Môže sa na planéte K2-18b nachádzať život?
Vesmír

Mnohí ju považujú za planétu, na ktorej nájdeme život: Vedci priniesli nové informácie o K2-18b

K2-18b je veľmi fascinujúcou planétou. Už predchádzajúce štúdie naznačili, že by mohlo ísť o planétu pokrytú celú gigantickým oceánom a s atmosférou bohatou na vodík.   

Webb si okrem toho všimol aj stopy dimetylsulfidu, látky, ktorú u nás na Zemi vytvára jedine život, presnejšie, fytoplanktón v morskom prostredí. Výskyt tejto látky v atmosfére potvrdený nebol. Všetky náznaky poukazujú na to, že K2-18b by mohla byť planéta, ktorá má vo svojom oceáne život. Tejto správy sa chytili aj iné médiá a vznikla z toho medzinárodná senzácia. Otázkou ale stále ostáva, či sa na planéte naozaj nachádza život.    

Výskumníci z University of California, Riverside tvrdia, že by sme sa nemali radovať predčasne. Výsledky pozorovaní síce vzbudili celosvetový záujem, no nemuseli byť úplne pravdivé. Vedci vo svojej novej štúdii napádajú zistenia z roku 2023 a zároveň ukazujú, ako by nám Webbov vesmírny teleskop mohol pomôcť zachytiť stopy plynov, ktoré vytvárajú živé organizmy.  

“Naša štúdia môže predstavovať sklamanie pre tých, ktorí veria v mimozemský život. Nevylučujeme však, že v blízkej budúcnosti objavíme nevyvrátiteľné stopy života na inej planéte,” píšu vedci.

Astronómovia už objavili veľa planét vo vesmíre, no len málo z nich môžeme porovnávať s našou Zemou. Keď objavíme takú, ktorá by sa nám mohla podobať, prirodzene ide o veľmi fascinujúce správy.  

K2-18b sa však od drvivej väčšiny exoplanét líši. Vedci vysvetľujú, že dostáva približne rovnaké množstvo solárnej radiácie ako naša Zem. Ak by sme nebrali jej atmosféru ako faktor, planéta by mala teploty veľmi podobné tým našim. To tvorí ideálne podmienky pre život.  

Atmosféra exoplanéty sa skladá hlavne z vodíka, pričom Zemskej dominuje dusík. Existujú však špekulácie, že K2-18b je v skutočnosti vodným svetom. K tomu si pridajme objav náznakov dimetylsulfidu.  

Existuje život na K2-18b?

Autori novej štúdie vysvetľujú, že aj pri opakovaných pozorovaniach nebola stopa dimetylsulfidu veľmi silná a táto látka sa ukázala len ak sa dáta analyzovali určeným spôsobom.  

Vedci si neboli istí, či môžu týmto zisteniam dôverovať. Vytvorili preto počítačové modely, ktoré brali do úvahy fyziku a chémiu dimetylsulfidu. V rámci simulácií taktiež pracovali s vodíkovou atmosférou. Model ukázal, že je veľmi nepravdepodobné, že sa dimetylsulfid objavil v dátach.  

Autori štúdie vysvetľujú, že signál dimetylsulfidu sa silno prekrýva s metánom a nemáme dostatočne citlivé nástroje na to, aby sme tieto dve látky od seba odlíšili. Autori štúdie ale veria, že planktón môže vydávať úrovne dimetylsulfidu, ktoré by sme dokázali zachytiť. Život by ho ale na planéte K2-18b musel produkovať približne 20-krát viac. Vedci ale veria, že sa nám život vo vesmíre jedného dňa podarí objaviť 

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť