modre svetlo
Zdroj: Only_NewPhoto / Shutterstock.com
Ľudia, Zdravie

Je modré svetlo skutočne tak škodlivé, ako sa hovorí? Odpoveď na túto otázku nie je taká jednoduchá

O modrom svetle a jeho škodlivosti ste možno počuli už aj vy. Modré svetlo vyžarujú všetky obrazovky, či už hovoríme o tabletoch, smartfónoch, televíziách alebo monitoroch. Viaceré modernejšie zariadenia majú aj režimy, ktoré modré svetlo obmedzujú.  

Lenže je modré svetlo naozaj také škodlivé ako sa hovorí? Na toto krátkovlnné žiarenie sa pozrela lepšie Medzinárodná komisia pre ochranu proti neionizujúcemu žiareniu a výsledky ich práce sú naozaj zaujímavé. Vedci totiž nedokázali nájsť žiadne dôkazy o tom, že vystavenie modrému svetlu narúša náš cirkadiánny rytmus, teda prirodzený telesný biorytmus, ktorý zahŕňa všetky zmeny, ktorými počas dňa prechádzame.  

Autori štúdie však nevyniesli finálny verdikt, no ak modré svetlo cirkadiánny rytmus predsa len narúša, potom sa nenašli žiadne dôkazy o tom, že by malo toto svetlo nejaký nepriaznivý dopad na naše zdravie. Za štúdiou stoja aj výskumníci z Wolters Kluwer Health a ich práca sa objavila vo vedeckej publikácii Health Physics. 

Neuroendokrinný systém a cirkadiánne rytmy sú obzvlášť citlivé na krátkovlnové svetlo, ktoré autori štúdie definujú ako svetlo v rozsahu vlnových dĺžok od 380 do 550 nanometrov. Zároveň vedci tvrdia, že modré svetlo má potenciál potlačiť večernú únavu, znížiť hladiny melatonínu a zároveň znížiť kvalitu a dĺžku spánku. To všetko môže mať nepriaznivý účinok na naše zdravie.  

Má to však háčik, priznávajú experti. Výsledky experimentálnych štúdií sú nekonzistentné.  

“Veľa štúdií popisuje nepriaznivé účinky modrého svetla na spánok, no veľa ďalších tvrdí pravý opak,” tvrdia autori štúdie.

Štúdie si častokrát protirečia

Rozdiely vo výsledkoch štúdie môžu byť ovplyvnené intenzitou experimentov, dĺžkou trvania, použitými vlnovými dĺžkami alebo časovaním svetla. Do výskumov zároveň vstupuje aj množstvo ďalších premenných, napríklad vek a pohlavie dobrovoľníkov alebo predchádzajúce vystavenie modrému svetlu.  

Výskumníci nechcú zľahčovať dôsledky modrého svetla na naše zdravie, no v tomto smere majú problém vyvodiť nejaký všeobecný záver. Modré svetlo môže u niektorých znížiť únavu alebo znižuje únavu len za špecifických podmienok. Tým môže ovplyvniť spánok.  

Nedostatok spánku má celý rad nepriaznivých účinkov na naše zdravie. Môže viesť k zhoršeniu kognitívnych vlastností, vyvolaniu úzkosti či porúch nálad. Narušenie cirkadiánneho rytmu môže za najhorších okolností viesť aj k rakovine. Experti zároveň vysvetľujú, že veľa štúdií napríklad pracovalo s ľuďmi, ktorí chodili do práce na smeny. V tomto prípade sa však neriešilo vystavenie svetlu počas biologickej noci bez toho, aby vedci presnejšie zmerali, akým vlnovým dĺžkam sú pracovníci vystavení.  

Výskumníci zatiaľ nevedia s istotou povedať, či nám modré svetlo škodí alebo nie. Zároveň si však uvedomujú, že nie je výskum ako výskum. V ďalších krokoch chcú vytvoriť metodiku ďalších štúdii. Tá by upresnila parametre, ktoré by sa mali pri ďalších výskumoch dodržiavať. Tieto parametre zaručia objektívnejšiu odpoveď.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť