Veda a výskum

Ako vyzeral Tutanchamon? Pozrite sa do tváre jednému z najslávnejších panovníkov starovekého Egypta!

Kráľ Tut je najznámejšou staroegyptskou múmiou, ktorú moderná veda dôkladne preskúmala.

Tutanchamon bol v starovekom Egypte panovníkom, ktorý patrí do 18. dynastie a bol v poradí dvanástym faraónom tejto dynastie. Vládol v rozmedzí rokov približne 1333 pred Kr. – 1323 pred Kr. Na trón nastúpil ako deväťročný. Jeho hrobku objavil Howard Carter v Údolí kráľov 4. novembra 1922. Podľa všetkého sa stal ale bábkou v rukách Amónových kňazov, no aj napriek tomu, ide o jedného z najslávnejších panovníkov svoje éry. Život ale nemal ľahký, odhalil dokument od BBC – Tutanchamon: Odhalená pravda (via Daily Mail). Keď zomrel, tak trpel mnohými chorobami a ďalšími zdravotnými problémami. Jednou z nich bola napríklad i Köhlerova nemoc. Ide o genetickú poruchu, ktorá postihuje pohybový systém.

Dlho sme si ho idealizovali. V skutočnosti ale vyzeral úplne inak!

Zlatá pohrebná maska ho zobrazuje ako muža so silnými a idealizovanými črtami: silnou čeľusťou, plnými perami, vysokými lícnymi kosťami a kráľovským obočím. V skutočnosti ale vyzeral inak. Vďaka moderným technológiám vedci zistili, že nebol až tak atraktívny, ba naopak.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci podrobili Tutanchamona „virtuálnej pitve“ s CT skenmi. Vďaka genetickej analýze a viac ako 2000 digitálnym skenom, vytvorili počítačový model faraóna, ktorý je v protiklade s ďalšími jeho zobrazeniami. Predchádzajúce pokusy o rekonštrukciu Tutovho vzhľadu boli dosť atraktívne a vznikli na predpoklade, že utrpel zranenia tváre pri smrteľnej havárii na pretekoch alebo keď bol zavraždený.

Vedci sa ale skôr prikláňajú k tomu, že Tut sa narodil s zdeformovanými črtami a výrazným predkusom, ktoré si vzal do hrobu v 19 rokoch. Rovnako sa predpokladá, že zlomenina, ktorá sa našla na jeho lebke, vznikla až po jeho smrti.

ako vyzeral tutanchamon
Zdroj: BBC One documentary Tutankhamun: The Truth Uncovered via YouTube (Did You Know ?)

Vďaka pokročilej technológii, sa zdá, že chlapec kráľ bol skôr chorľavý a s pokrútenými, zdeformovanými bokmi. Trpel epilepsiou a maláriou, dokonca sa musel podopierať pri chôdzi i paličkou. Z toho vedci dedukujú, že bolo prakticky nemožné, aby stál v rýchlo pohybujúcom sa voze. Čo ale stálo za jeho deformáciami? Vedci naznačujú, že za to mohol incest, ktorý nebol v starovekom Egypte považovaný za tabu. Genetické testovania naznačuje, že rodičia kráľa Tuta boli brat a sestra a je známe, že Tut sa oženil so svojou nevlastnou sestrou Ankhesenpaaten vo veku približne 10 rokov. Vedci sa preto domnievajú, že jeho rodinná anamnéza mu spôsobilo fyzické poruchy vyvolané hormonálnou nerovnováhou. Starovekí Egypťania nevedeli, že incest môže viesť k zdravotným problémom potomka.

ako vyzeral tutanchamon_2
Zdroj: BBC One documentary Tutankhamun: The Truth Uncovered via YouTube (Did You Know ?)

Dôkazy o fyzických obmedzeniach kráľa Tuta podporilo aj 130 použitých vychádzkových palíc nájdených v jeho hrobke.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close