prud plynu galaxie
Vesmír

Vedci pozorovali galaxiu, ktorá vyvrhla svoje „vnútornosti“ do vesmíru: Svetlu trvá 20-tisíc rokov, kým prejde túto gigantickú štruktúru

Výskumníci z Medzinárodného centra pre rádiovú astronómiu v rámci novej štúdie skúmali galaxiu NGC 4383, keď spozorovali fascinujúci úkaz. Galaxia vylučuje prúd plynu tak gigantický, že by svetlu trvalo 20-tisíc rokov, kým by sa dostalo z jednej časti prúdu na druhú. Len pre zaujímavosť, prúd plynu cestuje rýchlosťou 200 kilometrov za sekundu.

Autori štúdie vysvetľujú, že gigantický prút plynu vznikol mimoriadne silnými explóziami hviezd v centrálnych regiónoch galaxie. Tieto procesy môžu do vesmíru okolo galaxie vylúčiť enormné množstvá vodíku a ťažších prvkov. Predpokladá sa, že hmotnosť vylúčeného plynu prevyšuje 50-miliónov našich Sĺnk.  

“O fyzike týchto obrovských prúdov plynu nevieme veľa, pretože ide o štruktúry, ktoré sa odhaľujú veľmi ťažko,” vysvetlil vedúci štúdie, doktor Adam Watts.  

Hlbšie pozorovania odhalili, že uvoľnený plyn obsahuje množstvo ťažkých prvkov. To astronómom ponúka jedinečný pohľad na to, ako sa mieša vodík s inými prvkami. V prípade prúdu galaxie NGC 4383 vedci okrem vodíka odhalili aj kyslík, dusík, síru a niekoľko ďalších chemických prvkov.  

Podobné prúdy plynu hrajú dôležitú úlohu ako regulátory toho, ako rýchlo a ako dlho dokážu galaxie tvoriť nové hviezdy. Plyn unikajúci z hviezdnych explózií sa dostáva medzi hviezdy galaxie a môže unikať aj do priestoru medzi galaxiami. Tam môže existovať donekonečna.  

Výskumníci vytvorili mapu prúdu s vysokým rozlíšením pomocou dát z prieskumu MAUVE. Presnejšie použili spektrograf MUSE, prístroj nachádzajúci sa na rádiovom teleskope Very Large Telescope.  

“Prieskum MAUVE sme navrhli na to, aby sme prešetrili ako fyzikálne procesy, medzi ktoré sa radia aj podobné plynné prúdy, dokážu zastaviť tvorbu nových hviezd,” tvrdí Watts.

Život a smrť galaxií

Galaxia NGC 4383 predstavovala pre výskumníkov prvý cieľ. Už dlhšie totiž predpokladali, že sa v tejto galaxii odohráva niečo mimoriadne zaujímavé. Prieskum MAUVE pokračuje aj naďalej a vedci veria, že ďalšie pozorovania odhalia viac informácií o tom, akú úlohu hrajú plynné prúdy pri evolúcii galaxií.  

Keď galaxia stratí schopnosť produkovať nové hviezdy, astronómovia ju označujú ako mŕtvu. Existuje niekoľko spôsobov, ako môže galaxia zomrieť. Nové hviezdy vznikajú z takzvaných molekulárnych mrakov – riedkych štruktúr plynu, ktorý sa začína postupne nabaľovať, kým nevznikne hviezda. Tento proces môže urýchliť niekoľko faktorov, ktoré spôsobia kolaps plynu a urýchlia tvorbu hviezd. Ak galaxia tento plyn nemá, hviezdy nedokážu vzniknúť a daná galaxia sa začína považovať za mŕtvu. 

O tento plyn galaxia prichádza napríklad tým, že ho odfúknu vetry čiernej diery alebo tlakové vlny explodujúcich hviezd. Kľudne sa však môže stať aj to, že galaxia všetok hviezdotvorný plyn spotrebuje.  

Astronómovia aj naďalej skúmajú vesmír a pokúšajú sa dozvedieť, ako sa galaxie vyvíjajú. NGC 4383 predstavuje ideálny objekt na pochopenie jedného spôsobu galaktickej smrti.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť