Vesmírne demoličné derby ukazuje nový spôsob ako zničiť hviezdu
Vesmír

Vesmírne „demoličné derby“ ukazuje nový spôsob ako zničiť hviezdu

Záblesky gama žiarenia sú náhodné úkazy na oblohe, ktoré vznikajú vo vzdialených kútoch vesmíru. Vedci zatiaľ nevedia odkiaľ prichádzajú a nevieme predpovedať ani kedy a kde sa na oblohe objavia. Trvať môžu od niekoľkých tisícin sekundy až po 1,6 hodiny, čo je najdlhší pozorovaný záblesk.

Hoci nevieme s istotou povedať zdroj zábleskov gama žiarenia, vedci predpokladajú, že vznikajú po zániku masívnych hviezd, alebo po zlúčení dvoch neutrónových hviezd. V rámci novej štúdie sa výskumníci z Northwestern University zamerali na záblesk s označením GRB 191019A a zisťovali ako vznikol. Závery štúdie naznačujú, že záblesk mohol vzniknúť po kolízii hviezd, alebo hviezdnych ostatkov v prostredí okolo supermasívnej čiernej diery.

Z týchto informácií vyplýva, že pozorovaný záblesk gama žiarenia vznikol pri situácii, ktorá pripomína demoličné derby. Takýto scenár vedci dlhú dobu predpokladali, no doteraz sa ho nepodarilo vo vesmíre pozorovať. Ide o nový spôsob ako môže hviezda zaniknúť a popritom generovať záblesk gama žiarenia.

„Na každú stovku pozorovaní spadajúcich do tradičnej klasifikácie zábleskov gama žiarenia existuje minimálne jeden zvláštny prípad, ktorý nám narúša naše teórie,“ tvrdí jeden z autorov štúdie, Wen-fai Fong.

Práve tieto nezvyčajné prípady však vedcov učia o vesmíre najviac a ukazujú množstvo rôznych druhov explózií, aké sa vo vesmíre môžu odohrať. Ako sme už naznačili, záblesk GRB 191019A vznikol v prostredí okolo supermasívnej čiernej diery. Toto prostredie sa špecificky vyznačuje vysokou hustotou hviezdneho materiálu. Výskum záblesku vedcom pomohol nahliadnuť do mimoriadne dynamických sústav v týchto typoch kozmických regiónov.

Hviezdy umierajú troma spôsobmi. Tie s menšou hmotnosťou ako naše Slnko, zhodia vonkajšie vrstvy a stanú sa z nich biele trpaslíky. Hviezdy s vyššou hmotnosťou explodujú ako supernovy a z ich jadier sa stanú buď neutrónové hviezdy alebo čierne diery. Tretím spôsobom je keď sa dve „mŕtve hviezdy“ zrazia a explodujú. Autori štúdie ale našli nový spôsob.

Nový druh gama záblesku

Zistili, že hviezdy môžu umierať v najhustejších regiónoch vesmíru tak, že ich sily dotlačia ku kozmickej zrážke. To by mohlo pomôcť vedcom lepšie pochopiť ako hviezdy umierajú a zároveň ponúknuť viac informácií o tom, aké nečakané zdroje môžu viesť k vytvoreniu gravitačných vĺn, ktoré na Zemi pozorujeme.

Záblesk pozorovali v prastarej galaxii, v ktorej by sme už dávno nenašli žiadne masívne hviezdy. V jej jadre sa však nachádza oveľa viac hviezd, rovnako ako aj hviezdnych ostatkov, teda bielych trpaslíkov, neutrónových hviezd a čiernych dier. Ide o turbulentný región, v ktorom skôr či neskôr nastane kolízia. To vedci síce dlho predpokladali, no až donedávna nenašli žiadne dôkazy o záblesku gama žiarenia, ktorý by vznikol po podobných udalostiach.

GRB 191019A astronómovia zaznamenali v roku 2019 a išlo o prvý záblesk, ktorý mohol vzniknúť kolíziou hviezdnych ostatkov v prostredí okolo jadra vzdialenej galaxie. Ďalšie pozorovania záblesku ukázali, že vznikol približne 100 svetelných rokov od jadra galaxie, teda veľmi blízko ku čiernej diere. Vedci si nevšimli záblesk supernovy, z čoho usúdili že nešlo o bežný kolaps masívnej hviezdy.

Hoci išlo o prvé pozorovanie svojho druhu, výskumníci veria že v jadrách galaxií môže k podobným udalostiam dohádzať častejšie. Galaktické jadrá sú plné plynu a prachu, čo je dôvod, prečo podobné záblesky nezaznamenávame častejšie. GRB 191019A mohol byť výnimkou.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť