Astronautom by sa do modulu nezmestilo „lunárne auto“, kričia konšpirátori: Tvrdia, že NASA sfalšovala celý program Apollo

Konšpirátori si našli niečo nové, prečo sa pristátia na Mesiaci nemohli uskutočniť. Ani tentokrát ale neprinášajú relevantné dôkazy.

Konšpirátori tvrdia, že NASA sfalšovala celý program Apollo
Zdroj: NASA

Ak sa ponoríte do sveta konšpiračných teórií, pristátie na Mesiaci patrí pravdepodobne medzi tie najväčšie, s akými sa môžete stretnúť.  

História nám hovorí, že v roku 1969 Spojené štáty ako prvá krajina na Zemi vystúpila na povrch našej prirodzenej družice, čím porazila Sovietsky zväz v takzvaných vesmírnych pretekoch. Prvým človekom na Mesiaci sa stal Neil Armstrong, ktorý povedal dnes už ikonickú vetu:

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

“Malý krok pre človeka, obrovský skok pre ľudstvo”. 

Program Apollo trval dokopy tri roky, počas ktorých pristálo na Mesiaci dokopy sedem misií Apollo. Odvtedy sme už ale na Mesiaci neboli, hoci sa NASA najnovšie plánuje na družicu vrátiť. Konšpirátori preto tvrdia, že sme tam nikdy neboli a chytajú sa niekoľkých “dôkazov”.  

Jedným sú napríklad tiene, ktoré na fotografiách z Mesiaca nie sú rovnobežné. Tvrdili, že ak je na Mesiaci Slnko jediným zdrojom svetla, potom by mali tiene smerovať rovnakým smerom. Ide však o fenomén, ktorý sa deje aj na Zemi. Pri východe alebo západe Slnka sa niekam postavte a tiež si všimnete, že tiene dvoch objektov nie sú rovnobežné.  

Pristáli ľudia na Mesiaci?
Zdroj: NASA (Joseph O’Dea)

Druhým dôkazom má byť americká vlajka, ktorú astronauti na Mesiaci vztýčili. Pozrite sa na fotografiu lepšie a aj vy si všimnete, že vlajka vlaje na mieste, kde neexistuje vietor. Ide však o ilúziu, ktorá vznikla viac-menej nedopatrením. Dôvodom pre vlajúcu vlajku je horná výstuž, ktorá mala vlajku napnúť. Pri skladaní konštrukcie však astronauti vlajku procesom pokrčili.  

Pristáli ľudia na Mesiaci?
Zdroj: NASA (Joseph O’Dea)

Konšpirátori našli novú pesničku

Portál IFL Science nedávno upozornil na novú “kuriozitu”, ktorú si konšpirátori všimli ohľadom pristátia na Mesiaci. Neskoršie misie so sebou mali lunárny rover a konšpirátori sa pýtajú, ako sa do lunárneho modulu mohlo toto pomerne veľké vozidlo zmestiť.  

Space Dune Buggy was always there.
byu/Working_ATM inConspiracyMemesII

Podľa týchto konšpirátorov teda nebolo sfalšované len prvé pristátie na mesiaci, ale aj všetky ostatné po ňom. Lepšou otázkou ale je, ako dokázala NASA odštartovať najväčšiu konšpiráciu na svete, do dnešného dňa zakrývať pravdu a presvedčiť viac ako 400-tisíc ľudí, ktorí pracovali na programe Apollo, aby doteraz nič neprezradili. Ak by to ale NASA skutočne dokázala, potom by asi neurobila chybu v tom, či sa lunárna bugina zmestí do pristávacieho modulu.  

Môžeme tu v niekoľkých odsekoch stručne opísať, ako prebieha skladanie lunárneho roveru, no viac ako tisíckrát čítať, je lepšie raz vidieť. Pre tých, ktorých zaujíma, ako dokázala NASA napchať veľké lunárne vozidlo do malého lunárneho modulu, vesmírna agentúra vydala aj animáciu, ktorá vám to názorne ukáže.  

Ak ale nedôverujete animácií, na internete existujú aj archívne zábery z misie Apollo 15. Na nich uvidíte v praxi, ako si astronauti poradili s vyťahovaním lunárneho roveru.  

Aj po misii Apollo 17 mala americká NASA ambíciu sa na Mesiac vrátiť. Išlo však o problematické obdobie americkej histórie. Vojna vo Vietname stále prebiehala a ľuďom sa prestalo páčiť, že miliardy dolárov putujú na cesty do vesmíru. Ľudia sa prestali o Mesiac zaujímať a rozpočet NASA sa výrazne znížil.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre