cierna diera
Zdroj: orin / shutterstock.com
Vesmír

Vetry čiernej diery môžu dosiahnuť až tretinu rýchlosti svetla: Na galaxie to má výrazný dopad!

V jadre väčšiny galaxií sa nachádza supermasívna čierna diera. Ide o kozmické monštrum, ktorého hmotnosť sa bežne pohybuje v miliónoch alebo až miliardách násobkov hmotnosti nášho Slnka. Títo giganti môžu, ale aj nemusia pohlcovať hmotu, ktorá sa nachádza v galaktickom jadre.

Ak supermasívna čierna diera aktívne pohlcuje hmotu okolo seba, astronómovia galaktické jadro označujú ako aktívne. Môže sa z neho stať takzvaný kvazar. Keď čierna diera pohlcuje hmotu okolo seba, nie všetka sa dostane dovnútra, za hranicu spoza ktorej sa už nedokáže vrátiť ani len svetlo. Časť hmoty sa dostáva von z galaktického jadra cez mimoriadne intenzívne prúdy. Tak vznikajú kvazary, najjasnejšie kozmické objekty, s akými sa astronómovia stretávajú.

Okrem toho ale vznikajú v okolí supermasívnej čiernej diery mimoriadne silné vetry, ktoré sú známe aj ako UFO (pozn. redakcie: Ultra-fast outflows). Aj napriek rovnakej skratke však hovoríme o diametrálne odlišnom fenoméne ako o lietajúcich tanieroch, ktoré sa opäť začali objavovať na oblohe.

Ako informuje portál Universe Today, tieto vetry sa pohybujú mimoriadne vysokou rýchlosťou, ktorú môžeme uvádzať v zlomkoch rýchlosti svetla. Astronómovia veria, že mimoriadne rýchle veterné prúdy supermasívnych čiernych dier majú potenciál podporiť formáciu hviezd v galaxii, z ktorej jadra vychádzajú. Problém je, že veda zatiaľ nie celkom dobre týmto vetrom rozumie, no pochopenie tohto fenoménu by nám mohlo pomôcť lepšie pochopiť evolúciu galaxií vo vesmíre.

Blízko rýchlosti svetla

Projekt SUBWAYS (pozn. redakcie. Supermassive Black Hole Winds in the X-rays) je medzinárodným výskumným projektom, ktorého cieľom je študovanie kvazarov a vetrov, ktoré sa v ich blízkosti vyskytujú. Na skúmanie týchto objektov vedci využívajú teleskop XMM-Newton space telescope. Projekt nedávno zverejnil svoje prvé výsledky, ktoré charakterizujú vlastnosti fenoménov UFO v 22 svietivých galaxiách.

V rámci projektu sledovali aktívne galaktické jadrá po dobu približne 18 dní. Sú to regióny, ktoré vylučujú obrovské množstvo radiácie naprieč celým elektromagnetickým spektrom do takej miery, že dokážu žiariť jasnejšie ako galaxia v ktorej sa nachádzajú. Prostredie okolo aktívnej supermasívnej čiernej diery môže dosiahnuť teploty v desiatkach miliónov stupňov Celzia. Pri takýchto teplotách sa okolitý materiál ionizuje a začína žiariť. Mimoriadne silné vetry vznikajú v momente, keď je prach a plyn v akrečnom disku supermasívnej čiernej diery vylúčený smerom preč od čiernej diery. V tomto bode sa časť materiálu a energie prenáša do medzihviezdneho vesmíru. Nová štúdia naznačuje, že tento mechanizmus môže byť dôležitý pri regulácii hviezdnej formácie v galaxiách.

Počas skúmania fenoménov UFO vedci skúmali spektrum žiarenia prvkov ako železo v röntgenovom pásme elektromagnetického spektra. Preskúmali 17 aktívnych galaktických jadier, ktoré sa od nás nachádzali od 1,5 až do 5-miliárd svetelných rokov. Autori štúdie zistili, že v 30% prípadoch vetri aktívneho galaktického jadra cestujú rýchlosťou od 10 až do 30% rýchlosti svetla.

„Výsledky našej práce pomohli potvrdiť s pomerne vysokou istotou, že výrazné množstvo aktívnych galaktických jadier vo vesmíre ukrýva ultrarýchle vetry, ktoré označujeme skratkou UFO. Intenzita týchto vetrov je dostatočne vysoká na to, aby výrazným spôsobom ovplyvnila ekosystém galaxií, v ktorých sa nachádzajú,“ tvrdí Marcella Brusa, koordinátorka projektu SUBWAYS.

Štúdia teda potvrdila existenciu mimoriadne ionizovanej hmoty vychádzajúcej z najvnútornejších regiónov aktívneho galaktického jadra. Táto hmota uniká z jadra rýchlosťami, blížiacimi sa k rýchlosti svetla.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť