zablesk vo vesmire titulka
Zdroj: LingHK / shutterstock.com
Vesmír

Záhadný a najvzdialenejší FRB záblesk, aký sme kedy pozorovali, nám môže pomôcť „odvážiť“ vesmír

Rýchle rádiové záblesky, skrátene FRB, sú astronomickým úkazom, počas ktorého sa uvoľní za zlomok sekundy obrovské množstvo energie. Výskumníci z Macquaire University si v rámci svojej práce všimli jeden podobný záblesk, ktorý má až 8-miliárd rokov.  

Tento konkrétny FRB záblesk môže byť veľmi výnimočný, na čo upozorňujú autori štúdie. Prostredníctvom neho dokázali odhaliť a zmerať hmotu medzi galaxiami. To by nakoniec umožnilo vedcom vytvoriť metódy na zmeranie expanzie vesmíru a jeho “odváženie”.  

Háčikom je, že na to, aby sme to dokázali, potrebujeme silnejšie teleskopy. Novoobjavený záblesk je v súčasnosti najstarším a najvzdialenejším FRB aký astronómovia pozorovali. Zdrojom signálu sa predpokladá byť sústava dvoch alebo až troch galaxií, ktoré sú momentálne v procese zlučovania. Teoreticky existujú aj staršie a vzdialenejšie záblesky FRB, no so súčasnými teleskopmi dokážeme vidieť “len” 8-miliárd rokov do minulosti.  

Ak spozorujeme záblesk, ktorý sa odohral vo vzdialenosti 8-miliárd svetelných rokov, v podstate vidíme svetlo, ktoré pred 8-miliardami rokov opustilo svoj zdroj a až teraz sa dostalo do našich teleskopov. Pozeraním sa do diaľky tým pádom “cestujeme v čase”. Tento záblesk pozoroval rádiový teleskop ASKAP. Vedci si všimli, že len v rozmedzí milisekúnd, sa uvoľnilo toľko energie, aké naše Slnko vyprodukuje za 30 rokov. 

“Použitím teleskopu ASKAP sme dokázali zistiť odkiaľ presne záblesk prišiel. Následne sme použili Európske južné observatórium a teleskop Very Large Telescope, aby sme sa dopátrali ku galaxii, z ktorej záblesk vyšiel, “ vysvetľuje doktor Stuart Ryder, jeden z autorov štúdie.

Na stope chýbajúcej hmoty

Záblesk označili vedci ako FRB 20220610A a tento kozmický úkaz utvrdil autorov v staršej teórii, podľa ktorej by sme vďaka zábleskom FRB dokázali “zvážiť” vesmír. Tento koncept po prvýkrát spomenula štúdia z roku 2020. Podstatou štúdie bolo, že čím ďalej sa zdroj FRB signálu nachádza, tým viac rozptýleného plynu odhalí medzi galaxiami. Niektoré nedávne pozorovania túto teóriu vyvracali, no odhalenie tohto FRB záblesku ju opäť potvrdilo.  

Do dnešného dňa výskumníci určili zdroj približne 50 FRB zábleskov, pričom približne polovicu odhalil teleskop ASKAP. Autori štúdie naznačujú, že na oblohe by sme ich mali odhaliť tisíce, pričom niektoré by mali pochádzať z ešte väčšej vzdialenosti.  

Vedci zatiaľ nevedia s istotou povedať, čo presne FRB záblesky spôsobuje. Aj táto štúdia však naznačuje, že môže ísť o bežné kozmické úkazy. S lepšími teleskopmi sa podľa autorov budeme môcť ponoriť hlbšie do tejto kozmickej záhady. Nová generácia teleskopov pritom nie je otázkou ďalekej budúcnosti. Momentálne sa pracuje na medzinárodnej sieti teleskopov SKA a rovnako je vo výstavbe aj Extremely Large Telescope, nástupca teleskopu Very Large Telescope. Tieto nové teleskopy nám umožnia odhaliť okrem FRB zábleskov aj ďalšie kozmické záhady.  

Pomocou FRB by sme už čoskoro mohli aj odvážiť vesmír. Použitím konvenčných metód výskumu vedci zistili, že viac ako polovica hmoty vo vesmíre chýba. Jednou z teórií je, že táto hmota je mimoriadne horúci a rozptýlený plyn medzi galaxiami, ktorý je pre nás zatiaľ nemožné pozorovať.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť