženie atmosfér exoplanét.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close