Je používanie WhatsAppu bezpečné? Toto by ste mali vedieť!

WhatsApp patrí medzi najpopulárnejšie služby, prostredníctvom ktorých komunikujeme so svojim okolím. Je ale jeho používanie bezpečné? Pozrite sa, čo by ste mali vedieť ešte predtým, ako si budete cez službu s niekým písať.

WhatsApp sukromie
Zdroj: Ink Drop / Shutterstock.com

WhatsApp, s jeho dvoma miliardami aktívnych používateľov mesačne, je jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete. Je známy pre svoje end-to-end šifrovanie, ktoré robí komunikáciu súkromnou a zabezpečenou. Napriek tomu však vlastník aplikácie, spoločnosť Meta, vzbudzuje obavy týkajúce sa zhromažďovania a zdieľania údajov používateľov. Stále sa objavujú aj podvody, ktoré narušujú dojem o bezpečnosti WhatsAppu. Poďme sa nižšie spolu s portálom expressvpn.com pozrieť na to, či je platforma WhatsApp bezpečnou alebo nie.

Je WhatsApp bezpečný?

Krátka odpoveď je, že áno, je bezpečný. Vďačí tomu hlavne vďaka svojmu WhatsApp je  end-to-end šifrovaniu. Ak neprezradíte obsah vašej komunikácie vy alebo druhá osoba, s ktorou komunikujete, tak by mala zostať súkromnou. Platforma sa už dlho považuje za jednu z najlepších chatovacích aplikácií z hľadiska súkromia a bezpečnosti, vedľa silných konkurentov ako Signal. End-to-end šifrovanie zabezpečuje, že k obsahu správ sa dostane len jeho odosielateľ a prijímateľ, a ani samotný WhatsApp nemá schopnosť dešifrovať alebo čítať správy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Sifrovanie sprav end-to-end
Zdroj: OpenClipart-Vectors z Pixabay a Vosveteit.sk

Rovnako treba spomenúť, že WhatsApp používa end-to-end šifrovanie predvolene pre všetky správy, hlasové hovory, fotografie a videá zdieľané v aplikácii na rozdiel od konkurencie, ako je Telegram. Na túto problematiku nedávno upozornil aj Will Cathcart.

Je bezpečné posielať súkromné fotografie cez WhatsApp?

WhatsApp používa šifrovanie, ktoré zabezpečuje, že obsah vašich správ vrátane multimediálneho obsahu ako sú fotografie, môže vidieť len zamýšľaný príjemca. Jednou z nedávno predstavených noviniek je i to, že WhatsApp zabraní tomu, ak si adresát snímky bude chcieť urobiť screenshot, ak bola odoslaná cez funkciu Vidieť iba raz. Samozrejme, adresát si môže obrazovku odfotiť iným zariadením, tomu bohužiaľ WhatsApp nedokáže zabrániť.

WhatsApp chráni jednorazove fotky proti vytvoreniu screenshotov
Zdroj: Vosveteit.sk

Aj keď WhatsApp ponúka pomerne vysokú úroveň zabezpečenia obsahu, je potrebné mať na pamäti, že adresát fotografie, môže takúto snímku potenciálne aj zneužiť. Preto je dobré vždy dvakrát premýšľať komu posielame citlivý obsah.

Je WhatsApp bezpečný pred hackermi?

End-to-end šifrovanie zabraňuje mnohým druhom hackovania a chráni súkromie údajov používateľa. Keď používateľ pošle správu cez platformu so šifrovaním end-to-end, správa je na jeho zariadení šifrovaná ešte pred odoslaním. Šifrovací proces správu konvertuje do nečitateľného formátu pomocou zložitých algoritmov a jedinečného šifrovacieho kľúča. Rozšifrovať ju môže adresát, s ktorým zdieľate šifrovací kľúč. Znamená to, že ak by sa potenciálny útočník dostal k správe na ceste medzi vami a jej adresátom, tak sa nedostane k obsahu.

Je však dôležité poznamenať, že end-to-end šifrovanie nechráni pred inými bezpečnostnými rizikami, ako sú malvéry alebo phishingové útoky. Používateľ môže stále kliknúť na škodlivý odkaz a stať sa obeťou útoku, bez ohľadu na šifrovanie správ. Rovnako treba povedať, že existujú určite povolenia, ktoré udeľujeme aplikáciám, ktoré umožňujú odchytiť obsah správ. Ide napríklad o privilégium čítať obsah v oznámeniach.

WhatsApp je jednou z najpopulárnejších četovacích aplikácií, preto je aj terčom mnohých hackerov.

Problémy s bezpečnosťou WhatsAppu

Hoci WhatsApp má end-to-end šifrovanie na ochranu správ používateľov, existuje niekoľko oblastí, kde sa objavujú obavy o súkromie a bezpečnosť aplikácie.

Meta stále zbiera údaje o vašom používaní. Podľa WhatsAppu sem patria informácie o vašej registrácii (napríklad vaše telefónny číslo), transakčné údaje (napríklad či používate službu Facebook Pay alebo Facebookové obchody cez WhatsApp), informácie o tom, ako komunikujete s firmami, ktoré používajú WhatsApp, informácie o vašom mobilnom zariadení, vašu IP adresu a ďalšie.

Rovnako sa na WhatsAppe môžeme stretnúť aj s rozmáhajúcim sa phishingom, kedy vás kontaktujú rôzne osoby s úmyslom, aby získali na váš úkor prospech. Dobrým príkladom je podvod „syn v tiesni„, kedy neznáma vás kontaktuje s tým, že ide o vášho syna alebo dcéru, no má nové mobilné číslo a súrne potrebuje pomoc. Tých podvodov je ale oveľa viac. Môže ísť napríklad aj o podvodné súťaže a podobne.

WhatsApp_scam_slovensko
Zdroj: Vosveteit

Často zraniteľnými sú ale aj zálohy, ak nemáme zapnuté šifrovanie záloh. V tomto prípade ale musí byť napadnutá služba, do ktorej nahrávate zálohu. V ideálnom prípade je ale mať zapnuté šifrovanie záloh, kedy aj v situácii, že útočník sa vám dostane do cloudu, tak nebude sa vedieť dostať k obsahu komunikácie.

Treba mať na pamäti i to, že žiaden softvér nie je 100-percentný a môžu v ňom byť bezpečnostné chyby. A preto by sme mali byť vo všeobecnosti opatrní, aké dáta a informácie zdieľame cez rôzne služby vrátane WhatsAppu. Napríklad ešte v roku 2019 bola v službe chyba, ktorá umožňovala získať útočníkovu kontrolu nad vašim účtom, stačilo vám poslať len infikovaný GIF súbor.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre