BezpečnosťSpravodajstvo

Zdieľa Google pri nakupovaní cez Peňaženku alebo Google Pay naše údaje z platobnej karty s obchodmi? Toto by ste mali vedieť!

Mnohí z nás nakupujú deň čo deň cez Peňaženku Google, resp. cez platobný systém Google Pay. Je to ale bezpečné?

V súčasnosti čoraz viac platíme pomocou smartfónu a to nielen v online obchodoch, ale aj v kamenných prevádzkach. Umožňujú nám to rôzne funkcie na weboch stránkach či technológia NFC.

V posledných rokoch sa ale zvýšili útoky na používateľov, ktorých cieľom je získať citlivé bankové údaje ako sú napríklad informácie z platobných kariet. No čoraz častejšie môžeme naraziť aj na podvodné e-shopy či stránky, ktoré sa pomocou premyslených metód snažia tieto údaje odcudziť a neskôr ich zneužiť. Nedávno sme sa venovali téme, ako môžete bezpečne platiť na internete a jednou zo základných funkcií, ktorá vás chráni pri nakupovaní online, je platba prostredníctvom jednorazových platobných kariet. Ide o funkciu, ktorú dnes ponúka väčšina bankových aplikácií. Táto funkcia funguje spôsobom, že vytvorí jednorazovú platobnú kartu, ktorá po vykonaní platby expiruje. Ak by sa aj útočník dostal k údajom z tejto karty, tak mu budú neskôr zbytočné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Akými spôsobmi sa hackeri dostávajú k údajom platobnej karty?
Zdroj: Unsplash (Adnan Khan, engin akyurt), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Zdieľa Google cez Peňaženku či Google Pay údaje z platobných kariet s tretími stranami?

Jednou a nie menej častou metódou, ako platíme, je prostredníctvom aplikácie Peňaženka od Google, ktorá sa v minulosti volala Google Pay. Treba ale doplniť, že pojem Google Pay zo života celkom nevymizol. Ide totiž o spôsob, akým platíme za nákupy online, v aplikáciách a pri platení priložením všade tam, kde akceptujú tento spôsob platby.

NFC platby mobilom_ako pridat kartu_5
Zdroj: Vosveteit

S touto službou, ak sa ju rozhodneme používať, zdieľame informácie z platobnej karty. Ide o pomerne citlivé údaje, ktoré, ak by sa dostali do rúk útočníka, tak ten by nám mohol vybieliť bankový účet. Preto je na mieste otázka, či údaje z platobnej karty Google zdieľa s obchodmi alebo nie, kde vykonávame platby.

„Google používa čísla kreditných a debetných kariet, ktoré poskytnete, na uľahčenie platieb za online alebo offline nákupy, ktoré uskutočníte, vrátane transakcií Google Play a Google Pay,..“ vysvetľuje gigant na svojom webe.

Ďalej klientov ubezpečuje, že o tieto dáta je dobré postarané a sú zašifrované na serveroch spoločnosti.

„Čísla kreditných a debetných kariet, ktoré poskytnete spoločnosti Google, sú zašifrované a uložené na zabezpečených serveroch na bezpečnom mieste.“

Nezodpovedanou otázkou ale je, či Google zdieľa platobné údaje s tretími stranami. Nebudeme vás dlho napínať, dobrou správou je, že nie.

„Google Pay chráni vaše platobné údaje viacerými vrstvami zabezpečenia pomocou jednej z najpokročilejších bezpečnostných infraštruktúr na svete, aby bol váš účet v bezpečí. Keď platíte v obchodoch, Google Pay nezdieľa skutočné číslo vašej karty, takže vaše informácie zostanú v bezpečí.“, približuje gigant. „Keď zaplatíte priložením, Google Pay pošle obchodníkovi virtuálne číslo účtu namiesto skutočného čísla vašej karty, takže vaše platobné údaje zostanú v bezpečí.“, dopĺňa.

Spoločnosť na svojom webe ďalej dopĺňa, že informácie týkajúce sa transakcií nezdieľa s tretími stranami.

„Vaše osobné údaje nikomu nepredávame. Keď platíte cez Google Pay, vaše osobné údaje nebudú predané tretím stranám.“

Používate Peňaženku, resp. Google Pay službu?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close