umele sladidlo a cukor
Zdroj: Antonio Guillem / shutterstock.com
Zdravie

Snažíte sa schudnúť? Vyhnite sa náhradám cukru, varuje WHO

Používate náhradné sladidlá aby ste obmedzili príjem cukru? Svetová zdravotnícka organizácia WHO radí, aby ste sa týmto produktom vyhli.

WHO vydáva nové odporúčania, ktoré sa zakladajú na systematickej recenzii všetkých dostupných dôkazov. Mnohí sa obracajú na náhradné sladidlá hlavne ak chcú zhodiť pár kíl. Dôkazy naznačujú, že tieto produkty z dlhodobého hľadiska neprinášajú žiadne výhody, práve naopak. Dlhodobé užívanie náhradných sladidiel so sebou môže priniesť niekoľko nežiadúcich účinkov, medzi ktoré patrí aj vyššie riziko cukrovky druhého typu, srdcovocievnych ochorení a predčasnej smrti.

„Nahradiť cukor náhradnými sladidlami nepomáha udržiavať váhu z dlhodobého hľadiska. Ľudia potrebujú nájsť iný spôsob, ako obmedziť príjem voľných cukrov, napríklad konzumáciou jedál obsahujúcich prírodzene sa vyskytujúci cukor. Medzi ne patrí napríklad ovocie, alebo nesladené potraviny a nápoje. Náhradné sladidlá nemajú žiadnu nutričnú hodnotu. Ľudia by mali celkovo obmedziť príjem sladených jedál a nápojov v jedálničku čo najskôr,“ vysvetľuje Francesco Branca zo Svetovej zdravotníckej organizácie.

Odporúčania WHO sa týkajú každého, okrem ľudí trpiacich cukrovkou. Obmedziť by sa mal príjem všetkých syntetických, prírodne sa vyskytujúcich či modifikovaných sladidiel, ktoré nie sú klasifikované ako cukry. S týmito sladidlami sa môžeme stretnúť v rozličných jedlách a nápojoch, no sú predávané aj samostatne. Typickými sladidlami spadajúcimi do tejto kategórie sú: Stévia, sacharín, cyklamáty, Neotame, či sukralóza. Vyhnúť by sme sa mali len konzumácií týchto sladidiel. Ich použitie v zubných pastách, krémoch na pokožku, či iných produktoch WHO neobmedzuje.

Odporúčanie na obmedzenie spomenutých sladidiel sa zakladá na štúdiách, ktorých výsledky záviseli od skúmaných dobrovoľníkov. WHO sa momentálne nachádza v štádiu procesov pre vytvorenie jasnejších postupov. Problematiku sladidiel nezaložených na cukre môžu začať riešiť aj jednotlivé krajiny, no v tomto prípade sa pravdepodobne bude vyžadovať mimoriadne obšírna diskusia. Ak si chcú krajiny adaptovať tieto odporúčania, musí sa zohľadniť kontext konkrétnej krajiny. Brať ohľad sa bude hlavne na konzumáciu sladidiel naprieč rôznymi vekovými skupinami.

Sladidlá majú svoje riziká

Štúdia publikovaná v marci tohto roku napríklad zistila že erythritol, pomerne rozšírené umelé sladidlo môže viesť k vyššiemu riziku infarktu a mŕtvice.

„Umelé sladidlá ako erythritol sa v posledných rokoch dostávajú do popredia, no musíme zistiť, aké majú dlhodobé následky. Kardiovaskulárne ochorenia sa objavujú čoraz častejšie a srdcové ochorenia sú globálne vedúcou príčinou smrti,“ vysvetľuje Stanley Hazen, jeden z autorov výskumu.

Umelé sladidlá sa dnes považujú za náhradu cukru a najčastejšie sa s nimi môžeme stretnúť v nízkokalorických keto produktoch. Tieto produkty sa častokrát odporúčajú ľuďom trpiacim obezitou, pretože im pomáhajú zmierniť kalorický prísun. Obezita sama o sebe prináša vyššie riziko infarktu a erythritol toto riziko ešte zvyšuje.

Pomerne dlhú dobu sa umelé a aj rozličné prírodné sladidlá považovali za zdravšiu náhradu cukru, no zdá sa, že prichádzajú so svojimi vlastnými rizikami.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť