dinosaury
Zdroj: FOTOKITA / shutterstock.com
Zvieratá

Boli dinosaury teplokrvné? Štúdia naznačila, kedy sa u nich mohla táto vlastnosť objaviť

Schopnosť regulovať telesnú teplotu je niečo, čo dnes majú všetky cicavce a vtáky. Výskumníci z University College London ale naznačujú, že táto vlastnosť sa mohla po prvýkrát objaviť u niektorých dinosaurov na začiatku obdobia Jury, teda pred približne 180-miliónmi rokov.  

Naša predstava o dinosauroch sa v posledných desaťročiach začala postupne obracať. Na začiatku 20. storočia sa všeobecne predpokladalo, že dinosaury boli chladnokrvnými tvormi, ktoré sa pohybovali pomaly a pripomínali viac dnešné plazy. Podľa minulých výskumov sa dinosaury spoliehali na slnko, ktoré regulovalo ich telesnú teplotu.  

Novšie dôkazy však naznačujú, že tento obraz nie je tak úplne správnym. Niektoré druhy dinosaurov sa mohli vyznačovať schopnosťou generovať svoje vlastné teplo. Vedci však nemali jasnú predstavu o tom, kedy sa táto adaptácia po prvýkrát objavila.  

Najnovší výskum sa pozrel lepšie na distribúciu dinosaurov naprieč odlišnými podnebiami prastarej planéty. Sledovali obdobie Mezozoika, ktoré začalo pred 230-miliónmi rokov a skončilo pred 66-miliónmi rokov. Výskumníci analyzovali viac ako tisíc dinosaurích fosílií a používali aj klimatické modely.  

Ukázalo sa, že dva z troch hlavných druhov dinosaurov, teropódy a vtákopanvové dinosaury sa začiatkom jury presunuli do chladnejších podnebí. To naznačuje, že tieto druhy dinosaurov si mohli vyvinúť teplokrvnosť. Medzi teropódy sa radí napríklad legendárny T. rex a k vtákopanvovým dinosaurom sa radia príbuzní Stegosaura alebo Triceratopsa.  

Jeden druh dinosaura ostal v teplejších oblastiach

Posledný druh dinosaurov, sauropódy, medzi ktoré sa radí napríklad Brontosaurus, ostali v teplejších oblastiach planéty. Autori štúdie vysvetľujú, že už predchádzajúce výskumy odhalili stopy, ktoré naznačovali teplokrvnosť vtákopanvových dinosaurov a teropódov. Medzi tieto znaky patrí napríklad protoperie, ktoré slúžilo na izolovanie tepla.  

“Naše analýzy ukazujú, že medzi hlavnými druhmi dinosaurov sa vyvinula preferencia odlišného podnebia. Táto zmena nastala približne pred 183-miliónmi rokov. V tomto období intenzívna sopečná činnosť spôsobila globálne otepľovanie a vyhynutie niekoľkých druhov rastlín,” vysvetľuje doktor Alfio Alessandro Chiarenza, jeden z autorov štúdie.  

Vývoj teplokrvnosti vedci prisudzujú environmentálnej kríze, hoci to ešte nie je jasné. Každopádne štúdia naznačuje, že teplokrvnosť umožnila dinosaurom prežiť aj v chladnejších podmienkach. Táto vlastnosť im umožnila byť viac aktívnymi a túto aktivitu udržiavať dlhší čas. Zároveň prispela aj k rýchlejšiemu rastu a plodeniu väčšieho množstva potomkov.  

Sauropódy ostali v teplejších podmienkach a zároveň v rovnakom období začali dorastať do gigantických rozmerov. Aj to je podľa autorov štúdie výsledkom environmentálneho tlaku. Väčšie tvory totiž strácali teplo pomalšie, čo im dovoľovalo dlhšiu aktivitu. Štúdia odhalila, že sauropódy preferovali viac prostredie savany. To naznačuje, že v teplejších podmienkach ostali nie kvôli bohatšej rastlinnej strave, ale kvôli vyšším teplotám.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť