Návody

Máte veľkú spotrebu mobilných dát? Vďaka týmto tipom ju môžete obmedziť!

Spoterbu mobilných dát môžete jednoducho regulovať, ak budete dodržiavať niekoľko tipov. Pozrite sa, ako na to.

Šetrenie mobilných dát môže trápiť aj vás. Vysokú spotrebu pri dátovom prenose však viete jednoducho niekoľkými krokmi obmedziť, k čomu viete prispieť aj vy. Častokrát si totiž ani len neuvedomíme, akým spôsobom sa nám mobilné dáta spotrebujú a nakoniec len vidíme vysoké čísla na našej faktúre, prípadne ich prečerpáme ešte skôr, než sa nám skončí fakturačné obdobie. Preto, ak chcete svoje mobilné dáta šetriť aj vy, môžete sa s nami pozrieť na niekoľko tipov, ako sa vám to môže podariť.

Pripájajte sa k Wi-Fi, kde sa len dá

Samozrejme, že nemôžete mať pokrytie sieťou Wi-Fi všade. Vysokú spotrebu mobilných dát však môže spôsobiť aj to, že si zabudnete tieto dáta vypnúť po príchode domov. Preto vám odporúčame, aby ste využívali funkciu automatického pripojenia sa k Wi-Fi na známych miestach, napríklad doma alebo v práci. Túto funkciu nájdete v rozšírených nastaveniach Wi-Fi siete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rovnako však myslite aj na to, že verejné siete Wi-Fi nie sú vždy bezpečné, a preto hľadajte rovnováhu medzi vašou bezpečnosťou pri overených sieťach a taktiež šetrením dát od vášho operátora. Na verejných Wi-Fi sieťach nikdy nepracujte s finančnými aplikáciami a neprihlasujte sa do služieb, kde máte citlivé údaje. Dôvodom je, že neviete, či správca siete nemonitoruje vašu aktivitu na internete.

Slaba Wi-Fi mobil
Zdroj: Kamil Urban / Shutterstock.com

Šetrenie mobilných dát vďaka deaktivácii automatický aktualizácií

Vo vašich smartfónoch by ste sa rovnako mali pozrieť na to, aké povolenia majú aplikácie alebo dokonca váš systém. Šetrenie mobilných dát totiž spočíva aj v tom, že deaktivujete automatické aktualizovanie aplikácií alebo systému. Aplikácie a systém sa tak aktualizujú len vtedy, keď im to prikážete a v rámci šetrenia dát sa nebudú aktualizovať pri pripojení mimo Wi-Fi. Taktiež si aktivujte možnosti sťahovania aktualizácií len pri pripojení prostredníctvom Wi-Fi, vyhnete sa tak neočakávaným dátovým prenosom.

Vypnite si automatické prehrávanie obsahu

Rovnako do pozornosti by sme vám dali aj funkciu rôznych aplikácií, ako sú napríklad sociálne siete či YouTube, pomocou ktorej môžete vypnúť automatické prehrávanie obsahu. Mnoho aplikácií totiž, ako zrolujete k obsahu, tak ho začne automaticky prehrávať. No toto správanie aplikácie sa dá deaktivovať.

videá youtube 2
Zdroj: vosveteit.sk

Vypnite aj dátové pozadie aplikácií

Viaceré aplikácie fungujú aj na pozadí, teda aj keď ich nevyužívate. Preto sa môžu dátové prenosy vykonávať už vo chvíli, kedy tieto aplikácie skutočne nevyužívate. Preto si v smartfóne starostlivo skontrolujte, ktoré aplikácie využívajú mobilné dáta najviac a deaktivujte ich chod na pozadí. Šetrenie mobilných dát môžete docieliť aj tak, že deaktivujete tiež automatické synchronizácie dát, prípadne si nastavíte synchronizáciu len na Wi-Fi.

aplikacie android
Zdroj: Antlii / Shutterstock.com

Používajte úsporný režim pre spotrebu mobilných dát

Rôzne služby už dnes ponúkajú aj využívanie aplikácií v režime šetrenia mobilných dát. Túto možnosť by ste nemali prehliadať a určite by ste ju mali využiť. Šetrenie mobilných dát tak viete využiť napríklad v internetovom prehliadači, no aj v streamovacích službách ako je aj Spotify. Rovnako si pri sledovaní videí nastavte nižšiu kvalitu obrazu, čím dokážete mobilné dáta taktiež ušetriť.

Stiahnite si súbory do smartfónu

Okrem toho, že by ste pre väčšinu úkonov mali preferovať skôr pripojenie prostredníctvom siete Wi-Fi, tak vám odporúčame si stiahnuť súbory do smartfónu. Čaká vás dlhá cesta na dovolenku? Stiahnite si filmy či videá pre sledovanie offline. Jazdíte pravidelne do práce a počúvate cestou hudbu? Rovnako si môžete stiahnuť vaše skladby alebo albumy do interného úložiska.

Poznáte aj ďalšie tipy pre šetrenie spotreby mobilných dát vo vašom smartfóne? A akú priemernú mesačnú spotrebu máte vy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close