Prečo počas choroby chudneme a slabneme?
Ľudia, Zdravie

Prečo pri chorobe chudneme a slabneme? Nie je to len nechcený vedľajší účinok, naznačujú vedci

Infekcie a choroby sa môžu prejavovať radou rozličných symptómov, no jeden, ktorý sa objavuje vo väčšine prípadov, je strata tuku a svalovej hmoty. Výskumníci z inštitútu Salk sa vo svojej novej práci rozhodli zistiť, či je táto strata, odborne nazývaná plytvanie, môže telu pomôcť pri prekonávaní infekcií.

V rámci svojej práce pracovali s laboratórnymi myšami, u ktorých skúmali proces plytvania tuku a svalovej hmoty počas infekcie parazitom T. brucei. V prípade tejto infekcie proces plytvania prebieha v dvoch fázach. Autori štúdie zistili, že strata tuku nepomáha v boji proti infekcii no strata svalovej hmoty áno. Toto prekvapivé správanie nám môže v budúcnosti pomôcť pri boji s inými typmi ochorení.

Výskum však môže priniesť cenné poznatky, ktoré by mohli v budúcnosti pomôcť pri vývoji liečby proti plytvaniu. Zároveň prináša lepšie chápanie ako môže strata tuku a svalovej hmoty ovplyvniť úmrtnosť v prípade chorôb ako rakovina, alebo prípadov chronických ochorení.

„Často sa domnievame, že je zlé ak človek stráca svalovú hmotu alebo tuk pri ochorení, pretože tieto javy sa častokrát spájajú s vyššou úmrtnosťou. V našej práci sme hľadali, aký je význam tohto správania. Podarilo sa nám nájsť prekvapivé odpovede, ktoré nám pomôžu pochopiť ako ľudské telo reaguje na infekcie a ako môžeme odpoveď nášho tela čo najlepšie optimalizovať,“ tvrdí Janelle Ayres, jedna z autorov štúdie.

Čo spôsobuje toto správanie?

Ľudské telo potrebuje veľa energie na to, aby sa vysporiadalo s infekciou. Už predchádzajúce výskumy naznačovali, že vysoká energetická spotreba imunitného systému má ako vedľajší dôsledok stratu tuku a svalového tkaniva. Nová štúdia sa na tento problém pozrela z iného uhla. Plytvanie nevnímala ako vedľajší účinok, no pokúsila sa prísť na to, či nemôže mať aj nejaké pozitívne účinky na organizmus.

Špecializované imunitné bunky na infekciu reagujú síce pomaly, no keď konečne zareagujú, prispôsobia sa na boj s konkrétnou infekciou. Špecializované imunitné bunky označujeme ako T bunky a autori štúdie chceli vedieť, či práve ony nestoja za procesom plytvania. Ak áno, potom by strata tuku a svalov nebola len vedľajším účinkom buniek, vyžadujúcich si veľké množstvo energie.

V rámci štúdie vedci skúmali dva typy T buniek, CD4+ a CD8+. Zistili, že pri infekcii parazitom T. brucei ako prvé zareagovali CD4+ bunky a začali proces plytvania tukov. Potom nezávisle od tohto procesu nastúpili CD8+ bunky a tie začali plytvať svalovú hmotu. Výskumníci zistili že CD8+ bunky a proces plytvania svalovej hmoty dokázal pomôcť myšiam bojovať s infekciou a prežiť.

V budúcnosti sa vedci na tento proces pozrú aj v prípade iných cicavcov a nakoniec preskúmajú aj ľudské telo. Zisťovať budú tiež to, prečo sa plytvanie svalovej hmoty objavuje a prečo majú skúmané T bunky odlišné úlohy.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť