Prašné búrky môžu vznikať aj vo vesmíre a toto je ich zdroj
Zdroj: Vedavovrecku.sk, Bing Image Creator
Vesmír

Aj vo vesmíre môžu existovať „prašné búrky“: Čínski vedci odhalili ich zdroj

Aj vo vesmíre existuje prach, ktorý sa od toho nášho pozemského až tak nelíši. Kozmický prach tvoria molekuly, ktoré kondenzovali a spojili sa do zrnka. Výskumníci však nevedeli vysvetliť, ako presne vzniká kozmický prach.  

Výskumníci z Čínskej akadémie vied, v spolupráci so štyrmi ďalšími krajinami, dospeli k objavu doteraz nepoznaného zdroja kozmického prachu vo vesmíre. Ide o supernovy typu Ia, ktoré reagujú s plynom vo svojom okolí. Výskumníci už dlhšie predpokladali, že supernovy hrajú úlohu pri vzniku kozmického prachu. Doteraz však pozorovali tvorbu prachu len pri type supernovy, ktorá vzniká kolapsom jadra masívnej hviezdy.  

Takéto typy supernov sa však neobjavujú v eliptických galaxiách. Výskumníci si preto nedokázali vysvetliť, ako môže kozmický prach vznikať na takýchto miestach. Eliptické galaxie nie sú organizované do špirály ako naša Mliečna dráha, no ide o obrovský zhluk hviezd. Namiesto toho v týchto galaxiách prebieha supernova typu Ia, ktorá predstavuje explóziu bieleho trpaslíka v binárnej sústave, teda ešte s jednou ďalšou hviezdou, s ktorou sa navzájom obiehajú.  

Autori novej štúdie dokázali, že supernovy typu Ia vytvára naozaj výrazné množstvo vesmírneho prachu v eliptických galaxiách. Pre potreby štúdie výskumníci monitorovali supernovu SN 2018evt po dobu troch rokov. Sledovali ju pomocou vesmírnych observatórií ako napríklad Spitzerovho vesmírneho teleskopu alebo NEOWISE. Popritom supernovu pozorovali aj z niekoľkých pozemných observatórií po celom svete.  

Továrne na prach

Počas pozorovacieho obdobia si astronómovia všimli, že supernova začala tmavnúť v optickom spektre (svetlo ktoré vidíme) a začala jasnejšie žiariť v infračervenom spektre elektromagnetického žiarenia. Podľa vedcov ide o jasný dôkaz toho, že vzniká kozmický prach.  

“Vznik kozmického prachu bol dlhú dobu záhadou. Naša štúdia značí prvé odhalenie rapídnej tvorby veľkého množstva kozmického prachu, ako výsledok Ia supernovy interagujúcej s plynom v okolí,” tvrdí profesor Wang Lingzhi, vedúci práce.  

Autori odhadujú, že veľké množstvo pozorovaného plynu muselo byť vytvorené touto jednou supernovou. Zároveň sa predpokladá, že vzniklo množstvo prachu, ktoré sa rovná percentu hmotnosti nášho Slnka. Očakáva sa však, že chladnutím supernovy vznikne ešte väčšie množstvo plynu. Odhady autorov znejú, že by mal vzniknúť ešte približne desaťnásobok súčasnej hmotnosti kozmického prachu.  

Zároveň autori vysvetľujú, že supernovy vznikajúce kolapsom jadra sú stále efektívnejšími “továrňami” na kozmický prach. V eliptických galaxiách sa však môže odohrávať dostatočné množstvo Ia supernov na to, aby sa stali dominantným zdrojom kozmického prachu v eliptických galaxiách. Autori vo svojej práci pokračujú a aj naďalej budú hľadať supernovy tohto typu. Veria, že ešte presnejšie výsledky môže poskytnúť Vesmírny teleskop Jamesa Webba. Tento teleskop vidí infračervene, preto je priam ideálny na hľadanie kozmického prachu.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť