Výskumníci potvrdili teórie o tom, ako môže galaxia umierať
Vesmír

Výskumníci potvrdili teórie o jednom spôsobe, ako môže galaxia umierať: Odhalili „tieň“ obrovského molekulárneho prúdu

Výskumníci z Hokkaido University potvrdili teoretické predpovede a odhalili prúd molekulárneho plynu, ktorý uniká z kvazaru, ktorý vznikol, keď mal vesmír menej ako miliardu rokov.  

Kvazar, alebo kvázihviezdny rádiový zdroj, je aktívne galaktické centrum, v ktorom sídli supermasívna čierna diera aktívne pohlcujúca hmotu okolo seba. Ide o mimoriadne vzdialené no neuveriteľne jasné kozmické objekty. Kvazary častokrát presvietia svoje domovské galaxie a považujú sa za jedny z najjasnejších objektov vo vesmíre.  

Vďaka svoje vzdialenosti a jasnosti poskytujú kvazary astronómom možnosť nahliadnuť do podmienok skorého vesmíru. V tomto prípade môžu vedci skúmať to, ako vyzeral vesmír, keď nemal ešte ani miliardu rokov. Vieme, že všetko čo dnes existuje začalo Veľkým treskom pred približne 13,8-miliardami rokov. V dobe po Veľkom tresku vyzeral vesmír inak a aj pomocou týchto objektov sa vedci snažia prísť na to ako.  

Objavený kvazar leží v galaxii, ktorej sa zastavila kvôli úniku plynu formácia nových hviezd. Keď galaxia prestane tvoriť nové hviezdy, považuje sa za mŕtvu. Molekulárny plyn hrá mimoriadne dôležitú úlohu pri formácií nových hviezd, pretože slúži ako palivo. Čím väčšiu koncentráciu molekulárneho plynu galaxia má, tým viac hviezd vzniká. Keďže čierna diera prakticky vypúšťa molekulárny plyn do intergalaktického priestoru, hviezdna formácia ustáva.  

“Teoretické práce naznačovali, že prúdy molekulárneho plynu majú dôležitú úlohu pri formácii a evolúcii galaxií už od ich malička. Tento plyn totiž slúži ako regulátor hviezdnej formácie. Kvazary sú mimoriadne energetické zdroje, preto sme očakávali, že dokážu generovať tieto prúdenia plynov,” vysvetľuje Dragan Salak, vedúci nového výskumu.

Potvrdenie teórie galaktickej evolúcie

V rámci práce vedci odhalili kvazar J2054-0005. Tento kvazar má veľkú mieru červeného posunu, čo znamená, že sa od Zeme vzďaľuje mimoriadne rýchlo. Tento kvazar je zároveň najjasnejším vo vzdialenom vesmíre. Práve preto si ho vedci vybrali ako ideálny objekt na výskum molekulárnych prúdov.  

Prúdenie von z galaxie pozorovali pomocou rádiového observatória ALMA. Ide o jediné observatórium, ktoré má dostatočnú citlivosť a frekvenčný rozsah na to, aby študovalo molekulárne prúdenie vo vzdialených kútoch vesmíru. Prúdenie odhalili tak, že zaznamenali radiáciu, ktorá vychádzala priamo z kvazaru a ktorej časť molekulárny plyn absorboval. 

“Bolo to podobné ako keby sme pozorovali tieň, ktorý vznikol ako dôsledok svetelného zdroja,” tvrdí Salak.  

Štúdii sa teda podarilo dokázalo potvrdiť teoretické základy, ktoré popisovali úlohu kvazarov a molekulérneho plynu v evolúcii galaxií. Presnejšie teda dokázali, že kvazary, aktívne a mimoriadne energetické supermasívne čierne diery, dokážu formáciu nových hviezd v galaxií potlačiť. V ďalších vedeckých prácach sa pokúsia objaviť aj ďalšie podobné kvazary s výraznými prúdmi molekulárneho plynu.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť