Telegram nie je tak bezpečný, ako si mnohí myslia, hovorí šéf WhatsAppu. Takéto má na to vysvetlenie!

Will Cathcart poukazuje na úskalia používania Telegramu, ktorý podľa neho nie je tak bezpečný, ako si ľudia myslia. Napadol aj šifrovanie správ, ktoré je predvolene vypnuté a nikto vlastne nevie, ako funguje.

WhatsApp a Telegram
Zdroj: Vosveteit.sk, pngwing.com

WhatsApp je v súčasnosti najpopulárnejšou aplikáciou na posielanie správ, no stále je medzi veľkou časťou používateľov považovaná za aplikáciu, ktorá moc nedbá na bezpečnosť používateľov. No na druhej strane stojí Telegram, ktorý je vo všeobecnosti pokladaný za bezpečnejší. Je ale tomu tak? Will Cathcart v týchto dňoch vyjadril názor, že konkurenčný Telegram nie je tak bezpečný, ako si mnohí užívatelia myslia. Jeho výroky vzbudili pozornosť a rozpútali širokú diskusiu o tom, či vlastne ľudia rozumejú tomu, ako funguje šifrovanie správ.

Telegram a WhatsApp sú dve populárne aplikácie na posielanie správ, ktoré sa líšia v prístupe k zabezpečeniu užívateľských dát. Telegram sa prezentuje ako bezpečnejšia alternatíva s väčšou ochranou súkromia. No to isté o sebe hovorí aj WhatsApp, ktorý okrem iného dopĺňa, že dbá na pohodlie a jednoduchosť používania aplikácie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Medzi oboma platformami existuje silná rivalita. Každá o sebe hovorí, že je bezpečnejšia ako tá druhá. No kde je pravda? Riaditeľ WhatsAppu rozpútal v týchto dňoch debatu o bezpečnosti Telegramu, ktorý je často vnímaný ako bezpečnejšia alternatíva.

Telegram nie je tak bezpečný, ako si mnohí myslia, hovorí Cathcart

Will Cathcart, ktorý šéfuje WhatsAppu, zdieľal na Twitteri článok portálu WIRED s názvom „The Kremlin Has Entered the Chat“, ktorý uvádza, že ruská vláda používa Telegram ako zbraň proti ruským aktivistom. Tento článok získal veľa pozornosti a zdôrazňuje, že aplikácia Telegram nie je taká bezpečná, ako si mnohí myslia, a že ruská vláda ju využíva na sledovanie a útlak svojich občanov.

„Toto je skutočne dôležitý článok od @DarrenLoucaides @Wired o telegrame. Ak si myslíte, že Telegram je bezpečný, mali by ste si prečítať tento článok a pochopiť pravdu – najmä predtým, ako ho použijete na čokoľvek súkromné.“, píše Cathcart v príspevku nižšie.

Šéf WhatsAppu poukazuje na to, že Telegram nemá predvolené koncové šifrovanie. To znamená, že aplikácia môže pristupovať prakticky ku konverzáciám, čítať ich a prípadne aj zdieľať s treťou stranou.

„Telegram nie je štandardne šifrovaný end-to-end a neponúka žiadne e2ee pre skupiny,..“ prízvukuje v jednom z príspevkov na Twitteri.

A hoci aplikácia ponúka aj funkciu šifrovanie, tak protokol E2EE od Telegramu nemá nezávislé overenie. Znamená to, že overiť funkčnosť šifrovania nie je prakticky možné a používatelia aplikácie sa musia spoliehať len na tvrdenia vývojárov, že je všetko v poriadku, ako má byť.

Cathcart zároveň potkol, že v minulosti bolo zistené zvláštne správanie uvedeného protokolu, čo naznačuje, že ku konverzáciám môže potenciálne pristupovať aj tretia strana. Ďalej doplnil, že niektorým ruským disidentom boli kompromitované ich telegramové účty a ich chaty boli použité proti nim v trestných prípadoch.

„Telegramu chýba skutočná transparentnosť, ktorú väčšina technologických spoločností prijala. „V mnohých prípadoch je nemožné povedať, čo sa skutočne deje… či bol na preniknutie použitý spyware alebo kremeľskí informátori.“, dopĺňa šéf WhatsAppu.

Záverom dodal, že si je vedomí toho, že je zainteresovaný v problematike, ale ako doplnil, tak existuje mnoho bezpečných alternatív, ktorými možno nahradiť Telegram. Používatelia preto nemusia siahnuť po WhatsAppe, ak k nemu nemajú sympatie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre