Veľký zoznam 136 falošných e-shopov a stránok na jednom mieste: Týmto webom sa vyhnite, môžete prísť o peniaze

Pozrite sa na veľký zoznam rizikových e-shopov a stránok, ktorým by ste sa mali veľkým oblúkom vyhnúť. Hrozí tu riziko, že ak v obchode nakúpite, tak vám tovar nepríde.

POZOR aktualna tema_titulka.jpg
Zdroj: Vosveteit.sk

Natrafiť na online podvod vôbec nie je náročné, ba naopak. V online prostredí sa môžete stretnúť nielen s falošnými webovými stránkami, ale aj reklamami. Nie menej raz útočníci potenciálnym obetiam volajú alebo píšu správy. V týchto dňoch napríklad FIO banka upozorňovala na to, že eviduje masívnu kampaň, v ktorej sa útočníci vydávajú za nich a posielajú obetiam správy, ktorých cieľom je získať bankové údaje používateľov.

Nedávno zas SOI upozorňovala, že na zoznam podvodných e-shopov pribudol obchod www(.)cyklosport-krampl(.)store, ktorý predáva neexistujúce bicykle. Nebezpečné na tejto stránke je, že používa reálne meno firmy, kontaktné údaje, a dokonca aj fotografie rovnomenného obchodu. Pri jeho návšteve môžete mať tak pocit, že ste na stránke regulárneho obchodu. Nie je ale tomu tak.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Problém z pohľadu používateľov je, že neexistuje jeden ucelený zoznam s falošnými obchodmi a stránkami. Média síce o nich pravidelne informujú, no čo článok, tak to jeden či dva podvodné obchody. Používatelia následne musia prácne dohladovať informácie na internete. Dovoľte nám preto, aby sme vám dali do pozornosti veľký zoznam podvodných stránok z viacerých reportov.

ako platit na internete bezpecne
Zdroj: pixabay.com (geralt), Vosveteit.sk

Ako rozpoznať podvodné e-shopy

Predtým, ako prejdeme ale na samotný zoznam falošných stránok, tak je dobré povedať si, čo si je potrebné všímať potom, ako otvoríte stránku. V prvom rade sa pozrite, či na webe sú:

  • Kontaktné údaje a identifikačné údaje predajcu.
  • Má predajca zverejnený reklamačný poriadok a obchodné podmienky?
  • Overte si, kedy bola registrovaná doména (napr. cez službu who.is. Ak bola registrovaná nedávno, majte sa na pozore).
  • Pozrite sa po recenziách obchodu mimo stránok predajcu.
  • Ponúka predajca iné možnosti platby ako platba kartou? Ak nie, spozornite
  • Pozrite sa, či na webe nie sú protichodné výroky (napríklad dovoz lokálneho výrobku zabezpečuje zahraničná firma).
  • Náklady na dopravu sú nezvyčajne vysoké.
  • Ceny výrobkov sú výrazne lacnejšie ako u konkurencie.
  • URL adresa vyzerá podozrivo.

Dobrou radou nad zlato je, keď sa rozhodnete platiť dopredu, aby ste použili jednorazovú platobnú kartu, ktorú si viete vygenerovať cez aplikáciu vašej banky. Ak by predajca odcudzil vaše platobné údaje, tak by mu boli následne na nič.

Veľký zoznam podvodných webov a e-shopov

Prejdime teraz ale k samotnému zoznamu falošných e-shopov a stránok, resp. ku rizikovým stránkam. Začnime najprv stránkami, ktoré sa podarilo identifikovať Slovenskej obchodnej inšpekcii (SOI), na ktorých odporúča, aby ste zvážili nákup.

Článok pokračuje na druhej strane.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre