Experti radia, ako rozpoznať falošný e-shop. Toto si skontrolujte pri nákupe online ešte predtým, ako vyplníte údaje z bankovej karty

Podvodné e-shopy predstavujú pre online nakupujúcich čoraz väčšiu hrozbu. Ako rozoznať pri nakupovaní, či ide o falošný obchod a čo robiť, ak ste sa už nechali oklamať?

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Online nakupovanie je čoraz populárnejšou metódou v porovnaní s nakupovaním v kamenných obchodoch. Bohužiaľ, kde rastie popularita, tam rastie aj záujem útočníkov dostať z ľudí peniaze nelegálnou formou. Na to, aby podvodníci naprogramovali stránky pripomínajúce regulárne weby, nepotrebujú mať veľké zručnosti.

Podvodníci v dnešnej dobe prevádzkujú podvodné stránky na obchodovanie už aj organizovane, vo viacerých krajinách po celom svete. Sú dokonca tak rafinovaní, že investujú peniaze do sociálnych sietí a marketingu vytvárajúci obraz dôveryhodného obchodu a to s jediným cieľom podviesť čo najviac ľudí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Títo scammeri si dajú záležať na tom, aby ich stránky boli vysoko vo výsledkoch vyhľadávania vo webových vyhľadávačoch, k čomu využívajú rôzne nekalé SEO praktiky.

Nakupujúcich čaká na týchto platformách podobný osud. Zaplatia za tovar, ktorý im buď nepríde vôbec, alebo dostanú tovar výrazne odlišný od toho sľubovaného. Následne sa márne snažia daný tovar reklamovať.

Pracovníci firmy Avast zistili, že falošné obchody ponúkajú širokú škálu kategórií produktov. Najviac sa zameriavajú na známe značky, na ktorých lákajú svoje potenciálne obete. Najčastejšie predávajú oblečenie, najmä ženskú módu. V závese za ňou je elektronika a záhradkárske potreby. Avast v svojom blogu takisto uvádza spôsoby, ako rozpoznať podvodné e-shopy.

Ako rozpoznať falošné e-shopy?

Podozrivo nízke ceny

Ak je niečo príliš dobré na to, aby to bola pravda, dosť možno to pravda fakt nie je. Ak je ponuka príliš výhodná oproti trhovej cene, riskujete, že nakupujete fejkový produkt, alebo nakupujete u podvodnej stránky.

Recenzie na internete

Vyhľadajte si o danom e-shope recenzie. Hľadajte na nezávislých zdrojoch od stránky. Dávajte si však pozor, podvodníci si môžu aj na sociálnych sieťach recenzie nafejkovať.

Overte si vlastnícku štruktúru obchodu

Všetky poctivé e-shopy uvádzajú na svojim web stránkach svoje obchodné meno a kontaktné metódy. Nájdite ho a vyhľadajte si o ňom informácie na internete. Rovnako vám odporúčame pomocou stránk who.is sa pozrieť na to, kedy bola doména e-shopu registrovaná a kto jej vlastníkom. Ak ide o doménu, ktorá bola registrovaná len nedávne, tak zvýšte obozretnosť. Môže to nasvedčovať tomu, že ide o podvodnú stránku.

Nezvyčajné platobné metódy

Vyhnite sa obchodom, ktoré trvajú na nezvyčajných platobných metódach, ako darčekových poukážkach alebo kryptomenách. Pre ich anonymitu totiž nie je možnosť vyžadovať na základe transakcie vrátenie peňazí.

ako platit na internete bezpecne
Zdroj: pixabay.com (geralt), Vosveteit.sk

Protichodné výroky

Všímajte si detaily. Podvodné e-shopy napríklad často v marketingu hovoria, že všetky ich výrobky sú lokálneho pôvodu, ale detaily o preprave naznačujú medzinárodný pôvod. Dobrým príkladom je, keď dovoz „lokálneho výrobku“ zabezpečuje spoločnosť, ktorá na území krajiny nepodniká. Overte si takisto informácie, ktoré o sebe obchodník uvádza na stránke.

Google v novembri predstavil novú funkciu. Už je dostupná aj u nás!
Zdroj: PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Obchody, ktoré sa tvária, že predávajú všetko, by vo vás taktiež mali vyvolávať podozrenie, a to najmä vtedy, keď nikdy nemajú problém s tým, že by produkt aktuálne nemali na sklade.

Nedôveryhodná webová adresa

Pozerajte sa na URL adresu obchodu. Mnohé z podvodných obchodov napodobňujú originálne stránky e-shopov, aby vyvolali vo vás dôveru. Preto sa pozerajte, či v URL adrese nie je preklep, prípadne, či WWW adresa webu nevyzerá neprirodzene (napr. vivobarefoot.sk → vivobarefoot-sk.sk).

Čo robiť, ak ste sa nechali okradnúť?

Vyžadujte vrátenie peňazí

Keď je už jasné, že ide o falošný obchod a reklamácia nikam nevedie, vyžadujte vrátenie platby cez u vašej banky, cez ktorú transakcia prebehla alebo online platformu, cez ktorú ste platili. Berte v ohľad časovú lehotu, ktorú banky na vrátenie peňazí poskytujú. V ideálnom prípade plaťte kreditnou kartou a nie bežnou debetnou alebo cez platobné systémy, ako je napríklad PayPal. V týchto prípadoch je väčšia šanca, že sa dostanete späť k svojim peniazom.

Zaznamenajte dôkazy

Zaznamenajte dôkazy. Urobte si snímky obrazovky z platobnej brány, e-shopu, číslo objednávky a podobne, aby ste s nimi mohli neskôr pracovať.

Povedzte o podvode ostatným

Podvodníkom môžete zabrániť okrádať ďalších ľudí tak, že o nich informujete napríklad na sociálnych sieťach. Obráťte sa s podvodom aj na políciu, ktorá môže tiež začať konanie, no otázne je, či a hlavne kedy sa dostanete k peniazom. Hlavné ale je, aby ste to nechali len tak, prinajmenšom na podvodný obchod upozorníte napríklad cez rôzne Facebook skupiny, aby sa nenachytali ďalší ľudia.

Zmeňte si heslá

Ak ste na podvodnom e-shope použili heslá, ktoré používate aj na iných stránkach, ihneď ich zmeňte.

Zablokujte si platobnú kartu

Ak ste na podvodnej stránke vyplnili údaje z vašej platobnej karty, tak si ju čo najskôr zablokujte. Dôvodom je, že je možné, že útočník si tieto údaje uložil a môže ich potenciálne znova zneužiť. V ideálnom prípade pri platbe online používajte jednorazové platobné karty.

Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti zoznam falošných e-shopov, ktorý identifikovali experti z ESETu. Ide o viac ako 50 falošných e-shopov, ktoré pribudli koncom minulého roka.  Ďalší zoznam obchodov, ktorým by ste sa mali vyhnúť, nájdete tu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre