umele sladidlo
Zdroj: Monika Wisniewska / shutterstock.com
Zdravie

Vedci označili aspartám ako možný karcinogén. Reakcia úradov nenechala dlho na seba čakať. Máme ho prestať konzumovať?!

Aspartám je druh umelého sladidla, ktoré sa na trhu objavuje pod rôznymi obchodnými značkami, napríklad NutraSweet a iné. Je približne 200-krát sladšie ako cukor a skladá sa z dvoch aminokyselín, ktoré sa bežne vyskytujú v prírode.

14. júla publikovala Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny štúdiu, v ktorej označila toto sladidlo ako „potenciálne karcinogénne“. V novej štúdii americká Správa potravín a liečiv s výsledkami štúdie nesúhlasí. Tvrdí, že toto označenie ešte neznamená, že je aspartám skutočne s rakovinou prepojený.

„FDA nesúhlasí so záverom IARC, že tieto štúdie podporujú klasifikáciu aspartamu ako možného karcinogénu pre ľudí. Vedci FDA preskúmali vedecké informácie zahrnuté v prehľade IARC v roku 2021, keď boli prvýkrát sprístupnené, a identifikovali významné nedostatky v štúdiách, o ktoré sa IARC opierala.“, hovorí americká Správa potravín v stanovisku.

Umelé sladidlá sa v priemysle aj mimo neho používajú na dosladenie jedál a produktov, pričom v niektorých prípadoch dokážu aj zvýrazniť jeho chuť. Keďže niektoré substancie sú výrazne sladšie ako tradičný cukor, na dosiahnutie rovnakej úrovne sladkosti potrebujeme oveľa menšie množstvo. Ďalšou výhodou umelých sladidiel je to, že obsahujú len pár kalórií alebo žiadne ,a neprispievajú k dvíhaniu hladiny cukru v krvi.

Mnohé sladidlá sa používajú v potravinách a jedlách, ktoré môžu niesť označenie „diétne“ alebo „bez cukru“. Nájsť ich môžeme v limonádach, konzervovaných potravinách, lekvároch, sladkostiach, mliečnych produktoch a veľa ďalších produktoch.

Ako sme už spomenuli, americká Správa potravín a liečiv (pozn. redakcie: FDA) vyjadrila nesúhlas voči záverom štúdie Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny, ktorá aspartám klasifikovala ako možný karcinogén. Vedci z FDA identifikovali v publikovanej správy viacero výrazných nedostatkov a nepresných informácií, na ktoré sa štúdia spoliehala.

Riziko alebo nie?

Aspartám sa považuje za jedno z najviac študovaných umelých sladidiel, ktoré momentálne používame. Vedci pracujúci pre Správu potravín a liečiv nenašli nič, čo by malo vzbudzovať obavy pri používaní aspartámu v rámci schválených podmienok. Používa sa v mnohých krajinách sveta vrátane Slovenska a použitie tohto sladidla schválili aj ďalšie zdravotné inštitúcie vrátane Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín.

„Aspartam je jedným z najviac skúmaných prídavných látok v potravinách pre ľudí. Vedci FDA nemajú obavy o bezpečnosť, keď sa aspartám používa za schválených podmienok. Sladidlo je schválené v mnohých krajinách. Regulačné a vedecké orgány, ako Health Canada External Link Disclaimer a Európsky úrad pre bezpečnosť potravín External Link Disclaimer, vyhodnotili aspartám a tiež ho považujú za bezpečný pri súčasných povolených úrovniach používania.“

Na umelé sladidlá sa dnes spolieha množstvo ľudí, ktorí chcú obmedziť príjem cukru. V tomto ohľade nie je dôvod na paniku, pretože neexistujú žiadne spoľahlivé dôkazy, že by bol za súčasných regulácií aspartám škodlivý pre ľudskú spotrebu, aspoň čo sa týka jeho spojenia s rakovinou.

Hoci umelé sladidlá nie sú zdravotným rizikom, nemali by byť ani pomocnými barličkami, ak sa snažíme zhodiť pár kíl. V polovici mája Svetová zdravotnícka organizácia WHO varovala, že ak sa snažíte obmedziť príjem cukru, umelé sladidlá nie sú v tomto smere záchranou. V štúdii sa systematicky pozreli na všetky dostupné dôkazy a dospeli k záveru, že z dlhodobého hľadiska neprinášajú umelé sladidlá žiadne výhody, práve naopak. Dlhodobé užívanie náhradných sladidiel so sebou môže priniesť niekoľko nežiadúcich účinkov, medzi ktoré patrí aj vyššie riziko cukrovky druhého typu, srdcovocievnych ochorení a predčasnej smrti.

WHO radí obmedzenie príjmu všetkých syntetických, prírodných či modifikovaných sladidiel. Medzi najtypickejšie sladidlá patrí napríklad stévia, sacharín, cyklamáty, neotame či sukralóza.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť