Elektrina lieči rany až trikrát rýchlejšie
Zdravie

Elektrina lieči: Vedci prišli na to, ako rany zahojiť až trikrát rýchlejšie

Chronické rany sú pomerne výrazným zdravotným problémom, najmä pre pacientov trpiacich cukrovkou. V najhorších prípadoch môžu tieto poranenia viesť až k amputácii končatiny, vysvetľujú vedci z technologickej univerzity Chalmers.

V rámci štúdie vedci vyvinuli novú metódu, ktorá pomocou elektriny urýchli proces liečby rán až o trojnásobok. Malé rany pre zdravého človeka nepredstavujú žiadne komplikácie, no existuje veľa rôznych chorôb, ktoré spomaľujú schopnosť tela ranu vyliečiť. Či už hovoríme o ľuďoch trpiacich cukrovkou, poškodenou chrbticou, alebo zlým krvným obehom. Vo všetkých prípadoch má daná osoba problémy s liečením aj drobných rán.

Ak sa rana nedokáže včas zaceliť a vyliečiť, stúpa riziko infekcie a vytvorenia takzvaných chronických rán. V najhorších prípadoch môžu infekcie a chronické rany viesť až k amputácii postihnutej končatiny. Autori nového výskumu preto hľadali spôsob ako liečbu rán urýchliť a odpoveď našli v elektrickej stimulácii.

„Chronické rany sú obrovským problémom v spoločnosti, o ktorom žiaľ veľa nepočujeme. Naša štúdia priniesla metódu, ktorá môže pomôcť telu zahojiť ranu až trikrát rýchlejšie, čo môže pomôcť najmä starým ľuďom a ľuďom trpiacim cukrovkou. Pomôcť však vieme aj iným ľuďom, ktorých rany sa z nejakého dôvodu nechcú hojiť,“ tvrdí Maria Asplund, vedúca štúdie.

Výskum potvrdil staršiu hypotézu

Autori novej štúdie svoj koncept založili na staršej hypotéze, podľa ktorej elektrická stimulácia poškodenej kože môže viesť k liečbe rán. Samotná hypotéza sa zakladá na fakte, že kožné bunky sú elektrotaktické, teda migrujú v prítomnosti elektrických polí. V praxi to funguje tak, že ak vedci vytvoria v Petriho miske elektrické pole, kožné bunky sa prestávajú pohybovať náhodne a začínajú sa pohybovať rovnakým smerom.

Štúdia skúmala spôsoby, akými môžu tento fenomén využiť v praxi na rýchlejšie liečenie rán. Vytvorili drobný čip a následne porovnávali, ako rýchlo umelá koža vyliečila ranu s elektrickou stimuláciou a bez nej. Autori poukazujú na to, že rozdiely boli naozaj výrazné.

„Počas experimentov sme vytvorili umelú kožu na špeciálnom biočipe. Následne sme jednu vzorku elektricky stimulovali a druhú sme nechali liečiť sa prirodzenou cestou. Elektrická stimulácia viedla až k trojnásobne rýchlejšiemu zahojeniu rany,“ vysvetľuje Asplund.

Vo výskume pokračujú vedci aj naďalej. Za prácu dostali pomerne veľký grant, ktorý im umožní preskúmať využitie liečby pomocou elektrostimulácie aj v praxi. Už v minulosti síce vznikli podobné produkty, no v tejto téme sa vyžaduje ešte ďalší výskum, ktorý by vedcom odhalil čo najefektívnejšie metódy liečby. Vedci napríklad sledujú to, ako počas stimulácie reagujú odlišné kožné bunky, čo je bližšie k tomu, ako sa reálne správajú počas skutočného zranenia.

Zároveň chcú vymyslieť metódu skenovania rán. To by im umožnilo určiť typ rany a následne prispôsobiť elektrickú stimuláciu na tento typ rany. Veria však, že v budúcnosti pomôžu mnohým pacientom, ktorí majú v tomto smere problémy.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť