demencia nastup demencie
Zdroj: Pixel-Shot / shutterstock.com a Semnic / shutterstock.com, koláž Vedavovrecku.sk
Ľudia, Zdravie

AKTUÁLNE: Nový liek donanemab je „zlomovým bodom v boji proti Alzheimerovej chorobe“, hovoria vedci

Alzheimerova choroba sa radí medzi neurodegeneratívne poruchy mozgu, pri ktorej dochádza k postupnej demencii. Zatiaľ nie je známa presná príčina jej vzniku, no lekári vedia aspoň to, ako prebieha. Vedci z celého sveta sa na toto zákerné ochorenie pokúšajú nájsť liek a ako informuje portál Alzheimer Society, jeden z nich ukázal obrovský potenciál.

Riaditeľ výskumu Richard Oakley označil objav ako prelomový a nedávno zverejnené výsledky by nám mohli pomôcť obrátiť boj proti Alzheimerovej chorobe v náš prospech. Výskumníci v rámci štúdie predstavili liek donanemab, ktorý má potenciál spomaliť priebeh ochorenia.

„Demencia sa v Spojenom kráľovstve radí medzi najväčších zabijakov a predpokladá sa, že až 60% ľudí trpiacich demenciou má práve Alzheimerovu chorobu. Lieky ako donanemab sú prvým krokom do budúcnosti, v ktorej by sme mohli Alzheimerovu chorobu považovať za ochorenia podobné cukrovke alebo astme,“ tvrdí Oakley.

Prvé správy o lieku donanemab sa objavili v máji, kedy sa začalo hovoriť o tom, že liek dokáže spomaliť priebeh Alzheimerovej choroby až o 20%. Nedávno vedci publikovali celú správu a potvrdilo sa, že liečba pacientov v skoršom štádiu choroby môže priniesť oveľa lepšie výsledky. Veľa pacientov by mohlo ťažiť z tohto lieku, no zatiaľ nie je britský zdravotný úrad National Health Service pripravený liek podávať.

Vyladenie vedľajších účinkov

Vedci dávajú na známosť aj to, že užívanie lieku môže priniesť vedľajšie účinky, hoci tie vážnejšie sa vyskytli len u 1,6% pacientov, ktorým bol liek podaný. Momentálne musia vedci nájsť spôsob ako vyrovnať nepriaznivé vedľajšie účinky lieku s obrovským potenciálom spomaliť priebeh Alzheimerovej choroby. V ďalších testoch vedci budú musieť pracovať s diverznejšou skupinou dobrovoľníkov, pretože v rámci testov ktoré prebehli skúmali len príslušníkov jedného etnika. Cieľom ďalších testov bude potvrdiť, že liek má podobné účinky u všetkých ľudí, ktorí trpia Alzheimerovou chorobou.

Autori štúdie veria, že sa nachádzame na prelome, ktorý môže v budúcnosti pomôcť zasadiť tomuto typu neurodegeneratívneho ochorenia ostrú ranu. Vedci ho prirovnávajú k pokrokom v liečbe rakoviny za posledné desaťročia.

„Progres v klinických testoch na nové formy liečby uvidíme len vtedy, ak sa do nich bude môcť zapojiť čo najpestrejšia skupina ľudí. Klinické testy nie sú len o požívaní nových liekov, alebo podstupovaní invazívnych testov. Niektoré prebiehajú veľmi jednoducho, len vyplnením dotazníka. Zapojiť sa do nich môže každý nad 18 rokov,“ vysvetľujú vedci.

Výskumníci budú pokračovať v testovaní lieku donanemab. Ak nájdu spôsob ako vyladiť vedľajšie účinky lieku, už čoskoro by mohli pomôcť obrovskému množstvu ľudí, ktorí trpia Alzheimerovou chorobou. Je otázne či sa v budúcnosti vedcom podarí priebeh choroby úplne zastaviť alebo dokonca zvrátiť. Ale už len spomalenie jej priebehu je obrovským úspechom v obore zdravotníctva.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť