Ako zomrel slávny faraón Tutanchamón? Starému Egyptu vládol len pár rokov

Na trón nastúpil ako deväťročný, no dlho nevládol. O život prišiel niekedy vo veku 18 až 20 rokov. Čo sa mu stalo osudným?

Záhada nášho vedomia môže byť už čoskoro odhalená vďaka ambicióznej teórii
Zdroj: Pete Linforth z Pixabay

Tutanchamón bol egyptským faraónom, ktorý vládol počas 18. dynastie. Vládol v rozmedzí rokov 1333 až 1323 pred Kristom.

Na trón Tutanchamón nastúpil keď mal osem rokov a vládol po Smenchkarem, ktorý zomrel za záhadných okolností rovnako ako aj Tutanchamón. Hoci príčina faraónovej smrti bola dlho neznáma, dlhú dobu sa predpokladalo, že umrel po nehode na voze. No nebolo tomu tak. V roku 2006 sa na prípad prazvláštnej smrti Tutanchamóna pozreli aj egyptskí rádiológovia, ktorí pomocou počítačovej tomografie po prvýkrát v histórii vyšetrili smrť známeho faraóna. V rámci výskumu vytvorili takmer 2-tisíc obrazov, približuje Eurekalert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Podarilo sa nám zistiť, že faraón Tutanchamón bol v kritickom štádiu konzervácie. Jeho telo bolo rozseknuté na niekoľko častí, pričom ďalšie chýbali,“ vysvetľoval Ashraf Selim, ktorý sa podieľal na vyšetrovaní Tutanchamónovej smrti.

Otvorená rana

Pomocou CT vyšetrenia sa vedcom podarilo zistiť, že Tutanchamón umrel vo veku medzi 18. a 20. rokom života. Meral 180 centimetrov. Počas výskumu odhalili zranenie na stehennej kosti, ktoré mohlo vzniknúť ešte pred smrťou. Pôvod zranenia nie je presne známy, no autori štúdie teoretizovali, že mohlo ísť o otvorenú ranu, ktorá sa neskôr zapálila a nakoniec viedla k faraónovej smrti.

Prvýkrát múmiu faraóna vedci preskúmali v roku 1968 pomocou röntgenového vyšetrenia. Počas neho odhalili fraktúru lebky, ktorá sa pôvodne považovala za príčinu smrti. Dlhú dobu sa verilo, že Tutanchamóna usmrtila silná rana do hlavy. Výskum z roku 2006 túto teóriu vyvrátil.

Chýbajúce úlomky kosti sa môžu vysvetliť chybou počas mumifikácie alebo poškodenia, ktoré nastalo počas prvých vyšetrení múmie. Lebka sa mohla poškodiť aj v roku 1922, kedy bola múmia faraóna objavená.

„Objavili sme poškodenie prvého stavca kostry. Predpokladáme, že mohlo vzniknúť počas expedície, ktorá múmiu objavila. Archeológovia sa mohli pokúsiť odstrániť zlatú masku, ktorá bola pevne prilepená k tvári. Počas toho použili kovové nástroje, ktoré mohli nalomiť kosť,“ tvrdí Selim.

Autori výskumu poznamenali, že aj oni mohli byť postihnutí „faraónovou kliatbou“. Povráva sa, že nešťastie postihne každého, kto naruší telo mladého faraóna. Selim vysvetľuje, že počas vyšetrovania smrti Tutanchamóna bol svedkom niekoľkých zvláštnych udalostí. Najprv náhle vypadla elektrina a neskôr mali výskumníci problém spustiť CT stroj. Ako posledné ochorelo niekoľko členov vedeckého tímu.

„Ak by sme neboli vedci, verili by sme tomu, že nás postihla kliatba faraónov,“ smeje sa Selim.

Tutanchamóna pochovali Egypťania v Údolí kráľov, kde našlo svoj posledný odpočinok mnoho staroegyptských vladárov. Ako už bolo spomenuté, múmiu objavili archeológovia v roku 1922. Vyšetrovanie smrti Tutanchamóna prebehlo v rámci päťročného projektu, počas ktorého výskumníci preskúmali pomocou počítačovej tomografie niekoľko múmií egyptských faraónov. V rámci výskumu sa pokúšali odhaliť viac informácií o živote a smrti v starovekom Egypte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre