APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Funkcia end-to-end šifrovania záloh četov v službe WhatsApp vyzerá čoraz reálnejšou

Služba WhatsApp by mohla v dohľadnej dobe poskytnúť používateľom možnosť šifrovania záloh četov.

Služba WhatsApp vo všeobecnosti patrí medzi najpopulárnejšie komunikačné platformy na svete. Spoločnosť Facebook v súvislosti s touto službou hovorí, že správy sú vždy šifrovanými a dobre schovanými pred zrakmi očí tretích strán. Tieto tvrdenia sú čiastočne pravdivými, minimálne v prípade, ak nevyužívate službu zálohovania správ. V minulosti na to upozorňoval napríklad Telegram, ktorý hovoril o tom, že k správam môže pristupovať, ako Apple, tak aj Google, či samotná služba v procese obnovenia konverzácií z vytvorených záloh. Okrem iného, ku samotným konverzáciám môžu potenciálne pristupovať aj tretie osoby, ktoré ak by získali prístup do cloudovým úložísk, tak im viac menej nič nebráni v ich obnovení. Vyzerá to tak, že WhatsApp nezobral tieto slová na ľahkú váhu a pracuje na riešení tohto problému.

WhatsApp bude šifrovať zálohy

Portál WABetaInfo najnovšie informuje, že WhatsApp si zobral slová Telegramu k srdcu a zjavne akceleroval práce na šifrovaní záloh. Dôvodom je, že v BETA verzii aplikácie 2.21.12.14 sa objavila nová funkcia, ktorá umožňuje používateľom vidieť šifrovací kľúč záloh. Treba však dodať, že o šifrovaní záloh sa hovorí už od verzie WhatsAppu 2.21.11.5, kedy boli objavené prvé známky v BETA zostaveniach aplikácie po tejto funkcii.

sifrovanie kluc whatsapp
Zdroj: wabetainfo

Cieľom tejto funkcie je zabrániť tretím osobám, ktoré by napríklad získali prístup k vášmu Google Drive účtu, aby mohli pristupovať ku konverzáciám. Tento šifrovací kľúč okrem iného nemá byť zdieľaným so žiadnou službou, prostredníctvom ktorej je možné uložiť, či obnoviť zálohu komunikácie. V praxi to znamená, že Google, WhatsApp, ale ani Apple, nebudú mať možnosť teoretického náhľadu ku konverzáciám.

Každopádne dnes presne nevieme, kedy bude end-to-end šifrovanie záloh konverzácií dostupné v službe WhatsApp pre všetkých, ale informácie ktoré vyplávali na povrchu naznačujú, že nemusíme byť ďaleko od zavedenia tejto funkcie v prax.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close