Prečo ľudia jedli múmie? Nechutný liek ste si mohli kúpiť viac ako 500 rokov!

Fascinácia mumifikovanými ostatkami egyptských vládcov pretrváva aj dodnes, našťastie nie až tak ako dakedy.

Prečo ľudia kedysi jedli múmie?
Zdroj: Wikimedia, Úprava: Vosveteit.sk

Od stredoveku až po 19. storočie egyptské múmie fascinovali Európanov. V určitom bode sa ale táto fascinácia zvrtla nie tak úplne dobrým smerom. Verilo sa, že pomleté mumifikované ostatky ľudí dokážu vyliečiť všetko, od pľúcneho moru až po bolesť hlavy, informuje portál The Conversation.

Liek, ktorý bol vo svojej podstate práškom z múmie, sa predával celé storočia. Od približne 12. storočia by ste liek našli prakticky v každej lekárni a užívali ho nielen tí bohatí, ale aj chudobní. Ten liek sa nazýval Mumia a predával sa ďalších 500 rokov. Na to, aby sme pochopili, prečo niekto mohol požívať mumifikované ostatky, musíme pochopiť, že v tej dobe ešte svet nepoznal antibiotiká.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Prečo ľudia kedysi jedli múmie?
Zdroj: Wikimedia

Na liečbu moru, zníženie opuchov, alebo len jednoduchú bolesť hlavy, lekári predpisovali pomleté lebky, kosti, alebo ľudské mäso. Samozrejme nie vždy to bolo tak, ako si ľudia v tej dobe predstavovali. Pravých egyptských múmií nebolo toľko, aby dokázali naplniť dopyt po tomto netradičnom lieku. Už samotnej medicíne neveril každý, napríklad kráľovský doktor Guy de la Fontaine pochyboval o zázračných lekárskych účinkoch mumifikovaných ľudských tiel. Jeho presvedčenie ešte viac utvrdila výroba falošných múmií z obyvateľov nižších spoločenských vrstiev. Táto situácia nastala v Alexandrii v 16. storočí. Aj napriek tomu sa liek ešte dvesto rokov predával.

Niektorí lekári sa však zastávali názoru, že čerstvé mäso a krv má oveľa lepšie liečebné účinky ako tisíce rokov stará múmia. To presvedčilo aj Karola II., ktorý užíval liek z ľudských lebiek. Až do roku 1909 lekári bežne používali lebky na výrobu liekov proti neurologickým ochoreniam.

Keď už múmie neboli liekom

S blížiacim sa 19. storočím už ľudia nejedli múmie ako liek, no pomerne často usporadúvali oslavy, na ktorých egyptskú múmiu odbaľovali. Prvotné rozbaľovania sa ešte niesli v lekárskom duchu, no neskôr išlo čisto len o zábavu. Hostiteľ usporiadal večeru, počas ktorej svojich hostí zabával ukazovaním múmie. Zároveň išlo o prejav bohatstva. Keď sa však začalo 20. storočie, táto morbídna zábava prestala. Ľudia začali rozbaľovanie múmie vnímať ako ničenie cenných archeologických nálezov.

Po objavení múmie Tutanchamóna, sa svetom začal šíriť nový fenomén – kliatba múmie. Expedíciu do Egypta sponzoroval Lord Carnarvon, ktorý v roku 1923 nečakane zomrel. Jeho smrť bola prirodzená, no ľudia ju začali prikladať kliatbe.

Prečo ľudia kedysi jedli múmie?
Zdroj: Wikimedia

V roku 2016 egyptológ John Johnston zorganizoval prvé odbalenie múmie od roku 1908. Išlo však len o šou, ktorá mala ľuďom ukázať, ako sa v minulosti zaobchádzalo s týmito vzácnymi artefaktmi histórie. Múmiou bol v skutočnosti herec, no Johnston vytvoril pomerne slušnú atmosféru viktoriánskeho večierka, na ktorom bola múmia zlatým klincom programu.

Dnes žiadneho archeológa ani len nenapadne odkryť múmiu a lekári už dávno nehovoria, že by ste mali jednu zjesť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre