AKTUÁLNE: „Upozorňujeme na vlnu podvodných SMS správ“, hlási veľká banka. Takto môžu podvodné správy vyzerať!

Veľká banka hlási novú vlnu podvodných SMS správ. Pozrite sa na to, ako takéto správy môžu vyzerať. Na toto nikdy nereagujte!

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Natrafiť na online podvod v dnešnom kybernetickom svete, nie je vôbec náročné. Veľká časť našich životov sa odohráva online. Cez smartfóny pristupujeme k sociálnym sieťam, bankovým aplikáciám, e-mailovým účtom a podobne. Nedávno sme upozorňovali napríklad na škodlivé aplikácie, ktoré sa ale tvária ako užitočné nástroje. Tieto aplikácie na prvý pohľad slúžia ako čítačky PDF dokumentov, no v skutočnosti sa snažili na pozadí získať bankové údaje.

Naše zariadenia zaplavujú deň čo deň rôzne druhy podvodov. Volajú a vypisujú nám podvodníci a my sa jednoducho musíme naučiť, ako rozpoznať, čo je podvod a čo nie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Len pár dní dozadu sme upozorňovali na to, že podvodníci sa naučili, ako posielať falošné SMS správy tak, aby vám prišli do vlákna, cez ktoré komunikuje s vami oficiálna inštitúcia. Využívajú na to metódu spoofing.

Najnovšie jedna z väčších slovenských bánk hlási, že eviduje novú vlnu podvodných SMS správ, v ktorých sa útočníci za ňu vydávajú. Ide ale o podvod.

„Upozorňujeme na vlnu podvodných SMS správ, ktoré v týchto dňoch chodia našim klientom aj neklientom.“, píše sa v oznámení na úvodnej stráne FIO banky.

Ako tieto podvodné SMS správy vyzerajú

V prvom rade je potrebné uviesť, že cieľom útočníkov je vo vás vyvolať pocit naliehavosti, aby ste konali ihneď. Dôvodom je, že podvodné webové stránky väčšinou fungujú len niekoľko hodín od momentu, kedy ju útočník začne propagovať. No aj to stačí na to, aby sa nachytalo kvantum ľudí. Je to spôsobené tým, že ľudia majú na SMS správy tendenciu reagovať hneď, ako je to možné.

V týchto SMS správach útočníci najčastejšie tvrdia, že vám odchádzajú peniaze z účtu, a na to, aby ste zastavili platby, sa musíte prihlásiť k internet bankingu a stornovať ich. Spolu s touto správou vám pošlú falošný web, do ktorého, ak sa pokúsite prihlásiť, tak odovzdáte svoje údaje útočníkom.

Prípadne útočník môže tvrdiť, že došlo k pozastaveniu vášho účtu.

priklad podvodnej spravy o zablokovani bankoveho uctu
Zdroj: HAKA Proti PODVODNÍKOM (Facebook skupina), Monika H.

Toto ale nie je jediný druh podvodu, s ktorým sa môžete stretnúť. V minulosti sme napríklad upozorňovali na to, že mobily Slovákov zaplavujú podvodné správy zo slovenských čísiel, v ktorých útočník upozorňuje obeť, že ma neuhradený poplatok za služby. V tejto správy útočník vyzýva, aby obeť uhradila drobný poplatok na priložené číslo účtu.

podvodna SMS sprava v ktorej utocnik ziada uhradit drobny nedoplatok
Zdroj: Peťo D. (Facebook skupina PODVODNÍCI-ZLODEJI-ONLINE PODVODY)

Útočníci rovnako často vás môžu presmerovať aj na rôzne stránky, kde požadujú vyplnenie údajov z platobnej karty. Viackrát sa snažili nahovoriť obetiam, že evidujú preplatok na rôznych službách a máte nárok požadovať o jeho vrátenie.

priklad podvodnej spravy vratenie dani
Zdroj: mfcr.cz, príklad podvodnej SMS správy

Nemenej časté sú SMS správy, v ktorých podvodníci hovoria, že vám prišla do schránky dôležitá správa. Môže ísť napríklad o zmenu cenníka služieb a podobne.

priklad podvodnej spravy o dolezitom upozorneni od banky
Zdroj: HAKA Proti PODVODNÍKOM (Facebook skupina), Martuľa H.K.

Tých príbehov, s ktorými vás môže útočník osloviť, je ale oveľa viac. Majte preto na pamäti, že banky a ani iné oficiálne inštitúcie po vás nebudú chcieť vyplnenie citlivých údajov cez SMS správy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre