WhatsApp zavádza novinku. Zabráni urobiť si snímku obrazovky pri jednorazových fotografiách. Má to však háčik!

WhatsApp pridáva ďalšiu vrstvu ochrany.

WhatsApp sukromie
Zdroj: Ink Drop / Shutterstock.com

WhatsApp je jednou z najpopulárnejších četovacích aplikácií aj kvôli tomu, že nám ponúka bohaté možnosti chránenia súkromia.  

End-to-end šifrovanie je funkcia, pre ktorú je aplikácia najznámejšia. WhatsApp bola jednou z prvých, ktorá ju ponúkla. End-to-end šifrovanie znamená, že vaša správa je po odoslaní “rozobraná” a posiela sa ako nezmyselná časť kódu. Ak by ju nejaký útočník zachytil, nedokázal by sa jednoducho dostať k tomu, čo ste napísali.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto spleť dát sa dostane do zariadenia vášho kontaktu, ktorý má dešifrovací kľúč. Pomocou neho si správu opäť poskladá dokopy a dokáže si ju prečítať. Oproti nešifrovaným formám komunikácie teda ide o bezpečnejšiu verziu. V prípade nechránenej komunikácie sa dokáže útočník dostať k vašim správam a prečítať si všetko, o čom ste s kontaktom komunikovali. End-to-end šifrovaním chráni WhatsApp nielen jednotlivé konverzácie, ale aj skupinové čety a všetky súbory, ktoré si posielate.  

Ak niekomu chcete poslať napríklad fotku, na výber máte niekoľko možností. Môžete mu ju poslať normálne, alebo ju nastaviť na jedno pozretie. Dôvodov môže byť milión, no môže sa stať že nechcete, aby si mohla druhá strana fotku stiahnuť, alebo si ju pozerať opakovane. V tomto prípade sa po pozretí vymaže a druhá strana už ku nej nemá prístup.  

Nastaviť fotku na jedno pozretie je pritom jednoduché. Stačí niečo odfotiť a hneď vedľa možnosti pridať titulok máte možnosť nastavenie jedného zobrazenia.  

WhatsApp chráni jednorazove fotky proti vytvoreniu screenshotov
Zdroj: Vosveteit.sk

Stačí na možnosť kliknúť a následne poslať fotografiu ako normálne. Jediný rozdiel je, že si ju príjemca dvakrát neotvorí.  

Ochrana proti screenshotom 

Samozrejme, že jednou z najväčších obáv je, že si druhá strana snímku odfotí a tým pádom “obíde” vaše nastavenie. Na niektorých aplikáciách sa to takto dá, hoci to nie je úplne etické správanie. V prípade WhatsAppu sa však nemusíte báť. Ako informuje spoločnosť cez X (pozn. redakcie: Twitter), aplikácia má implementovanú ochranu proti snímkam obrazovky.  

Znamená to, že ak by si nejaký zvedavec chcel fotografiu uložiť, WhatsApp mu to nedovolí. Pri pokuse vytvoriť snímku obrazovky sa mu objaví správa o tom, že bol screenshot zablokovaný. Zároveň si však dávajte pozor. Kontakt síce nemôže vytvoriť screenshot priamo v aplikácii, no môže to obísť aplikáciou tretej strany. Ak má napríklad v smartfóne uložené nahrávanie obrazovky, môže si ho zapnúť ešte predtým ako otvorí vašu jednorazovú fotografiu alebo video. Keď si ju pozrie, nahrávanie vypne a to mu uloží fotografiu v galérii smartfónu. Vám pritom nepríde žiadne upozornenie o tom, že to druhá strana otvorila.  

Ak posielate jednorazovú fotografiu alebo video, pravdepodobne ide o citlivejší obsah, ktorý nechcete aby sa šíril ďalej. WhatsApp má poistku proti zneužitiu tohto obsahu, no sú aj iné metódy, ako si fotografiu zobraziť viackrát. Pri posielaní by ste preto mali myslieť aj na to.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre