APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Aké sú varovné signály toho, že niekto cudzí číta vaše správy vo WhatsApp?

Pozrite sa na varovné signály toho, že niekto cudzí číta vaše správy vo WhatsApp.

Je úplne bežné, že používame chatovacie aplikácie ako WhatsApp či Messenger. Niektoré z nich sú viac bezpečné a iné zas menej. Do prvej skupiny aplikácií, bezpochyby patrí WhatsApp, ktorý sa považuje za jednu z najbezpečnejších foriem komunikácie. No to, že ide o jednu z najbezpečnejších foriem komunikácie, automaticky neznamená, že vaše správy sú v bezpečí. Poďme sa pozrieť nižšie na niekoľko varovných signálov, ktoré značia, že k obsahu správ pristupuje aj niekto cudzí.

Našli ste cudzie zariadenie medzi prepojenými zariadeniami

Prvým varovným signálom, že niečo nie je v poriadku je, keď medzi prepojenými zariadeniami nájdete také, ktoré nepoznáte. K týmto nastaveniam sa dostanete pomerne jednoducho. Ako si otvoríte aplikáciu, tak kliknite na tri zvislé bodky v pravom hornom rohu. Následne z ponuky vyberte možnosť Prepojené zariadenia. Potom uvidíte všetky zariadenia, ktoré pristupujú k vášmu účtu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
WhatsApp prepojene zariadenia
Zdroj: Vosveteit.sk

Správy boli prečítané predtým, ako ste sa k ním dostali

Ak zistíte, že sa niektoré správy označujú ako prečítané, hoci ste ich ešte fyzicky neprečítalo, tak je vysoko pravdepodobné, že ich otvoril niekto cudzí. Rovnako by ste mali spozornieť, ak v chate sa objavia vami odoslané správy, ktoré ste neposielali. Prípadne natrafíte na odpovede od človeka na druhej strane, no chýbajú v chate správy, na ktoré reagoval.

Chýbajúce správy

Ak zrazu zmiznú niektoré správy z konverzácií alebo ak vidíte, že niektoré správy boli vymazané bez vašej autorizácie, môže to byť znak, že niekto cudzí manipuluje s obsahom vašich chatov.

odstranena sprava whatsapp
Zdroj: Vosveteit.sk

Neznáme odoslané správy či neznáme volania

Ak sa správy z vašej strany odosielajú neznámym príjemcom, ktorým ste ich neodoslali, môže to byť znak, že niekto cudzí číta vaše správy a posiela ich vo vašom mene. Rovnako by ste mali spozornieť, ak sa vám v sekcii s hovormi objavia neznáme telefonáty, prípadne volania, pri ktorých máte istotu, že ste ich nevykonali.

Zmeny v kontaktoch

Ak si všimnete neznáme zmeny vo vašom zozname kontaktov vo WhatsApp, napríklad nové pridanie neznámych čísel alebo vymazanie existujúcich kontaktov, môže to byť znak, že niekto iný manipuluje s vaším účtom.

Zmenil sa vám účet, na ktorý zálohujete chaty

Ak chce útočník zostať nepozorovaný a zároveň chce pristupovať ku vašim správam, tak vám mohol zmeniť e-mailovú adresu, na ktorú zálohujete chaty. Preto sa z času na čas oplatí navštíviť aj nastavenia aplikácie a pozrieť sa, či konverzácie nenahrávate na účet, ktorý vám nepatrí. Rovnako vám odporúčam zapnúť si aj funkciu šifrovania záloh. Pomocou tohto nastavenia, aj keby sa útočník dostal k zálohám vašich správ, tak ich nebude schopný prečítať, ak nezíska i šifrovacie heslo.

Pozor, čítať vaše správy môžu i iné aplikácie

Na to, aby sa niekto cudzí dostal k vašim správam, tak sa nemusí dostať ani do vášho účtu. V telefóne existujú povolenia, ktoré umožňujú pristupovať k správam pomocou čítania upozornení. Toto povolenie sa volá „Prístup k oznámeniam“, a nenájdeme ho medzi bežným povoleniami, ale v sekcii Špeciálny prístup. Ak má aplikácia udelené toto povolenie, tak môže čítať upozornenia vrátane správ, ktoré sa nám v nich zobrazujú. K týmto nastaveniam sa dostanete pomocou vstavaného Správcu aplikácií alebo povolení vo vašom telefóne.

Ak útočník dostal do vášho mobilu aplikáciu, ktorej ste povolili toto oprávnenie, tak môžete čítať vaše správy.

Ak ste spozorovali nejaké z varovných signálov vyššie, tak to automaticky nemusí znamenať, že váš účet bol napadnutý hackerom, no nemali by ste situáciu podceňovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close