modre svetlo monitor
Zdroj: Only_NewPhoto / Shutterstock.com
Technológie, Zdravie

Máme zdravšie modré svetlo na dosah ruky? Výskumníci vytvorili LED lampu, ktorá nenaruší náš spánok

LED lampy, smartfóny alebo monitory vyžarujú takzvané modré svetlo, ktoré môže narušiť náš spánok tým, že bráni produkcii spánkového hormónu melatonínu. Riešením môžu byť napríklad špeciálne okuliare alebo displeje v nočnom režime. Tie síce potláčajú, no neodstraňujú modré svetlo úplne.  

Výskumníkom sa ale podarilo vytvoriť v rámci novej štúdie špeciálne LED svetlá, ktoré nás môžu povzbudiť alebo uspať na požiadanie. Štúdiu publikovali vo vedeckom časopise ACS Omega. Vedci vysvetľujú, že ľudia sa už tisícročia vyvíjali spôsobom, ktorý nám dovoľuje byť aktívnejšími počas dňa a oddychovať počas noci. Náš denný cyklus reguluje primárne Slnko.  

Žijeme však v dobe, kedy mnohí z nás trávia väčšinu času v interiéri. Kvôli tomu môžu mať problém udržať si prirodzený 24-hodinový cyklus. Ak sme vystavení modrému svetlu, tento problém sa ešte zhoršuje. Výskumníci taktiež vysvetľujú, že modré svetlo škodí primárne v noci tým, že narúša produkciu melatonínu. Problémom modernej doby je, že mnohí ľudia trávia práve vo večerných hodinách čas za počítačom, smartfónom, televíziou alebo ďalšími zariadeniami produkujúcimi škodlivé modré svetlo.  

Pod modrým svetlom sa rozumie svetlo vo vlnových dĺžkach od 380 do 500 nanometrov. Nie všetko svetlo je ale rovnaké. Produkciu melatonínu narúša hlavne svetlo vo vlnových dĺžkach od 460 do 500 nm. V rámci štúdie preto vedci vyvinuli dva typy LED svetiel. Jedno je určené na denné používanie a toto svetlo pracuje vo vlnových dĺžkach blízko 475 nm. Druhým je nočné svetlo, ktoré vyžaruje svetlo vo vlnových dĺžkach okolo 450 nm, teda nenarúša produkciu melatonínu.

Denné a nočné LED osvetlenie

Výskumníci tieto LED svetlá zakomponovali do žiaroviek. Ako tradičné žiarovky, aj tieto produkovali biele svetlo tým, že časť modrého svetla premenili na zelené a červené s pomocou fosforu. Nové LED svetlá boli umiestnené spolu s tradičnými LED svetlami do miestnosti bez okien. V miestnosti sa nachádzal stôl, bežiaci pás a posteľ. Následne vedci naverbovali dobrovoľníkov, ktorí ostali v miestnosti po dobu troch dní. Počas tohto obdobia vedci monitorovali produkciu melatonínu a cez počítač kontrolovali ktoré LED svetlo bolo v určitú dennú dobu zapnuté.  

Ukázalo sa, že používanie nových LED svetiel zvýšilo hodnoty melatonínu dobrovoľníkov počas noci o 12,2% a počas dňa znížilo hodnoty melatonínu o 21,9%. Autori štúdie dúfajú, že sa výsledky dostanú k výrobcom LED svetiel a tí môžu zistenia následne uplatniť pri výrobe nových LED lámp. Veria, že so správnym použitím by sme mohli získať spôsob ako podporiť bdelosť počas dňa, no k večeru zas človeku navrátiť prirodzenú ospalosť. Vďaka tomu by sme mohli počas noci spať o niečo lepšie a nabrať viac energie do ďalšieho dňa.   

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť